https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Dünyanın en ilginç 10 köyü - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Dünyanın en ilginç 10 köyü

Dünyanın en ilginç 10 köyü

Dünyanın en ilginç 10 köyünün listesi

Dünyada pek çok ilginç şeyden bahsetmek mümkün değil mi? Dünyanın en ilginç on köyü de bu konuda dikkat çekmeyi başardı. İnsanların kültürel özelliklerinin yanı sıra yaşam tarzları ve gelenekleri de söz konusu farklılığı ortaya çıkaran en önemli hususlar arasındadır.

Kısa Açıklama: Bunun gibi bir çok farklı bilgiye ulaşmak istiyorsanız. dışarıda Yazılarımızı mutlaka takip edin.

Dünyanın en ilginç 10 köyünün listesi

Peki nedir bu köyler? Hazırsanız listemizdeki on köye yakından bakalım!

1. Jasdalur Köyü

Jasdalur köyü - Danimarka
Jasdalur köyü – Danimarka

Danimarka sınırları içerisinde yer alan Faroe Adaları’nın özerk bölgesindeki Jasaldor köyü ulaşım açısından oldukça etkileyici. İskoçya ile İzlanda arasındaki bölgede yer alan köy 18 kişilik bir nüfusa sahip olsa da en ilginci buraya gelmek için 2. Dünya Savaşı’nda yapılmış bir merdiven kullanılmış. Çim çatılı evleri ve harika manzarası ile bu köy görülmeye değer bölgelerden biridir.

2. Ittoqqortoormiit

Ittoqqortoormiit - Danimarka
Ittoqqortoormiit – Danimarka

Danimarka’nın Grönland adasındaki Ittoqqortoormiit köyü, adı kadar ilginç. Peki, bu köyü ilginç yapan sadece adı mı? Mümkün değil! Çünkü köye ulaşmak için karayolunu kullanmak mümkün değil. Buraya gelmek isteyenlerin deniz yolunu veya helikopteri kullanması gerekiyor. 452 kişilik bir köyde kar yağışının etkili olması ulaşımı zorlaştırıyor.

3. Vogtal Jumba Manastır Komünü

Vogtal Jumba
Vogtal Jumba

Hindistan sınırları içerisinde yer alan bu köy 12. yüzyılda inşa edilmiş ve halen ayaktadır. Köyün en ilginç yanı sadece din adamlarının yaşadığı bir yer olmasıdır. Keşişlerin inzivaya çekilmek ve meditasyon yapmak için tercih ettiği bu yerleşim yerinde yaklaşık 70 adanmış yaşıyor. Ulaşımın neredeyse imkansız olması kullanım amacına uygun bir yapı sağlar.

4. Huacachina Vahası

Huacachina Vahası - Peru
Huacachina Oasis – dünyanın en ilginç 10 köyü

Peru’daki Huacachina gerçekten bir vahadır. Çölün ortasında ve başkent Lima’ya yaklaşık 5 saat uzaklıkta bulunan bu yerleşim, gölün etrafına kurulmuş. Yaklaşık 115 kişinin yaşadığı vahada tek gelir kaynağı turizm. Oldukça ilginç bir yapıya sahip olduğu için her yıl birçok kişi farklı bir deneyim yaşamak için buraya geliyor. Köyde yaşayanların İnka uygarlığına mensup olduğu düşünülürse buraya gelenlerin sayısı da artıyor.

5. Mutu Köyü

Mutu köyü - Tibet
Mutu köyü – Tibet

Doğu Tibet’te bulunan Motuo Köyü aslında bir kasabadır. Ancak dünyadan kopuk olması ve insanların dış dünyayla hiçbir bağlantısının olmaması Motuo Köyü’nü farklı kılıyor. 2009 yılına kadar köye ulaşmak için bir yol olmaması, bölgenin ne kadar farklı olduğunu gösteriyor. Motuo köyüne en yakın yerleşim yerinin 75 km uzaklıkta olması izolasyonunu kanıtlıyor.

6. Adamstown

Adamstown - Pitcairn Adası
Adamstown – Pitcairn Adası

Adamstown dünyanın en ilginç 10 köyü arasında yer alsa da aslında başkentidir. Adamstown, 48 nüfuslu Pitcairn Adası’nın başkentidir. Dünyanın en küçük başkenti olması nedeniyle her yıl çok sayıda turist çeken Adamstown’da farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

7. Yağmur

Lofoten Adaları - Norveç
Lofoten Adaları – Norveç

Norveç’te Lofoten Adaları sınırları içinde yer alan bu köy, dürüst bağlarıyla tanınan bir köy olarak biliniyor. Toplam nüfusu 329 olan köyün akraba kişiler tarafından ele geçirilmiş olması ilginç olarak değerlendirilmektedir. Rennes, doğal doğası ve bu ayırt edici özelliği sayesinde birçok kişinin ziyaret ettiği bir cazibe merkezi olmayı başarmıştır.

8. Edinburg

Tristan da Cunha
Tristan da Cunha – dünyanın en ilginç 10 köyü

İskoçya’nın başkenti ile aynı adı taşıyan bu köy, Güney Afrika’da bulunuyor. Tristan da Cunha adasındaki köyün en önemli özelliği dünyadan izole olmasıdır. Volkanik faaliyetlerin olduğu adada 302 kişinin yaşadığı bu köyde en yakın yerleşim 2.800 km uzaklıkta bulunuyor. 16. yüzyılda keşfedilen bu adanın dünyanın en ilginç yerleri arasında olduğunu söyleyebiliriz.

9. Undredal

Undredal - Norveç
Undredal – Norveç

Norveç’in Sogn og Fjordane ilçesinde bulunan bu köye sadece bir yoldan erişilebilir. Toplamda 112 hane olduğu için ulaşım sorunu nedeniyle köye çok fazla turist gelmiyor. Ancak köyün eşsiz doğasını yaşayanlar buradan ayrılmak istemiyor.

10. Oymyakon

Oymyakon
Oymyakon – dünyanın en önemli 10 köyü

Saha Cumhuriyeti’nde bulunan Oymyakon, dünyanın en soğuk köyüdür. Tarihte -62 derece ile rekor seviye görülen köyde toplam 500 kişi yaşıyor. Aşırı soğuğa rağmen 500 kişi bu sıcaklıklara alışmış olarak yaşamını sürdürüyor. Dünyanın en soğuk köyü olması her geçen gün daha fazla insanın buraya gelmesine neden oluyor.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın