https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
gezilecek yerler Avşa Adası - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » gezilecek yerler Avşa Adası

gezilecek yerler Avşa Adası

7.12.2022 22:45:00

İksir ile ilişkilendirilen ve Marmara Bölgesi’nin müritlerinden biri olan Afsha Adası, denizde konaklamak için genellikle yaz mevsimlerinde ziyaret edilen yerlerden biridir. Sadece yaz aylarında değil farklı lokasyonlara sahip olduğu için diğer mevsimlerde de tercih edilebilir. Özellikle adanın en gözde sebeplerinden biri de İstanbul’a yakın olmasıdır. Yaz tatili denilince en çok tercih edilen yerlerden biri olan bu ada her yıl hem yerli hem de yabancı turistleri ağırlıyor. Temiz deniz de bu tercih sebepleri arasındadır. İstanbul’dan ulaşımda tasarruf etmek isteyenler için İDO uçuşları da var. Peki Avşa Adası gezilecek yerler arasında ilk akla gelen yerler nelerdir? Gelin bu soruya birlikte bakalım.

Avşa Çarşısı

Kaldırım boyunca uzanan bu çarşıda pek çok farklı hediyelik eşya seçeneği var. Bu çarşıda, dönüşte sevdiklerinize götürebileceğiniz buzdolabı magnetlerinden, burada kalırken ihtiyaç duyacağınız eşyalara kadar birçok seçenek bulunuyor. Arabalara açık olmadığı için çarşıyı gezmek daha kolay oluyor. Aynı zamanda akşam yürüyüş yapmak isteyenler de bu çarşıdan geçebilir. Ancak bayram dönemlerinde ya da hafta sonları çarşının oldukça kalabalık olduğunu söylememiz gerekiyor. Çarşının üst binalarında konaklamak için daireler bulunuyor. Sahile yakınlığı nedeniyle çok tercih edilen bu çarşı, sabah ve akşam gezileri için kullanılabilir.

manastır

Manastır, Avşa merkezine yakın yürüyüş alanları arayanların uğrak yeri. Avşa Adası’na yaklaşık 2 km uzaklıkta bulunan bu yer tarihi zenginlik açısından gözde yerlerden biridir. Ancak maalesef tarihsel bir iz kalmadığını söylemeliyiz. Birçok kalıntıyı içinde barındıran bu yer, antik çağda dinamitle tahrip edilmiş. Adadan ayrılıp buradan yürüyüş amaçlı geçmek ve oradaki kalıntıların bir kısmını görmek mümkün olacaktır.

şarap imalathaneleri

Avşa Adası’nda denizden sonra en sevilen ürünlerden biri de şarap. Lezzetli şarap içmek isteyenlere Afşa’da şarap tatmalarını tavsiye ederiz. Afşa’da yapılan şaraplar genellikle Ada Karası üzümlerinden yapılır. Afsha’da ayrıca iki farklı şarap imalathanesi var. Şarap tadımı sevenler de bu şarap imalathanelerini ziyaret edebilecek. Bortaçina ve Büyüklübağ adlı bu şarap imalathanelerinden de şarap satın alabileceksiniz.

Igitler köyü plajı

Bazı günler rüzgarlı olan bu plaj, adanın arka tarafında yer alıyor. Bu temiz plaj huzur açısından tercih edilebilir. Yazın tam olarak hissedildiği dönemlerde tercih edilebilecek olan sahil çevresinde oteller de bulunmaktadır. Avşa Adası’nda konaklamak isterseniz bu taraflardaki otelleri de tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda bu plajda şemsiye, şezlong gibi hizmetlerin de verilmediğini söylemeliyiz. Kendi havlunuzu kullanarak güneşlenebilir ve denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Altınkum Plajı

Avşa Adası’nın belirli bir bölümünde bulunan servis otobüsleri bu plaja ulaşım sağlıyor. Özellikle Afsha Adası’nın gözleri arasında yer alan bu plajın sakin ve temiz bir denize sahip olduğunu belirtmeliyiz. Denizin altında çok fazla taş olmaması da ismin nereden geldiğini gösteriyor. Altınkum Plajı aynı zamanda bir halk plajıdır. Yani güneşlenmeden önce herhangi bir plaj ücreti ödemezsiniz. Plajın hemen yanında yer alan restorandan dilediğiniz yiyecek ve içecekleri almanız mümkün.

Kadınlar Plajı

Avşa Adası’nın en popüler plajlarından biri olan bu plaj sadece bayanlara özeldir. Dilerseniz burada güneşlenip denizin tadını çıkarabilirsiniz. Çok büyük bir kumsal olmadığı için yakınında yıkanma ihtiyacınızı giderebileceğiniz bir yer yok. Kısa süreliğine tercih edilebilecek olan plaja gitmeden önce hazırlık yapmakta fayda olacaktır. Bu plajın da ücretsiz olduğunu söylemeliyim.

Çınar Koyu

Avşa Adası’na yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta bulunan koya merkezden de ulaşım sağlanabiliyor. Minibüsler her saat başında yolcu geçmekte ve bu koya ulaşımı sağlamaktadır. Genel olarak Çinar koyunun Avşa’nın her yerini ziyaret edenlerin en gözde koylarından biri olduğu bildirilmektedir. Etrafta farklı firmalar olduğu için bu koyda konaklayabilirsiniz. Tesisin yakınında bir yerde denize girecek olsanız bile şemsiye ve şezlonglar için ücret ödemeniz gerekecektir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın