https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi | Millet Camii ve Kütüphanesi - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Cumhurbaşkanlığı Külliyesi | Millet Camii ve Kütüphanesi

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi | Millet Camii ve Kütüphanesi

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi | Millet Camii ve Kütüphanesi

Ankara ilinin Biştipe ilçesinde bulunmaktadır. Cumhurbaşkanlığı Kompleksi750 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş büyük bir üniversite kampüsünü ifade ediyor. 2012 yılında inşaatına başlanan külliye, hiçbir zaman gündemden düşmemiş ve birçok eleştiriye maruz kalmasına rağmen cami, kütüphane ve kamusal alanlarıyla millet tarafından sevilmekte ve ziyaret edilmektedir. AnkaraBina cazibe sembolleri arasına girmiştir. Buradan Türkiye ile ilgili çok önemli kararlar alınıyor ve ülkenin kontrol merkezi olduğu için yoğun olarak ziyaret edilmesi doğal. Günümüzde Amerika’daki Beyaz Saray’a veya İngiliz kraliyet ailesinin ikamet ettiği saraya kıyasla oldukça büyük olduğu söylenen külliye, halka açık yerlere sahip olmak ve yönetim binasının belirli bölümlerini ziyaret etmek gibi olanaklar açısından diğerlerinden ayrılmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi hakkında bilgiler

2012 yılında yapımına başlanan külliye 2014 yılında tamamlanacak. Geçmişte başbakanlık yeri olduğu düşünülse de sistem değişikliği ile cumhurbaşkanlığı kompleksi olarak kullanılmaya başlandı. Merkezi hükümetin hizmetindeki önemli odalar dışında halka açık bin 50 oda bulunmaktadır. Ancak yönetim binasını ziyaret etmek için önceden rezervasyon yapılması gerekmektedir. 1150 odadan oluşan külliyenin mimari yapısı itibariyle Osmanlı ve Selçuklu üsluplarından oluştuğunu belirtelim.

Cumhurbaşkanlığı Kompleksi
Cumhurbaşkanlığı Kompleksi

Binanın altı farklı girişi vardır ve 1024 odanın büyük bir bölümünün güney ve kuzey cephesinde yer aldığı söylenebilir. Bu bölümlerdeki odaların neredeyse tamamı idari binalardır. Parkurun uzunluğu 185 metredir. Bu uzunluktan binanın boyutunu ve genişliğini anlamak mümkündür. 64 dönümlük alanda peyzaj çalışmalarının hayata geçirilmesiyle birlikte sitenin çevresi daha güzel bir yeşil alana kavuştu. Ayrıca binanın son teknoloji ile donatıldığını da belirtelim. Akıllı bina kategorisinde yer alan kompleksin elektronik sistemleri tek bir daireden yönetiliyor.

Beştepe 15 Temmuz Anıtı
Beştepe 15 Temmuz Anıtı

Peştepe Milliyet Kütüphanesi ve Camii

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içinde yer alan Dukhun Camii, Ankara’nın en büyük camilerinden birine atıfta bulunuyor. 3 bin kişinin aynı anda ibadet edebildiği caminin dört minaresi bulunuyor. Ana kubbeli caminin dört yarım kubbesi vardır. Toplam kurulu alanın büyüklüğü yaklaşık beş bin metrekaredir. Millet Camii’nin yanı sıra beş milyon kitaplık kütüphanesiyle Türkiye’nin en büyük milli kütüphanesine ev sahipliği yapan külliye, imkanı olan herkes tarafından ziyaret edilmelidir. Her ay, cumhurbaşkanlığı kompleksini ziyaret etmek için binden fazla başvuru yapılıyor. Başvurular Beştepe resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Gruplar halinde alınan vatandaşlar aranmıyor ve idari binanın neredeyse her yeri ziyaret ediliyor.

Peştepe Milliyet Camii - Cumhurbaşkanlığı Külliyesi
Peştepe Milliyet Camii – Cumhurbaşkanlığı Külliyesi

Külliye’de eski çağlardan beri devam eden defter geleneği devam ediyor. Şefi görmeye gelen ancak göremeyenlerin isteklerini yazmadan kaydettikleri defter, şef tarafından kontrol edilir. Ayrıca eski belge ve devletle ilgili belgelerin kurtarılmasını sağlayan bir bölüm daha bulunmaktadır. Bu bölümde arşivde bulunan hasarlı belgelerin restore edilerek arşive iade edilmesi sağlanır. Külliye’nin zemin katlarında kafeterya, bazı idari binalar, bodrum katında ise 250 araçlık garaj bulunmaktadır. Yemekhaneden arta kalan yiyecekler kesinlikle çöpe gitmeyecektir. Barınaktaki hayvanlara gönderilirler.

Bashtibi Ulusal Kütüphanesi - Başkanlık Kompleksi
Bashtibi Ulusal Kütüphanesi – Başkanlık Kompleksi

Başkanlık kompleksi nerede ve nasıl gidiyor?

Tebük: Biştipa, 06560 – Yenimahal / Ankara

Nasıl gidilir?: Ankara’nın Beştepe ilçesinde külliye yeri Atatürk Orman Çiftliği mahallesidir. Ankara’ya hakim bir nokta olan yere ulaşmak için izlenecek rota şu şekilde: Yenimahalle’ye giden otobüs ve metro hatları ile Beştepe yakınlarındaki bir istasyonda inin. Bunun için kullanılması gereken metro hatları M1 ve M2’dir. Otobüsle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne ulaşmak için kullanılabilecek hatlar arasında 169 ve 339 numaralı hatlar bulunuyor. Her iki hatta Yedinci Cadde’den geçerek Yenimahalle’ye ulaşır. Tunalı Hilmi Caddesi üzerinden 318 numaralı otobüsle Beştepe’ye ulaşabilirsiniz. Konum bilgisi almak için tıklayın

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın