https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Elber O’Reilly’nin Görmeden Ölmeyeceğini Söylediği 5 Şehir – Gezilecek Yerler

Elber O’Reilly’nin Görmeden Ölmeyeceğini Söylediği 5 Şehir

Elber O’Reilly’nin Görmeden Ölmeyeceğini Söylediği 5 Şehir

İlber O’Reilly, tarih bilgisi ve kendine özgü üslubuyla birçok kişinin hayran olduğu önemli bir şahsiyettir. Akademik kariyeri, entelektüel kişiliği ve bilgisi ile Türkiye’nin en önemli tarihçilerinden biridir.

Yaptığı çeşitli konuşmalarla popülarite kazanan Elber Ortaeli’nin görmeden ölmediğini söylediği 5 şehir var. Şimdi bu şehirleri birlikte inceleyelim.

1. Floransa

Floransa
Floransa – İlbert Ortaelli’nin ziyaret ettiği yerler

İtalya’nın en önemli şehirlerinden biri FloransaDünyanın birçok yerinden turist ağırlamaktadır. Her köşesinden tarih kokusu yayılan Floransa’da çok sayıda müze, tarihi bina ve tarihi meydan bulunuyor.

Kültürel bir tatil için Floransa ideal bir rota olabilir diyebiliriz. Ayrıca İtalya’daki diğer şehirlere kolay ulaşımı nedeniyle de büyük ilgi görmektedir.

Floransa. Aynı zamanda Dante ve Leonardo da Vinci gibi sanata yön veren önemli kişilerin doğum yeridir. Bu nedenle kentten önemli bir sanat kenti olarak bahsedebiliriz. Şehrin birçok yerinde harika sanat müzeleri bulmak mümkün.

2. Roma

Roma, İtalya
Roma – Elber Ortaelli’nin görmeden ölmeyin dediği beş şehir

Dünya tarihinde bilinen en eski şehirler arasında yer alan Roma, İtalya’nın başkentidir. Tarihi M.Ö. yıllara dayanan Roma, Roma İmparatorluğu’nun başkentiydi.

Tarihi dokusu neredeyse hiç bozulmamış bu cennet gibi şehirde pek çok tarihi eser görmek mümkün. Özellikle binaların tarihi mimarisi, Roma’yı ziyaret eden herkesi kendine hayran bırakmayı başarıyor.

Roma’da 12 yapının UNESCO koruması altında olduğu söylenebilir. Ünlü İspanyol Merdivenleri, Kolezyum, St. Roma’da Peter Meydanı, Navona Meydanı, Pantheon gibi tarihi yerler bulunmaktadır.

3. Semerkant

Semerkand
Semerkand

Semerkand, Şah Şehirleri olarak bilinir. Orta Asya’nın önemli şehirleri ile Özbekistan arasında yer alan Semerkant, kültürel ve tarihi dokusuyla dikkat çekiyor.

İpek Yolu üzerinde olması Semerkand’ın tarih boyunca büyük bir öneme sahip olmasını sağlıyor. Şehir, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Şehirdeki görkemli camilerin yanı sıra anıtlar, dini okullar ve müzeler. Şehrin adeta bir Orta Asya şehri olduğunu söyleyebiliriz.

4. Buhara

Buhara - Özbekistan
Buhara – Özbekistan

İpek Yolu üzerinde yer alan Buhari, tarihin en önemli ticaret noktalarından biri olan Özbekistan’da bir şehirdir. Görkemli halıları, renkli mimarisi ve el sanatları ile dikkat çekiyor.

Kudüs ve Mekke’den sonra İslam’ın en önemli şehri Buhara’dır. Tarihi 2.500 yıldan daha eski olan şehir, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alıyor.

5. Kudüs

Kudüs
Kudüs – Elber O’Reilly’nin görmeden ölmez dediği şehir

Pek çok din için önemli bir şehir olan Kudüs, bu listedeki son şehirdir. İsrail’de Kudüs; Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar için önemli bir yere sahiptir. Müslümanların ilk kıblesinin burada olduğu bilinmektedir.

Ayrıca St. Muhammed Kudüs’te mucizelere yükseldi. Bu nedenle Kudüs, Müslümanlar için popüler destinasyonlardan biridir. Ortadoğu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Kudüs, 1981 yılında UNESCO Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.

Bunun gibi birçok yararlı bilgi için Seyahat bilgisi Sayfamıza göz atabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyi unutmayın! : *

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın