https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Eskişehir’de gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Eskişehir’de gezilecek yerler

Eskişehir’de gezilecek yerler

21.10.2022 12:35:00

Türkiye’nin son zamanlardaki en popüler şehirlerinden biri de şüphesiz Eskişehir. Yılın hemen her günü şehrin canlanması, tarihi mimarisi, birçok üniversite öğrencisinin bir arada yaşaması ve şehri ikiye bölen Porsuk Çayı sayesinde Eskişehir bambaşka bir yer. Tine City’nin şaşırtıcı varyasyonları arasında Porsuk Çayı’nda gondol gezileri var. Porsuk Çayı’nın diğer bir tabiri ise şöyledir: Türkiye’de Venedik Kanalı…

İşte Eskişehir’de gezip görmenizi önerdiğimiz yerler:

1-Sazova Parkı (Eskişehir Bilim, Sanat ve Kültür Parkı)

Resmen Bilim, Sanat ve Kültür Parkı olarak bilinen Sazova Parkı, Eskişehir’e giden herkesin mutlaka görmesi gereken yerlerden. Parkın resmi adı Bilim, Sanat ve Kültür Parkı ama orada yaşayanlar parkın adını bölgenin adıyla birlikte kullanıyor.

Eskişehirlilerin en çok vakit geçirdikleri yerlerden biri olan Sazova Parkı’nda hiçbir şey yok… Sosyal medyada Eskişehir ile ilgili paylaşılan fotoğraflar arasında sıklıkla görülen masal şatosu da bu parkın içinde.

400.000 metrekarelik geniş bir alan üzerine kurulan Sazova Park’ta şu görkemli yapılar bulunuyor: Masal Kalesi, Kültür ve Bilim Merkezi, Sabancı Uzay Evi, Hayvanat Bahçesi, Eti Sualtı Dünyası, Japon Bahçesi…

2- Odonpazarı Evleri

Eskişehir’in en eski yerleşim yeri olan bu bölge, Osmanlı döneminden kalma önemli bir mirastır. UNESCO Dünya Kültür Listesi’nde yer alan Odunpazarı Evleri; Çıkmaz sokakları, dolambaçlı caddeleri ve tarihi dokusuyla şehre gelen herkesin mutlaka görmesi gereken bir yerdir.

Odunpazarı Evleri olarak bilinen alanda 30 sokak ve 300 ev bulunuyor. İlkbahar ve sonbahar, turistlerin ve gezginlerin bölgeye en çok geldikleri mevsimlerdir.

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde çokça ve övgüyle bahsettiği Odunpazarı semti, Seyahatname’de adı geçen sokaklardan 5’ini korumaya devam ediyor.

3- Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Tarihi 1850 yılına dayanan Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Osmanlı döneminde çarşı olarak kullanılmış. Eskişehir Belediyesi tarafından 2005 yılında işletmeye açılan Çarşı’da Eskişehir’in simge değeri olan lületaşının dünyaya pazarlanması ve tanıtılması amacıyla da teşvik çalışmaları yapılıyor.

4-Kent Parkı

Açıkça söylemek gerekirse Eskişehir’in en çok ilgi gören ve en çok ziyaret edilen noktalarından biri Kent Park çünkü bu park kendi kumsalı ile Türkiye’nin ilk yapay plajı ünvanını elinde tutuyor. Bu park aynı zamanda tekne turlarının da başlangıç ​​noktası…

Eskişehirlilerin sıklıkla geldiği Kent Park; Kafeleri, parkları ve oyun alanlarıyla her zaman ilgi görmeye devam ediyor. Aynı zamanda karlı mevsimlerde parkın manzarası bir harika… Eskişehir’e yolunuz düşerse Kent Park’a uğramayı unutmayın.

5- Midas Anıtı

Eskişehir’in önemli tarihi mirasları arasında yer alan Midas Anıtı, 1315 metre yüksekliğe ulaşan Yazılıkaya köyünde yer almaktadır. Frigler döneminde inşa edilen bu tarihi yapı, seyahat ve turlarına tarihi yerleri de dahil etmek isteyenlerin olmazsa olmazı.

6- Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde bulunan Çağdaş Cam Sanatı Müzesi, Türkiye’nin ilk cam sanatı müzesidir. Cam sanatçılarının çalışmalarını sergilemelerini desteklemek için 2007 yılında başlatıldı.

7- Balmumu heykeller müzesi

19 Mayıs 2013 tarihinde açılışı yapılan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykel Müzesi, Türkiye’nin ilk balmumu müzesidir. Eskişehir’e gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği noktalar arasında yer almaktadır. Balmumu Heykel Müzesi’nde sanattan spora, bilimden dünya liderlerine kadar birçok önemli kişinin balmumu heykelleri bulunuyor.

8- Eskişehir Hayvanat Bahçesi

145.000 metrekare alana sahip Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nde 250’ye yakın farklı hayvan türü bulunuyor. Zebralar, aslanlar ve penguenler arasında güzel ve eğlenceli bir gün geçirebileceğimiz Eskişehir Hayvanat Bahçesi; Şehre gelenlerin ve bölge halkının sıklıkla vakit geçirdiği ve ziyaret ettiği yerler arasındadır.

9- Eskişehir Havacılık Müzesi

1998 yılında ziyarete açılan Eskişehir Havacılık Müzesi, Anadolu Yunus Emre Üniversitesi yerleşkesinin hemen karşısında yer almaktadır. Havacılık Müzesi, 39.000 m2 alan üzerinde, jet uçaklarından polis helikopterlerine kadar çok zengin bir koleksiyon sunuyor.

10-Kanlıkavak Parkı

Kanlıkavak Parkı, Eskişehirlilerin hafta sonları en çok vakit geçirdikleri yerlerden biri olup, bölgenin en hareketli yerlerinden biridir. Koşu ve yürüyüş yolları, bisiklet yolları ve çiçek bahçeleriyle süslenmiş yeşil alanlarıyla güzel bir dinlenme alanı sunan Kanlıkavak Parkı’nda kış aylarından kartpostal resimleri karşımıza çıkıyor.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın