https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Dikili Gezilecek Yerler (Ayrıntılı Liste) İzmir - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Dikili Gezilecek Yerler (Ayrıntılı Liste) İzmir

Dikili Gezilecek Yerler (Ayrıntılı Liste) İzmir

Dikili İzmir Gezilecek Yerler

uzun yıllar doğasını koruyan, izmir Dikili ilçesinde yemyeşil alanı ve tarihi güzelliği ile görenleri büyüler. Dikili’deki tarihi yapılar kültürel açıdan zengin olmalı Dikili gezilecek yerler Listenizde olmalı.

önemli bilgi: İzmir’in keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek istiyorsanız, tarihi sokaklarında dolaşın ve en güzel koylarında yüzün. İzmir Gezilecek Yerler Sizler için oluşturduğumuz listemize bir göz atın, pişman olmayacaksınız. 🙂

dikilmiş tarih

Arkeolojik çalışmalar sonucunda Dikili’nin varlığı M.Ö. 4000 yıl öncesine kadar uzandığı söylenebilir. Çevrede Aterneus ve Pitane antik kentlerinin kalıntıları bulunmuştur. İlk ve orta dönemlerde hakim partiler arasında bir değişim yaşandı. Bunlara İranlılar, Frigler, Lidyalılar, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar dahildir. Bergamalı Karaosmanoğlu’nun bu bölgede kurduğu çiftlik ve çiftlik, yeni Dikili döneminin başlangıcını simgeleyen fidanlık olarak kullanılmaya başlandı. “Dikmelik” olarak bilinen bölge bir süre sonra “Dikli” adını almıştır. Dikeli’nin tarihinde birçok olay var.

Tarihi Dikili İzmir
Tarihi Dikili İzmir

Gündüz döneminde “Pazararyeri” olarak adlandırılan bölgede hayvancılık çiftliği kuran ve geçimini hayvan yetiştirerek sağlayan insanları getiren Karaosmanoğlu, bölgeyi köye dönüştürdü. Selçuklu döneminden sonra uzun süre Osmanlı idaresinde kalmıştır. Yunan işgali karşısında Dikeli 1922’de düşmandan kurtarıldı. Gelişme döneminde bir köy olan Dikele, önce bucak sonra belediye oldu. 1928 yılında Bergama’dan ayrılarak İzmir İli olarak tescil edilmiştir.

Dikili gezilecek yerler listesi

Yaz aylarında çok sayıda ziyaretçi ağırlamak Dikili’de Gezilecek Yerler Ayrıca çok zengin. Bölgenin merkezindeki sahili gezerek huzurun vücut bulmuş hali olabilirsiniz. Uzun sahil boyunca mavi bayraklı plajlarla karşılaşacaksınız.

Dikili Holiday Resort, klasik ve farklı bir deneyim için mükemmel bir tatil yeridir. Buraya gelmişken düzenlenecek tekne turları ile koyları ve adaları gezme fırsatını kaçırmamalısınız. Dikili’deki balıkçı barınağından kalkan tekne turları için en az bir gün önceden durup tur saatleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Doğanın birçok tarihi güzelliğiyle karşılaşacaksınız. Dikeli gezi rehberi Başlamadan önce şunu belirtmek isteriz; Bol bol yürüyüş yapacağınız için gezileriniz sırasında yeterince yiyecek ve su bulundurduğunuzdan emin olmalısınız.

1- Atatürk Botanik Bahçesi

Atatürk Botanik Bahçesi
Dikeli Atatürk Botanik Bahçesi

Dikili, listenin zirvesini kimseye kaybetmeyen mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Dikili Atatürk Botanik Bahçesi 30 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş olup, bölgenin her yerinden görülebilmektedir. Ülkemizde uluslararası niteliklere sahip en verimli botanik bahçesi olma unvanına sahiptir. Macit Ersoy sayesinde açıldı ve buraya büyük emek verildi. Yurt dışı gezilerinden topladığı tohumlarla bahçeye katkıda bulundu ve 3000’e yakın çeşidin elde edilmesini sağladı. Farklı bitki türlerinin yanı sıra çok çeşitli ağaç türleri de bulunmaktadır. Herbaryum merkezinde kurutulmuş bitki örnekleri ve bilimsel çalışmalar yapılmaktadır.

2- Nibbler Köyü ve Aşıklar Şelalesi

Aşıklar Şelalesi - Knipeler Köyü
Aşıklar Şelalesi – Knipeler Köyü

Doğa severler için yürüyüş parkuru üzerinde yer almaktadır. Knipeler KöyüSu kaynakları, mağaralar ve aşıklar şelalesi Harika bir doğa gösterisi sunuyor. Doğayla iç içe vakit geçirmek ve şelale sesinde dinlenmek istiyorsanız irili ufaklı birçok şelalenin karşınıza çıkacağını belirtmeliyiz. Buradaki yürüyüş rotasına ek olarak bir tırmanma rotası da bulabilirsiniz. Nabler köyündeki mağaralar ve köy hakkında söylentiler olduğuna inanılan hikayeler de vardır. Bu hikayeleri duymadan buraya gitmeyin, giderken mutlaka sizinle gelmeyen birine rota ve iletişim bilgilerini gönderin.

3- Antik Bergama’ydım

Sen antik Bergama'ydın
Sen antik Bergama’ydın

Dikili’ye yakın bir nokta olan Bergama sınırları içerisinde yer almaktadır. Sen antik Bergama’ydınHerkesin görmesi gereken tarihi bir değerdir. Yurt içinden ve dışından pek çok ziyaretçi tatilleri sırasında burada durmaktadır. Kalenin tepesinden inen şehir sınırları içindeki etkileyici mimari günümüze kadar gelebilmiştir. Ana tiyatro, tapınak, kütüphane ve daha birçok eser, güzel şehri görmeden kalmamamız için korunmuştur.

4- Kandarlı Kalesi

Çandarlı Kalesi - Dikili Gezilecek Yerler
Çandarlı Kalesi – Dikili Gezilecek Yerler

Antik çağların Amazon kadın savaşçılarına ait bir bölge olduğu söyleniyor. Kandarlı Kalesi Dikili merkeze araçla 20 dakika uzaklıktadır. Çandarlı’nın simgesi haline gelen kalenin tarihi geçmişi Cenova’ya kadar uzanıyor. Kalenin ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı konusunda net bir bilgi yoktur. Geçirdiği birçok onarıma rağmen hala M.Ö. döneme ait taşların bulunması ve konumları, bunların Pitaya kenti ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. 2013 yılından itibaren UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alındı. Şehri saldırılara karşı koruyan ve parlaklığını hiçbir zaman kaybetmeyen kalenin büyük bir kısmı zarar görmedi. En son 016 yılında restore edilen kalede şu anda kültür ve sanat etkinlikleri düzenleniyor.

5- Atrenius Antik Kentie

Atarneus Antik Kenti
Atarneus Antik Kenti

o öyle. Dönemde Ağıl Tepe ve çevresinde yer alır. Atarneus Antik KentiZamanının en büyük ve en zengin uygarlığı olarak bilinir. Birçok sıcak ve soğuk su kaynağı ile çevrili olduğu için, adını baharın ana tanrıçası veya kutsal su kaynağından alan Atarnus olarak adlandırılmıştır. Arkeolojik kazılar sınırlıdır ve kalıntı sayısı az olsa da ortaya çıkarılan kişisel eşyalardan dönemin zenginliğini tahmin etmek mümkündür. Kral Hermias’ın öldürülmesinin ardından yaşanan çöküşün yoksulluğa ve bulaşıcı hastalıklara neden olduğuna inanılıyor.

6- Bademlerin sıcak gözü

Badımlı Kaplıcaları - Dikili Gezilecek Yerler
Badımlı Kaplıcaları – Dikili Gezilecek Yerler

Çevre ilçelerde ikamet edenlere ait yazlık evlerin de bulunduğu Dikili, kaplıca turizmi ile de dikkat çekiyor. Sağlık turizmi açısından önemli bir yer olan Badmali kaplıcası, romatizmal hastalıkların tedavisi, cilt, ağrı ve böbrek taşlarının iyileşmesi için ziyaret edilmektedir. Badmeli Kaplıcası, Kalim Adası’nın sonunda yer alır ve antik dönemde Aeolis Kaplıcası olarak bilinirdi. Etrafında herhangi bir tesisin olmadığı bu yerde kaynak denizde bir gölet olarak oluşturulmuş.

7- Çamur Kaplıcası

Mod Spa
Mod Spa

Bademli köyü sınırları içerisinde yer alan Çamur Pınarı’na tüm yıl boyunca çok sayıda turist çamurda yıkanmaya gelir. 3.000 yıldır bu şifayı yaşayan insanlara sonsuz destek sağlayan kaplıca, havuzun doğal suyunun yerdeki toprakla birleşmesi sonucu çamur oluşturuyor. Romatizmal hastalıklara, genel ağrı problemlerine ve cilt problemlerine faydalı olduğuna inanılmaktadır.

8- Petan Antik Kenti

Bergama Müzesi
Pergamon Müzesi – Petan antik kenti

Betain çok su demektir ve Gendarlı’da bulunur. Beta Antik Kanti Bu kaynakların bolluğu nedeniyle bu ismi aldı. Kentin ne zaman kurulduğu hakkında kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte sınırlı kaynaklara göre Helenistik döneme kadar uzandığı söylenebilir. Ticari ve askeri amaçlarla kullanılan bir şehir limanı bulunmaktadır. Bu kentten çıkarılan mezar, kadeh, çömlekler, vazo ve antik erkek heykelciği Bergama Müzesi’nde sergilenmektedir.

9- Karagöl Tabiat Parkı

Karagöl Tabiat Parkı, Dikili, İzmir
Karagöl Tabiat Parkı, Dikili, İzmir

Karagöl Tabiat Parkı: Karagöl krateri Dikili sınırında, Merdivenli köyü yakınlarında yer almaktadır. Karadağ volkanik oluşumlarından oluşan volkanik bir tepe olan Karadağ krater gölü bölgeye özellikle ekoturizm açısından destek sağlamaktadır. Bölge el değmemiş bir doğaya sahip olduğundan, arabalar için araba yolu yok, doğa yürüyüşlerine erişebilir ve yol üzerindeki volkanik kayaları gözlemleyebilirsiniz.

10- Dikili Koyları ve Plajları

Dikili plajları
Dikili plajları

Dikili’de birçok plaj ve koy bulunmaktadır. Onları bu makaleye sıkıştırmak istemedik. ayrıca onları Dikili plajları ve koyları Aşağıda detaylı bir liste oluşturduk. Dikili gezilecek yerler ile birlikte yazın dinlenmek istiyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun. 🙂

Dikili’de nerede ve ne yenir?

Dikili’de ne yenir? Dikili ve genelindeki restoranlarda Ege ve Akdeniz mutfağıyla karşılaşacaksınız. Deniz ürünleri, mezeler ve zeytinyağlı yemekler ile Dikeli Yöresel Mutfak Ege Denizi’nin özelliklerini taşır. İzmir ve Ege bölgesine ait tüm gıda ürünlerini burada bulabilirsiniz. Bademli köyüne gittiğinizde şerbeti şerbeti içmeyi unutmayın.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın