https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Dolmabahçe Camii – Bezm-i Alem Valide Sultan Camii - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Dolmabahçe Camii – Bezm-i Alem Valide Sultan Camii

Dolmabahçe Camii – Bezm-i Alem Valide Sultan Camii

Asıl adı Bezm-i Alem Valide Sultan Camii olan cami, Dolmabahçe Saat Kulesi’nin tam karşısında bulunduğu için Dolmabahçe Camii olarak da biliniyor.

Dolmabahçe Camii Tarihi

Bismilam ve Velid Sultan’ın emriyle 1852 yılında mimar Garabet Balyan tarafından yapımına başlanan caminin inşaatı, Valid Sultan’ın vefatından sonra oğlu Sultan Abdül Mecid tarafından tamamlanmıştır. 1853 yılında yapımı tamamlanan cami, 23 Mart 1855 tarihinde ibadete açılmıştır. Cami, Beşiktaş ile Kabataş arasındaki sahilde, Dolmabahçe Sarayı saat kulesinin hemen karşısında yer almaktadır.

1948-1961 yılları arasında deniz müzesi olarak kullanılan cami, müzenin yeni binasına taşınmasının ardından yeniden ibadete açılmıştır. Cami en son 1966 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilmiştir.

Dolmabahçe Camii’nin mimari yapısı

Cami, deniz kenarında bir avlunun ortasında yer almaktadır. Üst kısmı kubbe ile örtülü olup, kubbeye geçiş elemanı askıdadır. Sekizgen, tonozlu, imparatorluk tarzı koleksiyoncu evi, meydan düzenleme çalışmaları sırasında sokaktan kaldırılmış ve şimdiki sahil yerine taşınmıştır. Taş ve mermerden inşa edilen caminin ön cephesi, iki yanından çıkıntı yapan iki katlı bir hünkar köşk ile kaplıdır. Küçük bir saray görünümündeki bu yapıya biri cephesinde cami ile ortak, diğeri yan cephelerde yer alan üç kapıdan girilir. Cami gövdesinden ayrılan minareler, köşkün iki köşesinde yükselir. Minarelerin alt revakları ince ve uzun formları ve yivli gövdeleriyle dikkat çeken akantus yapraklarıyla süslenmiştir.

Dolmabahçe Camii Resimleri

Dolmabahçe Camii nerede? Oraya nasıl gideriz?

Tebük: Ömer Avni Mh., 34427 – Beyoğlu / İstanbul

Nasıl gidilir: Ulaşımı oldukça kolay olan Dolmabahçe Camii’ne Taksim’den 20 dakikalık bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.

otobüs ile; Beşiktaş’a Eminönü, Levent, Etiler, Mecidiyeköy ve işli gibi merkezi yerlerden otobüslere binerek buraya ulaşabilirsiniz.

Metrobüs ile Metrobüsten Zincirlikuyu durağında inip Beşiktaş’tan çıktıktan sonra minibüs veya Beşiktaş otobüslerine binerek buraya ulaşabilirsiniz.

metro il; Gayrettepe durağında indikten sonra Beşiktaş çıkışından çıkıp yine Minibüs veya Beşiktaş otobüslerine binerek buraya ulaşabilirsiniz.

feribotla Üsküdar-Beşiktaş hattını kullanarak Beşiktaş İskelesi’ne geldikten sonra yürüyerek 5 dakika sonra buraya ulaşabilirsiniz.

Özel araçla Levent, Taksim, Eminönü veya Etiler yönünden gelenler, sarayın yanındaki ücretli otoparka araçlarını bırakıp camiyi ziyaret edebilirler.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın