Fethiye’de gezilecek yerler – Gezilecek Yerler

Fethiye’de gezilecek yerler

10.01.2023 13:25:00

Muğla iline bağlı olan Fethiye il merkezine 124 kilometre uzaklıktadır. Genelde yaz tatili için tercih edilen Fethiye aslında içerisinde pek çok farklı güzellik barındırıyor. Fethiye yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği bir yer olup, muhteşem güzelliği ile öne çıkmaktadır. Sözü daha fazla uzatmadan Fethiye’de mutlaka görülmesi gereken yerlere bir göz atalım.

Ölüdeniz

En ünlü plajlara sahip olan Ölüdeniz, Fethiye’ye 13 kilometre uzaklıktadır. Özel araç ile konforlu ulaşım sağlamak mümkündür. Masmavi denizi ve kumuyla tatili hissedebileceksiniz. Konaklama seçenekleri sayesinde dilediğiniz gibi konaklamanız mümkün. Ayrıca Ölüdeniz’de su sporları yapabileceğiniz farklı aktivitelere de ulaşmanız mümkün olacaktır.

Çalış Plajı

Bölgenin plajları arasında yer alan Çalış Plajı popüler plajlardan biridir. Temiz denizi ve sahili bu bölgenin tercih edilme sebepleri arasındadır. Çevresinde de bir çok firma bulunmaktadır. Konaklamanız için otelleri bu bölgede bulabilirsiniz. Restoranlara da ev sahipliği yapması popüler bir özelliktir. Dilerseniz akşam yemeklerinizi bu restoranlarda yiyebilirsiniz. Manzaralı restoranlar harika vakit geçirmenizi sağlayacaktır.

Kelebekler Vadisi

Fethiye’nin en turistik yeri tartışmasız Kelebekler Vadisi’dir. Yıl boyunca binlerce turist tarafından ziyaret edilen bu vadi olağanüstü güzellikteki yerlerden biridir. I. Sınıf sit alanı olarak kabul edilmiş olması, alanın korunan alanlardan biri olduğunu göstermektedir. Bu bölgede tekne turlarının da düzenlendiği söylenebilir. Dilerseniz turlar yardımı ile bölgeyi gezme imkanı yakalayabilirsiniz. Kelebekler Vadisi içerisinde birçok canlıya da ev sahipliği yapmaktadır. İçerisinde yüzbinlerce kelebek olması da bölgeyi özel kılan durumlardan biridir. Fethiye’ye yolunuz düşerse Kelebekler Vadisi’ni gezmeden gezinizi tamamlamayın. Bu alanda harika deneyimler yaşayacaksınız.

Balkabağı Koyu

Kabak Koyu piknik yapmayı sevenlerin tercih ettiği yerlerdendir. El değmemiş doğal güzelliğe sahip olması, hem fiziksel hem de ruhsal olarak rahatlamanızı sağlayacaktır. Kabak Koyu’nun da Kelebekler Vadisi gibi koruma altında olduğunu söylemeliyiz. Bölgede yürüyüş yapmanın yanı sıra denizin tadını da çıkarabilirsiniz.

Cennet Mağarası

Fethiye birçok güzelliğe ev sahipliği yapar dedik. Bu güzelliklerden biri de adı gibi cennet olan Cennet Koyu. Mavinin her tonunu görebileceğiniz bu mağara ulaşımı zor olduğu için pek tercih edilmiyor. Çok tercih edilmediği için aynı kalmayı başarıyor. Tamamen kumdan oluşan denizi denemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Saklıkent Kanyonu

Fethiye’ye 43 km uzaklıkta bulunan bu kanyon, Avrupa’nın en büyük ikinci kanyonudur. Bölgede dev kayalar görmek mümkün. Ayrıca aşağıdaki sulak alanlardan geçerek turu tamamlamak gerektiğinden, ziyaretçilerin eşsiz bir deneyim yaşayacakları kesin. Bölgede yapılabilecek aktiviteler arasında kano bulunmaktadır.

Likya yöntemi

Yürüyüş parkuru olarak tercih edilen Likya Yolu ortalama 30 ile 45 gün arasında tamamlanabilmektedir. Yol boyunca 50’ye yakın antik kenti de görmek mümkün. Dilerseniz bu yürüyüş yolunda keyifli yürüyüşler yapabilir, farklı medeniyetlerin kalıntılarını görebilirsiniz. Eşsiz bir deneyim için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer olduğunu belirtmeliyiz.

Paşabahçe Çarşısı

Çarşıda çok sayıda dükkan var. Alışveriş alanlarının varlığı, yerleşik halkın ihtiyaçlarının karşılanması açısından büyük önem taşımaktadır. Dilerseniz geziniz sırasında çarşıdaki kafelerde vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca çarşıda eve gitmeden önce hediyelik eşyalar alabileceğiniz dükkanlar da bulunuyor. Çarşının bu kadar eski olması tarihi önemini gösteriyor.

Yakabark

Yaka Köyü sınırları içerisinde yer alan Yakapark; Doğası, kafeleri ve yürüyüş yolları açısından değerli alanlardan biridir. Ayrıca bu alanda çocuklar da unutulmamış. Çocuklar için özel olarak üretilmiş oyun alanları bölgede yer almaktadır.

Avkule Manastırı

Bu manastır dağın eteğinde bulunuyor ve ulaşımı çok zor. Günümüze kadar birçok bölümü kaybolan manastır 5-6 yıllık. Yüzyıllar boyunca inşa edilmiştir. Manastırın manzarasının çok güzel olduğunu da belirtmeliyiz. Bölgeye gelip harika dağ ve deniz fotoğrafları çekebilirsiniz.

faralya köyü

Dünyaca ünlü mekanlarımızdan biri olan Faralya Köyü konaklamanız için farklı imkanlar sunuyor. Fethiye’nin doğa harikalarından biri olan bu bölge aynı zamanda kamp yapma imkanı da sağlamaktadır. Fethiye’ye geldiğinizde mutlaka görülmesi gereken yerler listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın