https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Fatih Sultan Mehmet Tabiat Parkı (konum, giriş ücretleri, ziyaret saatleri) - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Fatih Sultan Mehmet Tabiat Parkı (konum, giriş ücretleri, ziyaret saatleri)

Fatih Sultan Mehmet Tabiat Parkı (konum, giriş ücretleri, ziyaret saatleri)

Fatih Sultan Muhammed Tabiat Parkı

Hafta sonları biraz orman havası almak isteyenler için Tabiat Parkları sunmaya devam ediyoruz. Bu makalenin konusu Fatih Sultan Muhammed Tabiat Parkı. nerede? Nasıl gidilir? Bilgiyle ne yaparsın? Sizin için giriş ücretlerini ve birçok faydalı bilgiyi yazdık.

Fatih Sultan Muhammed Tabiat Parkı hakkında genel bilgiler
Fatih Sultan Muhammed Tabiat Parkı hakkında genel bilgiler

2011 yılında tabiat parkı ilan edilen Fatih Sultan Mehmet Tabiat Parkı, yaklaşık 112 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Zengin bir floraya sahip olan bölge birçok canlıya da ev sahipliği yapmaktadır.

gözlem ve incelemeler sonucunda bölgede tespit edilen bitki türleri; Makaralı meşe, kıllı meşe, deve ışını, Anadolu kestanesi, doğu çınar, uzun dişbudak, kurt şeftali, karaçam, böğürtlen, büyük yapraklı mersin, funda, Japon defnesi, defne yaprağı kartopu, yıldız çalısı, defne kartopu, Sarmaşık ormanı.

Bölgede genellikle Yaban Domuzu, Kurt, Sincap, Çakal, Tilki, Köstebek, Serçe, Finch, Ağaçkakan, Saksağan gibi canlı türler bulunmaktadır.

Parkta yürüyüş, koşu ve bisiklet parkurları, eğlenebileceğiniz piknik alanları ve çocuk oyun alanları bulunmaktadır. Bunların dışında temel ihtiyaçlar için otopark, tuvalet, cami, çeşme ve büfe de bulunmaktadır. Dere, çocuklu ailelerin dikkat etmesi gereken en önemli alan olarak bölgede öne çıkıyor.

Fatih Sultan Mehmet Tabiat Parkı’nda yapılacak aktiviteler

Fateh Sultan Muhammed Tabiat Parkı giriş ücretleri Ziyaret saatleri

Piknik ve ızgara: Yemyeşil doğayı kahvaltıda ağırlamakta bile geç kaldım. Piknik sepetinizi toplayın ve kendinizi doğanın dinginliğine bırakın. Kuş sesleri eşliğinde piknik keyfi yaparken temiz havanın iştahınızı ne kadar artırdığının farkına bile varmayacaksınız.

Bisiklet: Temiz hava, bereketli doğa ve bol oksijen. Bir bisiklet aşığı olarak daha fazlasını göremiyorum. Saatlerce pedal çevirmenin keyfini çıkarabileceğiniz harika bir yer. Kulaklık takarken ve müzik dinlerken bisiklete binmek ve temiz havayı ciğerlerinize çekmek ne güzel.

Yürümek: Yürüyüşten sonra yürümek, yiyecekleri sindirmek ve egzersiz yapmak için doğru önlemlerden biridir. Parktaki parkurlar zaman zaman zorlu olsa da kardiyo için çok uygun bir seçim olduğunu bilmekte fayda var.

Çocuk oyun alanı: Çocuklar şüphesiz her birimizin neşe kaynağı. Piknik, mangal ve geziler düzenlediğimizde her zaman buna uygun planlar yapmaya çalışırız. Peşlerinden koşarak zaman geçer ve sıkılmayıp eğlenmeleri gerektiğini söylerler. Tabiat parkında çocuklu aileleri de unutmayın. İçerideki çocuk oyun alanı çok büyük olmasa da çocukların sevebileceği salıncak, kaydırak gibi ekipmanlar var.

Fotoğraf: Belgrad Ormanı’nın her mevsim farklı bir renk alan tabiat parkları da fotoğraf tutkunlarının ilgisini çekiyor. Sonbaharda kırmızı yaprakların ilkbaharda yeşile dönmesi bir bir. Siz de fotoğraf tutkunuz varsa burada bolca vakit geçirebilir, birçok bitki ve canlıyı fotoğraflayabilir, rengin her tonunu kadrajınızda tutabilirsiniz.

Fatih Sultan Mehmet Tabiat Parkı'nda yapılacak aktiviteler
Fatih Sultan Mehmet Tabiat Parkı’nda yapılacak aktiviteler

Fateh Sultan Muhammed Tabiat Parkı 2022 giriş ücreti

Kişi: 9 TL

İndirimli kişi: 4,5 TL

Bisiklet: 9 TL

Fateh Sultan Muhammed Tabiat Parkı ziyaret saatleri

Günün herhangi bir saatinde girebilirsiniz. Havanın kararmasıyla birlikte vahşi hayvanlarla karşılaşma riskinin arttığına dikkat edilmelidir.

Fatih Sultan Mehmet Tabiat Parkı nerede?  ve oraya nasıl gidilir
Fatih Sultan Mehmet Tabiat Parkı nerede? ve oraya nasıl gidilir

Fatih Sultan Mehmet Tabiat Parkı nerede? ve oraya nasıl gidilir

Tebük: Ayazağa Mahallesi – Şişli / İstanbul

Toplu taşıma: Arabalarıyla gitmek isteyenler; Maslak Büyükdere Caddesi’nden Sarıyer’e giderken Hacıosman-Bahçeköy kavşağından Bahçeköy yönüne 2 km dönerek buraya ulaşabilirler.

toplu taşıma ile gitmek isteyenler; Doğrudan parka giden toplu taşıma yoktur. Ancak toplu taşıma ile belirli bir noktaya gidebilir ve oradan taksi ile parka ulaşabilirsiniz. Öncelikle Sarıyer, Tarabya ve Bahçeköy’e otobüs ve minibüslerle veya Yenikapı-Hacıosman metrosu ile Hacıosman’a ulaşmalısınız. Geri kalanı taksi ile seyahat edilebilir. Konum bilgisi almak için tıklayın

İstanbul’daki diğer parklara da göz atmak isterseniz; İstanbul’daki Bahçeler Sizin için oluşturduğumuz listeye bir göz atmanızı öneririm. Kendinize iyi bakın bir başka gezide görüşmek üzere. 🙂

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın