https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Detaylı seyahat bilgisi (Nerede? – Tarihi – Mimari) - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Detaylı seyahat bilgisi (Nerede? – Tarihi – Mimari)

Detaylı seyahat bilgisi (Nerede? – Tarihi – Mimari)

İzmir Konak’ta bulunan Aziz Polikarp Kilisesi; En eski dini yapılardan biri olmasının yanı sıra antik dönem mimarisine ışık tutması nedeniyle oldukça popülerdir. Aziz Polycarp’a ait olduğu bilinen bu kilise, kilise gezmeyi sevenleri ve tarihi eserleri gezmeyi sevenleri kendine hayran bırakıyor. Bu nedenle St. Polycarp Kilisesi, İzmir’de Görülmesi gereken yerlerden biridir.

ziyaret edilecek yerler olarak ekip; Konak’ta bulunan St. Polycarp hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu içerikte hazırladık ve size getirdik.

önemli bilgi: İzmir’in keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek istiyorsanız, tarihi sokaklarında dolaşın ve en güzel koylarında yüzün. İzmir Gezilecek Yerler Sizler için oluşturduğumuz listemize bir göz atın, pişman olmayacaksınız. 🙂

Sokak. Polycarp Kilisesi’nin Tarihi

Sokak.  Polycarp Kilisesi'nin Tarihi

69 ile 155 yaşları arasında yaşadığı bilinen Aziz Polykarp, İzmir Piskoposudur. Aynı zamanda aziz ilan edilen Aziz Polikarp’a hitaben yazılmıştır. Polycarp Kilisesi ise İzmir’in en iyi tarihi kiliselerinden biridir. İzmir’de görülmeye değer turistik yapılar arasında St. Polycarp Kilisesi’ni görmeden İzmir gezinizi bitirmemek için sebepleri yazının devamında bulacaksınız.

Aziz Polikarp Kilisesi neden bu kadar önemli?

Aziz Polikarp Kilisesi neden bu kadar önemli?

Farklı mimari dönemlerin etkisinde inşa edilen kilise, tarihi ve müzenin içinde yer alan bölümleriyle dikkat çeken bir mekandır. Bu nedenle yılın her ayı yoğun bir şekilde yerli ve yabancı turist olduğunu görmek mümkündür.

Tüm görkemiyle hemen dikkatleri üzerine çekebilen kilise, içinde heykeller ve sanat eserleri barındırdığı için iyi korunuyor. Kiliseye girmek için önce kilise kapılarındaki zillere basmanız gerekiyor. Aksi halde kilisenin kapısını açmak istediğinizde kilitli olduğunu düşünüp geri dönebilirsiniz. Çünkü; Kiliseye gitmeyi planlıyorsanız, kapı ziline basmayı unutmayın! Küçük bir hatırlatma, eğer bir kadınsanız, “örtünmelisiniz”.

Kilise zili çaldığında sizi biri kadın iki kişi karşılıyor. 18 yaşından küçüklerin kendi başlarına girmelerini engellemek için görevliler size yaşınızı soruyor. Yaşını kontrol ettikten sonra kilisenin güvenliğini sağlamak için çanta konsolundan geçiyorsunuz ve merdivenlerden aşağı inerek kilise avlusuna ulaşıyorsunuz.

St. Polycarp Kilisesi’nin İç Mimarisi

St. Polycarp Kilisesi'nin İç Mimarisi

Bir kez girdikten sonra St. Polycarp Kilisesi’nin iç mimarisinin nasıl enerjiye bağlı olduğunu anlıyorsunuz. Etkileyici bir mimari yapıya sahip olan St. Polycarp Kilisesi’ndeki avizeler ve freskler inanılmaz ilgi görüyor. Her aydınlatmanın altına heykeller, resimler ve resimler yerleştirilir. Böylece tarihi eserlere daha fazla derinlik kazandırılmıştır.

Sokak. Polycarp Kilisesi adının St. Polikarp. Tavandaki fresklerde, kiliseye sadece adını vermekle kalmayıp kilisenin mimarisine de şekil veren Aziz Polycarp’ın şehadetleri gösterilmektedir. Fransız sanatçı Raymond Berry’nin tavan freski; çok güzel görünüyor. Hemen solda, kendini de elleri bağlı olarak tasvir eden Raymond Bear’ı görüyoruz. Dahası; Hz. İsa’nın öldüğünde kefeni de sunduğunu iddia eden aziz. Polycarp Kilisesi’nde bulunan bu kefenin gerçek olmadığını belirtmekte fayda var. ama; Boyut ve doku aynı olduğu için turistler oldukça ilgi görmektedir.

Kilise çevresinde yemek yenebilecek yerler

Kiliseyi ziyaret etmeden önce veya sonra kilisede yemek yiyebileceğiniz bir yer arayacağınıza eminiz. Türk mutfağına yabancı turistlerin ilgisi göz önüne alındığında, Türk mutfağı sunan ve ev yapımı yemekler sunan birçok restoran bulunmaktadır. Billur Et Lokantası Fırın Yemekleri adlı restoranda İzmir ve çevre illerden yöresel yemekler ve ev yemekleri bulunuyor.

Abbas’ın Yeri denen yerde çorbaları denemenizi tavsiye edebiliriz. Balık çorbasıyla içinizi ısıtabileceğinizi, iyi pişmiş bir dönerle karnınızı doyurabileceğinizi söyleyebiliriz. Abbasin Yeri’nde ayrıca birçok meze ve tatlı var.

Atıştırmalık olarak bir şeyler yemek isterseniz Ayşa Boşnak Börekçisini kaçırmamanız gerektiğini söyleyebiliriz. Boşnak böreği olarak bilinen Ayşa Boşnak Börekçisi oldukça hesaplıdır.

Kilise çevresinde gezilecek yerler

Kiliseyi ziyaret etmeden önce veya sonra ziyaret edebilecekleri diğer yerleri soranlara El-Hassar Camii başta olmak üzere birçok yeri tavsiye edebiliriz.

Hisar Camii: Hisar Camii: Kiliseye 10 dakika uzaklıktadır. O bölgedeki en eski camilerden biridir. Tarihi eserlere çok meraklıysanız mutlaka görmenizi tavsiye edebiliriz. El-Hassar Camii’ni gördükten sonra hemen önündeki kafelerde “kavrulmuş kahve” içmenizi tavsiye ederiz.

Kızılağaç: Hediyelik eşya dükkanları ve kafeleriyle yoğun ilgi gören Kızlarağası, her gün yüzlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayabiliyor. Kiliseden sonra hediyelik eşya almak isterseniz, hiç şüphe yok ki adresiniz Kızlarağası.

Kemeraltı Çarşısı: Kemeraltı Çarşısı, kiliseye çok yakın olan İzmir’in en eski tarihi çarşısıdır. Kiliseyi gezdikten sonra zamana ve alışverişe ihtiyacınız varsa Kemeraltı Çarşısı’na mutlaka girmelisiniz.

Smyrna Agora antik kenti: kadıfikal bir geçmişe sahip olan Smyrna Agora antik kenti; İzmir’in en kapsamlı antik kentlerinden biridir. İzmir gezilerinin vazgeçilmezi olan Smyrna Agora antik kenti kiliseye 10 dakika uzaklıktadır.

Kiliseden sonra Cumhuriyet Meydanı, İzmir Sanat ve Tarih Müzesi gibi diğer gezilecek yerlere de göz atmanızı tavsiye edebiliriz.

Sokak. Polycarp Kilise Resimleri

Sokak. Polycarp Kilisesi nerede, nasıl gidilir?

St. Polycarp kilisesi nerede, nasıl gidilir?

Sokak. Polycarp Kilisesi nerede, ziyaret saatleri vb. Gibi soruların yanıtlarını verelim:

Çankaya Meydanı’nın kenarında yer alan kilise, Konak semtine bağlanıyor. İzmir’in herhangi bir noktasından gelmek istediğinizde en iyi ulaşım aracınız metro olacaktır. Çankaya metro istasyonunda indikten sonra 200 metre ilerideki kiliseyi görebilirsiniz. Kilise çalışma saatleri İçerideki kiliseyi aramak iyi bir fikirdir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın