https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Fenerbahçe Feneri ve Tarihi – Kadıköy / İstanbul - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Fenerbahçe Feneri ve Tarihi – Kadıköy / İstanbul

Fenerbahçe Feneri ve Tarihi – Kadıköy / İstanbul

Fenerbahçe Feneri siz değerli gezginleri Kadıköy’de bekliyor. Fenerbahçe Feneri tarihi, genel özellikleri ve adres bilgileri ile bu yazının konuğu oluyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte Deniz Fenerleri artık yavaş yavaş emekli oluyor. Tarihi binalar da merak edenlerimizin güzel portrelerini oluşturuyor.

Fenerbahçe Feneri Tarihi

Bu fenerin Kanuni Sultan Süleyman’ın Mart 1562 tarihli Üsküdar sulh hakimi fermanı ile yaptırıldığı bilinmektedir. Osmanlı İmparatorluğu’nun ırmaklarında bulunan bu deniz feneri; Adı “Bağçe-i Fener”.

Osmanlı Devleti tarafından yaptırılan ilk deniz feneri olan deniz feneri, günümüzde pek çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Fenerbahçe Feneri Mimari Özellikleri

Deniz feneri dikdörtgen bir yapıdır. Tek katlı fener bekçi binasına ve fener kulesine avludan girilir. Deniz fenerinin bir parçası olan Süs Düdük Binası, 1932 yılında inşa edilmiştir.

Deniz fenerinin yüksekliği deniz seviyesinden 25 metre, fener kulesinin yerden yüksekliği ise 20 metredir. Fenerin menzili 15 mil. Aydınlatma için şu anda 1000 watt’lık bir ampul kullanılmaktadır.

Fener ve karakol, Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Genel Müdürlüğü tarafından milli miras olarak korunmaktadır.

Fenerbahçe Fenerine Giriş

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte Deniz Fenerleri artık yavaş yavaş emekli oluyor. Tarihi binalar da merak edenlerimizin güzel portrelerini oluşturuyor.

Fenerbahçe Feneri bu güzelliğin tarihi bir yapısıdır. Antik güzelliğini hala koruyan tarihi binayı birçok kişi ziyaret ediyor. Fenerbahçe’nin tepesindeki deniz feneri de bulunduğu bölgeye adını veriyor.

İstanbul’un en ünlü ve görkemli fenerlerinden ilki olmasa da tarihimizin ilk deniz feneri olma özelliğini taşımaktadır. Silla Feneri’nin Anadolu Feneri veya Rumeli Feneri kadar popüler olmamasının ana nedeni, büyük ve yüksek kayalıklarda bulunmamasıdır.

Fenerbahçe Feneri

Fenerbahçe feneri nerede? Oraya nasıl gideriz?

Tebük: Fenerbahçe Mahallesi, Fener Kalamış Cd., 34726 – Kadıköy / İstanbul

Nasıl gidilir: Fenerbahçe yat marinası içerisinde yer almaktadır.

Dolmuş tarafından; Kadıköy – Bostancı Minibüsleri kullanarak marinaya gelebilirsiniz. aynı zamanda Taksim – Bostancı Avrupa yakasından minibüsle gelme şansınız var.

otobüs ile; Pendik’ten, 16 E 16 gün İETT hatlı otobüs,

Kadıköy ile Fenerbahçe arasında FB1 E FB2 İETT Hattı otobüsleri,

Göztepe’den GZ1 Buraya İETT Hat Otobüsü ile ulaşabilirsiniz.

Özel araçla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü geçip Kadıköy’e ulaştıktan sonra Bağdat Caddesi’nden devam etmeniz gerekiyor. Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı’nı yaklaşık bir kilometre geçtikten sonra buraya tabelalarla ulaşabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın