https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Dünyanın en korkunç 10 deliği - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Dünyanın en korkunç 10 deliği

Dünyanın en korkunç 10 deliği

Dünyanın en korkunç 10 deliği

Dünya’da öyle büyük ve korkunç görünen kraterler var ki, Dünya’da var olduklarına inanamazsınız. Bu 10 çukuru gördüğünüzde tamamen farklı hissetmeniz için sizin için bir araya getirdik.

Kısa Bilgi: Dünyanın 10 Harikası Sizler için oluşturduğumuz farklı seyahat listesi var, bu eşsiz yazımıza mutlaka göz atın.

Dünyadaki en korkunç 10 çukurun listesi

Lafı fazla uzatmadan dünyadaki en korkunç 10 kratere daha yakından bakalım.

1. Darfaz gaz krateri

darphas gaz krateri
darphas gaz krateri

Türkmenistankonumlanmış darphas gaz krateri1971 yılında jeologlar tarafından keşfedilmiştir. Doğal gaz rezervi olarak keşfedilen kraterde sondaj yapılırken, ilerledikçe derin bir krater oluştuğu anlaşılmıştır.

Çukurdaki zehirli gazların yüzeyde belirip dünyaya zarar vermemesi için çukurda yakılması için ateş sağlandı. Bu alevler o zamandan beri kraterde yanmaya devam ediyor. Cehennem deliği olarak da bilinen bu deliği görenler büyük bir korkuyla deliğe yaklaşırlar.

2. Kimberley Elmas Madeni

Kimberley elmas madeni
Kimberley elmas madeni

güney Afrikakonumlanmış kimberley elmas madeniBüyük Delik olarak da bilinir. İnsan eliyle kazılmış en büyük delik olma özelliğini taşıyan bu maden, 1866-1914 yılları arasında maden aramak için yapılmıştır.

Bölgeden 2.722 kg elmas çıkarıldı. O dönemde bölgede 50 bin kişinin çalıştığı biliniyor. Kraterin çok derin bir yapıya sahip olması görenleri hayrete düşürmeye yetiyor.

3. Monticello baraj deliği

Monticello Baraj Deliği
Monticello Baraj Deliği

Kaliforniyakonumlanmış Monticello Baraj DeliğiVe nepal şehri Elektrik üretmek için yapılmış bir barajın içinde yer almaktadır. Barajın 1983 yılında inşa edilen su yolu oldukça ürkütücü bir görünüme sahiptir.

Barajın suyunu boşaltmak için bu su yolundan saniyede 1,4 milyon litre suyun aktığı biliniyor.

4. Bingham Kanyonu Deliği

Bingham Kanyonu deliği
Bingham Kanyonu deliği

Amerika Birleşik Devletlerikonumlanmış Binhan Kanyonu deliğiİnsan eliyle kazılmış başka bir çukurdur. Maden arama amaçlı kazılan çukurlardan biri olan Bingham Kanyonu Açması, 1200 metre derinliğinde ve 4 kilometre genişliğinde.

1906-2004 yılları arasında bu delikten 17 milyondan fazla bakır, 5900 ton gümüş ve 715 ton altının çıkarıldığı biliniyor.

5. Büyük Mavi Delik

büyük mavi delik
Büyük Mavi Delik – Dünyadaki en korkunç 10 delik

Belize sahillerinde konumlanmış büyük mavi delik Dev krater olarak bilinir. Bu çukurun genişliği 304 metredir. Derinliğinin yaklaşık 121 metre olduğu bilinmektedir.

büyük mavi delik UNESCOKorunan listede bir alandır.

6. Mirni Diamond benim şehrim

mirny elmaslar benim şehrim
mirny elmaslar benim şehrim

SibiryaBu elmas madeni, dünyanın en büyük ve en şaşırtıcı sondaj kulelerinden biridir. Krater 525 metre derinliğinde ve 1.200 metre çapındadır.

eski sovyet Rusyaİçindeki ilk maden sahası olan çukur oldukça ürkütücüdür.

7. Diavik deliği

Diavik delik
Diavik delik

varAyrıca bulunan Diavik delik Elmas madenini bulmak için oluşturulan çukurlardan biridir. kuzeyli köle Bölgedeki bu delik paranın aktığı maden olarak biliniyor.

Bölgeden her yıl 1600 kg elmas çıkarılmaktadır. Ayrıca elmas madenciliğinde 730 işçi çalışıyor.

8. Chokoro kanalizasyonları

Chokoro kanalizasyon
Kanalizasyon Çukuru – Dünyadaki en korkunç 10 çukur

Guatemalakonumlanmış Chokoro kanalizasyon2007 yılında yağmur ve kanalizasyon nedeniyle. Toprak, çöken suyun etkisiyle gevşetilir ve derin bir çukur oluşur.

Derinliği 92 metre olarak bilinmektedir. Çukura düşen 3 kişi hayatını kaybederken, binlerce kişi de bu bölgeden evini taşımak zorunda kaldı.

9. Udachnaya Çukuru

Udachnaya Çukuru
Udachnaya Çukuru

Rusyadelik Udachnaya Çukuru1955 yılında keşfedilmiştir. Elmas madenini keşfetmek için kullanılan delik 600 metre derinliğindedir. İç içe geçmiş halklardan oluşan krater, görenler üzerinde ürkütücü bir izlenim bırakıyor.

Maden sahiplerinin 2010 yılında faaliyetlerine son verdiği biliniyor. Faaliyetlerin durdurulmasının nedeni bilinmiyor.

10. Chuquicamata Çukuru

Chuquicamata Çukuru
Chuquicamata Çukuru – dünyanın en korkunç 10 stadyumu

Şilikonumlanmış Chuquicamata Çukuru Büyük bir bakır madeni olarak bilinir. Söz konusu bakır madeni o kadar büyük ki, dünyadaki tüm bakırlardan çok daha fazla bakır çıkarılıyor.

Bu da delikte ürkütücü bir görünüme neden olur. Bakır çıkarmak için 100 yıldan fazla bir süre önce kazılmış olan krater, 4,3 kilometre genişliğinde ve 850 metre derinliğinde. Bu nedenle dev krater olarak bilinir.

Sen de,Dünyanın en korkunç 10 deliğiListemize eklemek istediğiniz farklı yerler varsa bize yorum olarak yazmayı unutmayın. 🙂

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın