https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Göksu Şelalesi (Yarkupru Şelalesi) / Konya - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Göksu Şelalesi (Yarkupru Şelalesi) / Konya

Göksu Şelalesi (Yarkupru Şelalesi) / Konya

Havaların ısınmasıyla birlikte özellikle hafta sonları piknik alanları sular altında kalmaya başlıyor. Ancak doğal güzellikteki yerler de daha fazla ziyaretçinin ilgisini çekmeye başlıyor. Bu yerlerden biri Konya’daki Göksu Şelalesi. Muhteşem manzarasıyla görenleri kendine hayran bırakan bu şelale, bir hafta sonu kaçamağı için iyi bir seçim olabilir. Göksu Şelalesi nerede ve nasıl gidilir? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Kısa Açıklama: Dahası Türkiye’de görülecek yerler E Türkiye’deki şelaleler Sizler için oluşturduğumuz seyahat listelerine göz atabilirsiniz. Amacınız bu bölgeyi keşfetmekse, kısıtlı zamanınızı benzersiz kılacaktır; Mersin Gezilecek Yerler Listemiz sizler için.

şaka şelalesi videosu

Daha fazla video gelmesi için lütfen. Youtube Kanalımız abonelik. Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.

Göksu Şelalesi hakkında bilgiler

Hedim yöresine 23 km uzaklıkta bulunan şelale, ilginç bir jeolojik yapıya sahip. Anadolu’nun önemli nehirlerinden biri olan Göksu Nehri, Yerköprü’deki mağaraya girer ve burada kaybolur. Bölgedeki bir diğer akarsu olan Karasu Çayı, Göksu Nehri’nin yaklaşık 25 metre üzerinde akıp Göksu Nehri’nin üzerine döküldükten sonra Yerköprü Şelalesi’ni oluşturuyor. İki nehrin birleştiği noktada ortaya muhteşem bir gölet çıkar ve birleşen iki nehir coşkuyla Akdeniz’e akmaya devam eder.

Göksu Şelalesi (Yerköprü Şelalesi)İç Anadolu’da sıcak havalardan kaçılacak yerlerden biri olan şelale, özellikle hafta sonları piknik ve mangal tutkunlarının vazgeçilmez yerlerinden biridir. Bazen 15-20 metre yükseklikten dökülen Göksu Şelalesi ile ilgili kafa karışıklığı yaşanıyor. işte senin için Önemli ayrıntılar Size hatırlatmak istiyoruz.

Bu yazımızda Konya’nın Hedim ilçesinde Göksu Nehri üzerindeki Göksu Şelalesi’ni anlattık. Akdeniz’e dökülen Göksu Nehri, Mersin’in Mot ilçesinden de geçmekte olup, Yerköprü Şelalesi adı verilen bir başka şelale daha bulunmaktadır. Yani Göksu Nehri üzerinde iki farklı şelale bulunmaktadır. Biri Konya Hadim’de diğeri Mersin Mott’ta.

Yöresel lezzetler

Konya’ya gelip Göksu Şelalesi gibi doğal doğasıyla öne çıkan bir yeri ziyaret ettiğinizde Konya’nın lezzetlerini tatmadan dönmek kesinlikle mümkün değil. Sizler için hazırladığımız menüde yer alan yemeklerin tadına bakarak Göksu Şelalesi’nden daha çok eğleneceğinizi iddia ediyoruz.

Telekom: Konya denilince akla ilk gelen lezzetlerden biri de etliekmek. Çoğu kişi pide ve lahmacuna benzetse de etliekmek kendine has özellikleri olan çok önemli bir yöresel yemektir. Konya’nın hemen her yerinde bulabileceğiniz etliekmek’i Göksu Şelalesi çevresinde de deneyebilirsiniz.

Arabası Çorbası: Çorba olduğu için pek çok kişinin farklı görmediği Arabaşi çorbası aslında Konya kültürünün en önemli yapı taşlarından biridir. Çorbanın harika lezzeti ile tavuğun etini buluşturan arabaşi çorbasını mutlaka denemelisiniz.

Foron Kebabı: Fırın kebabı değil efendim, furun kebabı. Kemiksiz etin nar gibi saatlerce odun ateşinde pişirilmesinden sonra ortaya çıkan bu kebap, damaklarınızda nefis bir iz bırakacak. Konya’nın en sevilen lezzetleri arasında yer alan Furun Kebabını Göksu Şelalesi çevresinde tadabilirsiniz.

Göksu Şelalesi, Konya
Göksu Şelalesi, Konya

Konaklama tesisleri

Göksu Şelalesi ne yazık ki turizm açısından çok gelişmiş bir yer olmadığı için yakınında konaklama imkanı sunmuyor. Bu nedenle Göksu Şelalesi yakınlarında konaklamak isteyenlerin ilk tercihi Hedim ilçesi sınırları içerisinde bulunan otellerden birini tercih etmek olacaktır. Ancak tercihiniz lüks ve konforlu bir otel ise 115 km uzaklıktaki Konya merkeze gelip burada lüks otellerde konaklamayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca Konya’nın diğer güzelliklerini de burada keşfedebilirsiniz.

Bütçenize uygun pek çok konaklama imkanının bulunduğu bu şehirde, ihtiyacınıza uygun hizmetleri kolaylıkla bulabilirsiniz.

Ziyaret saatleri ve Giriş Ücreti – 2022

giriş ücreti: Şu anda giriş ücreti yok. Aksi takdirde ücret bilgisi buraya yazılacaktır.

ziyaret saatleri: Şelaleyi haftanın her günü 07:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Göksu Şelalesi nerede, nasıl gidilir?

Tebük: Sarıhacı – Güneşener / Konya

Nasıl gidilir?: Konya’ya 110 km uzaklıktaki Hedim ilçesi sınırları içerisinde yer alan Göksu Şelalesi’ne aşağıda belirttiğimiz yoldan ulaşabilirsiniz.

Konya – Karaman yolu üzerinde Güneysinir ilçesine girdikten sonra (ana yol üzerinde sağdan) Bozkır ilçesine doğru devam edin. Gürağaç şehrini geçtikten sonra yolun solundaki tabeladan şelale yoluna girebilirsiniz. Hapiler köyünü geçtikten yaklaşık 7-8 kilometre sonra şelaleye ulaşacaksınız.

Göksu Şelalesi yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Konya sınırları içerisinde yer almaktadır. Ancak Konya’nın yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük şehri olması, merkez ile şelale arasında büyük bir mesafe oluşmasına neden olmuştur. Bu anlamda Konya’dan ayrıldığınızda Göksu Şelalesi’ne ulaşmak için 115 km yol gitmeniz gerekiyor. Şelale Hadim ilçesine 23 km uzaklıktadır.

Göksu Şelalesi’ne gitmek isteyen doğa severler Konya – Karaman yolunu takip etmelidir. Güneysinir ilçesine girdikten sonra sınır Bozkır ilçesi istikametinde gitmelidir. Yol üzerinde Gürağaç şehrini geçtikten sonra sol tarafınızda şelale tabelasını göreceksiniz. Tabelayı takip ederek Abel köyüne ulaşabilirsiniz. Bu köyden yaklaşık 7-8 km sonra Göksu Şelalesi sizi tüm ihtişamıyla karşılayacaktır.

Özel aracınızın olmadığı durumlarda öncelikle Güneysinir bölgesine gelen otobüsleri kullanmanız gerekmektedir. Daha sonra bölgeden şelaleye gitmek için bir araba bulmanız ve şelalenin yolunu tutup yürüyüş yapmak ve doğanın tadını çıkarmak gerekir. Şelaleye araç kiralayarak da ulaşabilirsiniz.

Konum bilgisi

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın