https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
dubai’nin turistik yerleri - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » dubai’nin turistik yerleri

dubai’nin turistik yerleri

8.03.2023 13:05:00

Birleşik Arap Emirlikleri’ni oluşturan yedi emirlikten biri olan Dubai Emirliği’nde yer alan Dubai, Basra Körfezi’nin güneybatısında yer alır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dabi’den sonra nüfus bakımından en büyük emirliğidir.

Dubai hakkında bilinen ilk tarihi kayıtlar 1095 yılına kadar uzanıyor. Bugün Dubai şehrinde ilk yerleşimin 1799 yılında olduğundan bahsediliyor. 1892’de himaye altına alındı. 1966’da Dubai, Dubai’de petrolün keşfi oldu ve bu keşfin hemen ardından şehir, %300’lük bir büyüme kaydetti. Petrol kaynakları ile dünyanın dikkatini çeken Dubai, İngilizlerin 1971’de bölgeden tamamen çekilmesinin ardından Abu Dabi ve diğer beş emirlikle birleşerek resmi olarak Birleşik Arap Emirlikleri’ne dahil oldu.

1979 yılında Jebel Ali Limanı’nda Serbest Ticaret Bölgesi’nin kurulmasıyla birlikte Dubai’de ekonomik alanda önemli değişimler ve gelişmeler kaydedilmiştir. Bugün kozmopolit bir şehir ve iş merkezi olan şehir, petrolün yanı sıra gayrimenkul, turizm, finansal hizmetler alanlarında ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlıyor.

Dubai iki şekilde öne çıkıyor. Pers tüccarları şehrin bir tarafını oluşturuyordu. Diğeri, 1971’de Dubai ve diğer altı emirliğin Birleşik Arap Emirlikleri’ni oluşturmak için birleştiği zaman kuruldu.

Dubai’nin Hindistan yolu üzerinde bulunması sonucunda başta Hintliler olmak üzere yabancı tüccarlar buraya yerleşmişler ve 1930’lara kadar şehri önemli bir ticaret limanı olarak kullanmışlardır. Dubai’nin bugünkü eski yüzü daha çok bu dönemlerde oluşmuştur.

Pazarlar, şehrin başlıca turistik mekanlarıdır. Bud Dubai Bazaar, Bur Dubai’de bulunur ve şehrin pazarlarının bulunduğu yerlerden biridir. Kemerin ve rüzgar kulelerinin gölgesinde çok sayıda tekstil, giyim ve antikacı dükkânı yerini almış. Deira Baharat ve Parfüm Çarşıları ile Deira Altın Çarşıları diğer önemli yerel pazar merkezleridir.

Modern Dubai 1971 yılından beri kurulmuştur. Şehri çevreleyen gökdelenler bu tarihten günümüze kadar gelen dönemin eseridir. Dubai, modern çağın tarihle iç içe geçtiği bir şehir. Gökdelenler şehrin modern yüzünü temsil ederken, tarihi rüzgar kuleleri ve camiler ise geçmişi yansıtıyor.

Burj Al Arab şehir sınırları içerisinde yer alan otel, dünyanın en iyi otellerinden biridir. Dünyanın ilk 7 yıldızlı otelidir.

Dubai’de görmeden gelmeyin.

– Burç Halife (üstte)

– Burç El Arap

– Dubai Alışveriş Merkezi

Dubai Müzesi

– Mall of the Emirates ve SKI Dubai

Dubai Çeşmesi

– JBR Yürüyüşü ve Dubai Yat Limanı

– Palm Cumeyra ve Palmiye Adası Manzarası

Madinat Jumeirah Pazarı

– Jumeirah Camii

– Atlantis Hotel & Aquaventure Su Parkı

– Dubai Koyo (Dubai Deresi)

– Aljumaira plajı

Mucizevi Bahçe

Altıncı Çarşı

Mısır Çarşısı

Vahşi Wadi Su Parkı

Dubai Akvaryumu

dubai çerçevesi

– İbn Battuta Alışveriş Merkezi

– Opera Evie

Legoland Dubai

– Bollywood Parkları

Motiongate Dubai

– Madame Tussauds Dubai

– Işıkların sonsuzluğu

Dubai Jeep Safari (Çöl Safarisi

Size Dubai’de en iyisini diliyoruz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın