https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Fas’ın turistik yerleri - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Fas’ın turistik yerleri

Fas’ın turistik yerleri

12/10/2022 14:30:00

Bir Afrika ülkesi olmasına rağmen Afrika Birliği’ne üye olmayan Fas, birliğe katılmadan 33 yıldır varlığını sürdürmektedir. 2017 yılına gelindiğinde takım için hazır hissettiğini beyan etti. Geleneksel ve modern kültürü bir araya getiren ender ülkelerden biri olan Fas, olağanüstü doğal güzelliklere de ev sahipliği yapıyor. Tarihi yapıları ve güzelliği ile dikkat çeken ülkelerden biridir. Fas gezilecek yerler açısından da oldukça zengin. Tarihi binalar ve doğal güzellikler bu güzelliklerin sadece bir kısmı.

Marakeş

Halk arasında “Kızıl Şehir” olarak anılmasının sebebi bölgenin rengidir. Berberi dilindeki anlamı “Tanrı’nın ülkesi” dir. Kutu içerisinde farklı yapıların olduğunu da söylemek mümkün. İçerisinde Koutoubia Camii’nin olması da bu alanı özel kılan unsurlar arasında yer alıyor. Dilerseniz camiyi ziyaret ederek ibadetinizi burada gerçekleştirebilirsiniz. Camiden sonra hemen yakınında yer alan halı pazarı turistlerin ilgisini çeken alanlardan biridir. Bu el yapımı kilimler alıcılarını bekliyor. Terlik Çarşısı, Mellah, Mısır Çarşısı gibi yapılar da bu bölgede göreceğiniz yerler arasında. Ayrıca Marakeş’in ülkenin ilk başkenti olduğunu söylersek neden bu kadar çok yapının burada kümelendiğini anlamak daha kolay olacaktır.

Beyaz Saray

20. yüzyıldan önce yapıldığı bilinen bu yapı aslen Fas’ın sömürge ülkesi olan Fransızlar tarafından inşa edilmiştir. Restore edilmiş, kafe tarzı lüks konaklama birimlerinin yer aldığı bu yapının İspanyolca karşılığı “Beyaz Saray”. Hemen önünüzdeki okyanus harika bir manzara ile size eşlik edecek unsurlardan biridir. İçinde bulunan plajlar sayesinde tatil yapma imkanına da sahip olabilirsiniz.

balta

Görkemli yapılarıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bu şehir, Fas’a adını veren şehirdir. Fas’ın Medine ile yaptığı ticaret sayesinde bölge daha da gelişmiştir. Kültürel açıdan yoğun etkileşim nedeniyle bu şehrin kendisini geliştirdiği söylenebilir. Bölgede alışveriş yapabileceğiniz yerler de var. Ayrıca eski tarihi çarşıları görmek ve fotoğraf çektirmek isteyenler tarafından da sıklıkla ziyaret edilmektedir. Harika tarihi yapıları görebileceğiniz bu bölgeye Fas geziniz sırasında mutlaka yer vermelisiniz.

Agadir

Agadir, uzun kumsalları ile deniz manzarası görmek isteyenlerin ilk tercihleri ​​arasında yer alıyor. Modern yapının diğer mekanlara göre bu alanda daha net görülebildiği söylenebilir. 1960 depremi nedeniyle birçok tarihi yapı yıkıldı. Ancak restorasyon çalışmaları ve yapılan yeni binalar sayesinde bölge eski güzelliğini koruyor.

Essaouira

Kuruluş amacına baktığımızda ise bölgenin askeri amaçlı olduğu bilgisine ulaşıyoruz. Bir balıkçı şehri olarak tercih edilen Essaouira, Fas ziyareti sırasında tarihi yapıları yakından görmek isteyenlerin listesine eklemesi gereken yerlerden biri. Aynı zamanda çeşitli plajları da bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca çevredeki alışveriş merkezleri de halka ve turistlere hitap eden önemli yerlerdir. Alışveriş merkezinin hemen yakınında bulunan Yahudi Mahallesi’ni de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Dilerseniz bu mahallenin bitişiğindeki kilise ve camiyi de ziyaret edebilirsiniz.

dantel

Masmavi denizi ve denizin gerisindeki tarihi yapılarıyla dikkat çeken Rabat, Fas’ın en çok turist çeken noktalarından biri. Alışveriş Merkezi, Arkeoloji Müzesi, Bilim ve Doğa Müzesi ve St. Paul Mağarası gibi çeşitli yerleri de içinde barındırır.

Şafşavan (Safsafan)

Fas denilince akla mavi binalar geliyorsa burası tam yeri diyebilirsiniz. Mimari açıdan dikkat çeken yerlerden biri olan bu mekan fotoğraf çekmek için tercih edebileceğiniz türden. Profesyonel fotoğrafçıların tercih ettiği alanlar arasında olduğunu görmek mümkündür. Özgün yapıları ile diğer mekanlardan tamamen farklı bir mimari sunmaktadır. Fas’a geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir.

tanga (tanka)

Fas’ta eğlenmek için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri olan Tangier, restoranları ve kafeleri sayesinde size daha modern bir kültür sunuyor. Özgün sokaklardan oluşan bu bölgede Tangier Plajı da bulunuyor. Ancak bu kumsalda yüzmek çok tehlikelidir. Sahilde denize girmek yerine akşamları bu sahilde yürüyüş yapabilirsiniz. Bol bol fotoğraf çekmek isteyeceğiniz bölgelerden biri olan Tanca, Fas’a gelmişken mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor. Sapanca Bungalov Evleri’nde tatilinizin keyfini çıkarmak için tıklayın.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın