https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Esztergom Kalesi nerede ve nasıl gidiyor? - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Esztergom Kalesi nerede ve nasıl gidiyor?

Esztergom Kalesi nerede ve nasıl gidiyor?

Ankara’ya gidenlerin öncelikli rotalarından biri olan Estergon Kalesi, Keçiören belediyesi sınırları içerisinde yer alıyor. 29 Mayıs 2005’te hizmete giren Esztergom Kalesi’nin içinde Türk tarihinin kültürünü yansıtan müze ve eserler sergileniyor. Türk tarihinde büyük öneme sahip olan ve adını Tuna kıyısındaki tarihi Estergon Kalesi’nden alan kale, Etnografya Müzesi ile geçmişten günümüze Türk tarihini ve kültürünü yansıtan önemli bir yer olmuştur. ve Asya bahçeleri. kalenin içinde; Dükkan katı, Ören Köşk katı ve seyir balkonu gibi bölümleri ile ziyaretçilerini karşılamaktadır.

Esztergom Kalesi’nin Parçaları

Kültür Merkezi: Esztergom Kalesi’nde bulunan kültür merkezinde. Geleneksel Türk sanatının tüm motifleri vardır. Dünya sanatının incelikleri bir kez daha kültür merkezinde yerini aldı. Alanya Kalesi’ndeki Kızıl Kule’nin sekizgen yapısından modellenen Türk Estergon Kültür Merkezi, Selçuklu sultanlarının örgülerinden ilham alınarak dekore edilmiştir.

Ören Köşk (Restoran): Geleneksel Türk-İslam mimarisinden ilham alan Ören Köşk’te ziyaretçilerin Ankara’nın muhteşem manzarasını rahatlıkla görebileceklerini söyleyebiliriz.

Taç Kapı olarak adlandırılan kültür merkezinin girişi, Türk Selçukluları döneminde başlayıp 1251 yılında sona eren Karatay Medresesi’nin giriş kapısından ilham alınarak yapılmıştır. Zanaatkarlığın en güzel örneklerini sunan Taç Kapı tamamen yapılmıştır. mermerden.

Enfes ve hayranlık uyandıran işçiliği ile görenleri büyüleyen Taç Kapı’dan girenler, Özbekistan’ın Hiva kentindeki İsfandyar Han Sarayı’nın giriş kapısından esinlenen bir kapıdan içeri girenleri karşılıyor. Kalenin girişinde 14 dükkân bulunuyor ve birçok hediyelik eşya da satılıyor.

Kalede müze katında inip çıkarken kristal korkuluklarla desteklenme lüksüne sahip olacağınızı ve çıktığınız merdivenlerin kemerlerinde Kütahya Çini desenlerinin olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Estergon Kalesi Ziyaret Saatleri

Esztergom Kalesi’ni her gün 10:00-22:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Esztergom Kalesi nerede ve nasıl gidiyor?

Tebük: Fatih Caddesi, 06280 Keçiören / ANKARA

telefon: 0312361 10 65

Nasıl gidilir?: Keçiören belediye sınırları içerisinde bulunan Estergon Kalesi’ne toplu taşıma veya şahsi aracınız ile ulaşabilirsiniz. Kızılay Meydanı’nın başlangıç ​​noktasını düşünürsek, kaleye olan ortalama uzaklık 10 km’dir. Şahsi arabasıyla gitmek isteyenler sırasıyla Tandoğan yönüne; Gazi Mustafa Kemal Caddesi – Kazım Karabakır Caddesi – Hipodrom Caddesi – Fatih Caddesi – Zileliler Caddesi istikametini kullanabilirler. Biraz karışık gibi görünse de Kızılay’dan Estergon Kalesi’ne yaklaşık 10-15 dakikada ulaşabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gitmek isteyenler Keçiören bölgesine giden ve Fatih Caddesi’nden geçen araçları kullanabilirler.

Estergon Kalesi Resimleri

Esztergom Kalesi taslağı

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın