https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
(Genel tarih, ziyaret saatleri ve giriş ücretleri) - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » (Genel tarih, ziyaret saatleri ve giriş ücretleri)

(Genel tarih, ziyaret saatleri ve giriş ücretleri)

Tuğla Köşk Müzesi İstanbul

Circa Palace veya Tough Palace olarak da bilinen Tuğla Köşk Müzesi bu yazımızda sizler için burada. 1472’de Fatih Sultan Mehmed, Sarayburnu’ndaki meyve bahçesinde ve Topkapı Sarayı Duvarın içine inşa edilmiştir. Mimarisi bilinmiyor.

Selçuklu etkisinde inşa edilen tuğla köşk, Osmanlı sivil mimarisinin İstanbul’daki tek örneğidir. Ayrıca sütunlu hareketli cephesi, eyvanlı revağı ve oyma çini bezemeleriyle Selçuklu etkisinde erken bir Osmanlı örneği oluşturmaktadır.

Çini Müzesi Tarihi

1880 yılında İmparatorluk Müzesi tarafından eski eserler ve İslam sanatlarını sergilemek için kullanılan bina, 1939 yılında Topkapı Sarayı’na bağlanmış ve içindeki eserler farklı müzelere dağıtılmış ve o dönemde müze işlevini kaybetmiştir. 1981 yılında İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne bağlanmıştır. Günümüzde Türk-İslam saray sanatına ait eserler hem bölgesel hem de kronolojik olarak sergilenmektedir.

Tuğla Köşk Müzesi’nin Mimari Yapısı

Sarayın girişinin ön cephesi tek kattan, arka cephesi ise iki kattan oluşmaktadır. Girişte 14 sütunlu mermer revak bulunmaktadır. Eyvanın girişi mozaik çinilerle süslüdür. Giriş duvarında uzun bir kitabe bulunmaktadır. Giriş tonozlu bir mekan olup, iki yanında tonozlu odalar bulunmaktadır. 6 oda ve bir merkez salondan oluşan sarayda, arkeolojik kazılarda bulunmuş, satın alma, bağış ve müsadere yoluyla girilen yaklaşık 2 bin eser sergileniyor.

Çini Müzesi Köşk Sergisi

Eski Eserler Müzeleri Müdürlüğü’ne bağlıyken mevcut olan eserler ile arkeolojik kazılarda bulunan ve satın alma, bağış ve müsadere yoluyla müzeye giren, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait on birinci ve yirminci yüzyıllara ait 2.000’e yakın eser , sergileniyor.

Bunlar, girişin solundaki odada Selçuklu eserleri, sola açılan eyvanda sürme tekniği ve Milet eserleri, orta salonlu beşgen çıkıntılı odada İznik eserleri, Gülhane Bahçesi’ne bakan sağ köşe odasında Kütahya eserleri, ve açıklıktan sağ eyvan Dışa doğru, Çanakkale eserleri girişin solundan başlayıp devam eden yerleşim sırasına göre teşhir edilmektedir.

Tuğla Köşk Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze her gün ziyaretçilere açıktır. Ziyaret etmek isteyenlerin müze kapanmadan en az 45 dakika önce bilet almaları ve içinde bulunulan sezona dikkat etmeleri gerekiyor. Kış (30 Ekim – 15 Nisan) içinde Ziyaret saatleri 09:00 – 16:45 Süre Bilet ofisi kapanış saati 16:00Ve Yaz sezonu (15 Nisan – 30 Ekim) içinde Ziyaret saatleri 09:00 – 18:45 Süre Gişe kapanış saati 18:00 Belirlendi.

Tuğla Köşk Müzesi Giriş Ücreti 2022

İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde hizmet vermektedir. saraya giriş ücreti

bir kişi için : 60 Türk Lirası

18 yaş altı ve 65 yaş üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, şehit yakınları, gaziler, askeri personel, çavuşlar, engelliler ve refakatçileri. MüzeKart Sahipler için girişler Özgür.

Çinili Köşk Müzesi nerede? ve oraya nasıl gidilir

Tebük: Kankurtaran m. Osman Hamdibi Yamacı – Fatih / İstanbul

Toplu taşıma: Toplu taşıma ile gelmek isteyenler; Eminönü’ne ulaştıktan sonra Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı’nı kullanarak Gülhane Durağı’nda inebilir ve yürüyerek 10 dakika sonra buraya ulaşabilirsiniz.

Özel araç ile gelmek isteyenler için; Tavsiyemiz araçlarıyla Eminönü’ne gelip buraya park edip yürümek. Çünkü sarayın yakınında yeterli park yeri yok. Konum bilgisi almak için tıklayın

kenar boşluğu: Bu kadar uzağa gittiğinde İstanbul’daki müzelere Bakmak istersen seni şöyle alalım ya da ta Fatih’e gelmişken, Al Fateh gezilecek yerler Sizler için oluşturduğumuz seyahat listesine bir göz atmak isterseniz, işte böyle. 🙂

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın