https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Finlandiya gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Finlandiya gezilecek yerler

Finlandiya gezilecek yerler

01.9.2023 14:10:00

Harika bir doğaya ve İskandinav kültürüne sahip olan Finlandiya da Kuzey Işıkları’nın görüldüğü bölgelerden biri. Harika doğasının yanı sıra derin bir tarihe de sahip olan bu ülke mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Mimarisi ile herkesi kendine hayran bırakmayı başaran bu ülke, şehir parkları ve müzeleri ile de görülmesi gereken ender ülkeler arasında yer alıyor. Finlandiya gezilecek yerler hakkında bir gezi planı ve planı yapamayanlar için bu yazımızı hazırladık. Gezilecek yerler açısından zengin olan bu ülkeyi nerelere gidebileceğinizi birlikte görelim.

Suomenlinna Adası

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye arabayla yaklaşık 15 dakika uzaklıkta bulunan bu ada pastoral bir güzelliğe sahip. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan adanın 1748 yılında çeşitli yapıların inşa edilmesiyle gezilebilir alan açısından zenginleştiği kaydediliyor. En turistik yerlerden biri olan bu ada , mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer.

Temppeliaukio Kilisesi

Kaya masifinin oyulması sonucu ortaya çıkan bu yapı, farklı bir özelliği olduğu için de özeldir. Akustik açıdan önemlerinden dolayı kilisede çeşitli sanatsal faaliyetlerin olduğu bilinmektedir. Ayrıca kilisenin anlamı, kayaların oyulması sonucu oluştuğu için “kaya kilisesi”dir.

Finlandiya Ulusal Sanat Müzesi

Ülkeden çağdaş sanatçıların eserlerinin bir araya getirildiği bu müze, ülke sanatçılarını daha yakından tanımak isteyenlerin uğrak noktası. Dilerseniz müzeyi gezebilir, içindeki eserleri yakından inceleme şansı yakalayabilirsiniz.

Noel Baba Köyü

Bu yerleşimin anlamı “Noel Baba Köyü”dür. Noel Baba’dan hediye isteyen çocukların mektuplarıyla dolu bu köy çok şirin bir yer. Köy ayrıca Finlandiya’nın Rovaniemi şehrinde yer almaktadır.

Seurasari Açık Hava Müzesi

Helsinki’ye çok yakın olan müze size Fin halkını yakından tanıma fırsatı verecektir. Ayrıca bir giriş ücreti ödemeniz gerekir. Müzenin dış ve iç mimarisinin çok güzel olduğunu da belirtmeliyiz. Dilerseniz bu mimarinin fotoğraflarını da çekebilirsiniz.

Helsinki Katedrali

Adını Rus Çarı I. Nicholas’tan alan katedral, azizin doğumunun ilk günlerinde inşa edilmiş. Nicholas Kilisesi adıyla biliniyordu. Finlandiya bağımsızlığını ilan ettikten sonra Helsinki Katedrali olarak anılmaya başlandı. Mükemmel bir mimariye sahip olan bu çok görkemli katedral, tarihi bir yapı olması nedeniyle turistlerin ilgisini çekmektedir. Genelde evlilik törenlerinin bu katedralde yapıldığı bilinmektedir. Roma ve Yunan mimarisini görmek isteyenlerin mutlaka eklemesi gereken alanlardan biridir.

Dormisyon Katedrali

Katedral Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de bulunuyor ve bir Ortodoks kilisesi. Avrupa’nın en büyük Ortodoks katedralinin de Uspensky Katedrali olduğu biliniyor. Bu özelliği sayesinde yıl boyunca binlerce turisti kendine çeken bir yapıdır.

Turku Katedrali

Aura Nehri üzerinde de görülebilen bu katedral, Finlandiya’daki çok eski mimari yapılar arasında olduğu için büyük ilgi görüyor. Finlilerin Noel’de bu bölgede toplandığı biliniyor. Fin mimarisinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen Turku Katedrali’nin mutlaka görülmesi gerekenler arasında olduğunu düşünüyoruz.

Finlandiya Göller Bölgesi

Fince Lakeland anlamına gelen bu bölge gerçekten de birçok göle ev sahipliği yapıyor. 55 bin gölün bir arada bulunduğu bu yer muhteşem bir doğa harikasıdır. En büyük gölün adının Saimaa Gölü olduğu bilinmektedir. Turlar sayesinde de bu bölgeyi gezmek mümkün. Bu bölgenin muhteşem manzarasını kesinlikle kaçırmamalısınız. Ayrıca göllerde yüzebilirsiniz. Doğanın içinde de dolaşabileceğiniz bu bölge, çeşitli aktivitelere ev sahipliği yaptığı için yöre halkının da sevdiği yerlerden biri.

Aland adaları

Finlandiya’ya ait olan bu adalar, bağımsız yönetimleriyle tanınırlar. Adalarda kullanılan dil Fince değil İsveççedir. Aland Denizcilik Müzesi de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Tampere

Finlandiya şehirleri arasında yer alan Tampere, nezih şehir mimarisine sahip yerlerden biri. Bu şehirde çeşitli etkinliklerin düzenlendiği de belirtilebilir. Doğa Tarihi Müzesi ve Fin hokeyinin ünü sayesinde siz de bu etkinliklere katılabileceksiniz. Gezdiğiniz süre boyunca çok eğlenebileceğiniz bu şehirde Duck Park’ı mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın