https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Gezilecek Yerler Söğüt - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Gezilecek Yerler Söğüt

Gezilecek Yerler Söğüt

23.01.2023 13:45:00

Türkiye’nin Bilecik iline bağlı bir ilçe olan Söğüt, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olarak biliniyor. Ertuğrul Gazi, İznik İmparatorluğu’ndan aldı. Söğüt, tarih ve doğal güzellikler açısından muhteşem bir yerdir. Şimdi gelin hep birlikte Söğüt gezilecek yerlere göz atalım.

Risa Basa Bond

Bilecik İli’nin doğal oluşumlu tek gölü olan Rızapaşa Gölü, Söğüt İlçesi ile sınır komşusudur. Baharın gelişiyle yenilenen doğası, ormanları ve meşe ağaçlarıyla çevrenin güzelliğine güzellik katar. Binlerce kurbağa ve antiloba ev sahipliği yapar. Muhteşem doğası ile Söğüt’e geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir.

üst kanyon

Söğüt ilçesinde yer alan bu vadi özellikle günübirlik ziyaretçilerin çok gözdesi. 600 metre uzunluğundaki vadide piknik alanı, şelale ve mağaraların bulunduğu bu güzel vadiyi ziyaret ederek mangal yapabilir, doğa ile iç içe stres ve gürültüden uzaklaşarak kafanızı dinlendirebilirsiniz.

Ertuğrul Gazi Camii

Söğüt İlçesi’nde Söğüt Çayı’nın kenarında yer alan cami, halk arasında Kuyulu Mescit olarak da biliniyor. İlk olarak 1276 yılında Ertuğrul Gazi tarafından yaptırılmış, daha sonra 1902 yılında Abdülhamid tarafından aynı temeller üzerine aynı yerde yeniden yapılmıştır. Planı ve meydanı olan cami, tek kubbeli ve tek minareli olarak inşa edilmiştir. Bölgedeki en eski Osmanlı yapısı olan bu camiyi ziyaret etmeden dönmeyin.

Ertuğrul Gazi Türbesi

Söğüt merkezde bulunan bu türbe Çelebi Mehmed tarafından yaptırılmıştır. Restorasyonu Mostafa 3, Restorasyonu Abdülhamid 2.

Türbenin hemen dışında Ertuğrul Gazi’nin eşi Halime Hatun ve oğlu Savcı Bey’in mezarları bulunmaktadır. Ayrıca Osman Gazi’nin türbesi de burada yer almaktadır.

Altıgen şeklinde inşa edilen mozole, Yunan işgali sırasında yıkılmış, mezarı parçalanmış ve hatta kurşunlara maruz kalmıştır. Bugün bile pencere ve duvarlarda mermi izlerine rastlamak mümkündür.

Dorsun Fakih Mezarlığı

Şeyh Adıbali’nin müritlerinden Dorsun Fakih, Söğüt ilçesine bağlı Küre köyünde deniz seviyesinden 550 metre yükseklikte bulunan bir tepede bulunan mezarlıkta toprağa verildi.

Osmanlı Devleti’nin kuruluşuna şahitlik etmiş bir Türk alimi olan Dursun Fakih, Osmanlı Devleti’nin ilk imamı ve ilk vaizi olarak onurlandırılmış, devletin kuruluşundaki en önemli ruhani liderlerden biri olmuştur.

Ertuğrul Gazi Müzesi

Binanın kesin yapım tarihi bilinmemektedir. 20. yüzyılda dönemin belediye başkanı Memiş Ağa’nın yaptırdığı sanılmaktadır. Başlangıçta sarma evi olarak kullanılan yapı, daha sonra eski Türk evi mimarisinde restore edilmiştir. 2001 yılında müze olarak açılmıştır.

Söğüt yöresinde yaşayan Yörüklerin Roma, Bizans ve Osmanlı önemine sahip giysileri, halıları, kilimleri, silahları ve antikaları sergileniyor.

Hamidiye Camii

1903-1905 yılları arasında Sultan II. Abdülhamid tarafından yaptırılan bu cami, Söğüt ilçe merkezinde yer almaktadır. Kırmızı taştan yapılmış cami kare planlı ve iki minarelidir. Bölgedeki Osmanlı eserleri açısından ender güzellikteki bu yapıyı gezebilir, mimarisini yakından inceleyebilirsiniz.

Hamidiye Yönetimi

Bu yapı, 1905 yılında Sultan II. Abdülhamid tarafından Hamidiye Camii ile birlikte iki katlı olarak yaptırılmıştır. Giriş kapısındaki mermer Osmanlı arması, yapının mimari şaheserlerinden biri olarak kabul ediliyor. 2008 yılında restore edilen bina günümüzde ilçe kütüphanesi olarak kullanılmaktadır.

Çelebi Mehmet Camii

Söğüt Çarşısı’nda bulunan cami 1414-1420 yılları arasında yapılmıştır. Sultan II. Abdülhamid döneminde yapılan onarım ve onarımlarla ne yazık ki yapıldığı dönemden farklı mimari özelliklere sahip. Dikdörtgen planlı, çok kubbeli cami, Selçuklu mimari özelliklerinden Aydınlık Minaresi’ne sahiptir. Söğüt semtindeki en eski yapılardan biridir.

Darel Eytam

El Hamidiye Lisesi’nin ek binası olarak yapılan ve 1905 yılında yapıldığı sanılan bu bina, El Hamidiye Lisesi’nin bir benzeridir. 2009 yılında restorasyon çalışması yapılan yapı, şimdi Şeyh Edébale Üniversitesi’ne ayrılmıştır.

Chalte Chaplikazi

Bu kaplıca, Söğüt ilçesine bağlı Kaltı beldesinde, ilçeye 30 km. Birçok hastalığın tedavisine yardımcı olan bu kaplıcayı ziyaret edebilirsiniz.

Yeni banyo alanı

Söğüt Merkez Cumhuriyet semtinde bulunan hamamın inşaatına 2018 Ağustos ayında başlanmış ve 2021 Temmuz ayında ziyarete açılmıştır. Sauna ve buhar odasının bulunduğu hamama gelerek hamamda güzel bir gün geçirebilirsiniz. bulunan

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın