https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Cumalıkızık Köyü Nerede?, Oda Kahvaltı / Bursa - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Cumalıkızık Köyü Nerede?, Oda Kahvaltı / Bursa

Cumalıkızık Köyü Nerede?, Oda Kahvaltı / Bursa

Gumali Kızık Köyü, köy denilen illerimizden Bursa’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir, ancak şehir merkezine uzak olmamakla birlikte köy yaşamının devam ettiği yerdir. Gumali Kızık Köyü Türkiye’de Gezilecek Yerler Liste yapılırken muhtemelen ilk on içinde yer alacak olsa da, köyde yaşayanların misafirperverliği sayesinde kendinden söz ettirmiştir.

Cumalıkızık Köyü, dar sokakları, taş yolları, tarih kokan havası ve zamansız evleriyle Osmanlı İmparatorluğu’nun mirasıdır. 700 yıllık geçmişine rağmen tarihi gücünden hiçbir şey kaybetmeyen köy, 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı.
Bursa’da birçok yere gidebileceğiniz, uzun soluklu bir tatil yerine hafta sonunu dolu dolu geçirmek isteyenlerin tercih edebileceği yerlerden biri olup, farklı şekillerde seyahat etme imkanı bulabilirsiniz. . Bunların en eskisi olan Gumali Kızık Köyü’ne şehir merkezinden kısa bir yolculukla ulaşılabilir. Uludağ’ın eteklerindeki kasabada gizemli köy hayatına dalın, yaşlı çınar ağaçlarının gölgesinde çayınızı yudumlayın, köy meydanının dar sokaklarında yürüyün ve Oriel’in rengarenk evlerini yaşatın. Resimler.
Bu güzel köyün sokakları son yıllarda bölgenin en uğrak noktası haline gelmiş, dizilerle canlanmış ve çok sayıda yerli turisti kendine çekmiştir. Restore edilen evler rezidans, kafe ve restoran olarak hizmete açıldı. Sadece hafta sonları şehir dışından gelen turistlerin ilgisini çeken köy, Bursalıların da sevdikleriyle mola vermek ve kahvaltı yapmak için gözdesi haline geldi. Cumalıkızık Köyü’nün tadını çıkarmak için uykunuzu feda etmeniz faydalı olacaktır. Çünkü sabahın erken saatlerinde bu kalabalık yerlerde yer bulmak çok zor.
Ayrıca cana yakın köylülerin köyün doğal güzelliğini misafirlerine tanıttığı evlerinin önünde kiosklar olduğunu da hatırlatmak isteriz. Mevsiminde ahududu ve böğürtlenden yapılan lezzetler, hediyelikler ve kestaneleri tadabilir, evinizden satın alma imkanı bulabilirsiniz.

Gumali Kızık Köyü’nde Gezilecek Yerler

CumalIzIk içinde yapılacak şeyler Aslında köyün her sokağı görülmeye değer. eski tarihi evler Köy yaşamının örneğini yaşayabileceğiniz yerler var. Dahası Cumalıkızık Etnografya Müzesi Öte yandan, Dünya Mirası Parkuru’nda listeleniyor ve bize köyün değerini anlatıyor. köy camiiVe Zakia Hatun Çeşmesi ile birlikte tek kubbeli banyo gezilecek yerlerdir. Ayrıca mutlaka görülmesi gereken bu yerler Osmanlı döneminden olduğu için size tarihi yeniden yaşatacak.

Gumali Kızık köyünde ne yenir? ve kahvaltı yerleri

Gumali Kızık’ta yenen en popüler şeylerden biri de tabii ki köy hayatı denilince akla gelen odun ateşinde yapılan börekler ve yemekler. Başka hiçbir yerde kolay kolay bulamayacağınız lezzetleri Cumalıkızık Köyü’nde tadabilirsiniz. Ama söylenecek en önemli şey Gumali Kızık’ta köyde kahvaltı yapmak ilk aktivitelerden biridir.. Sabah erken saatlerde yola çıkıp kahvaltınızı Kumali Kızık’ta yapmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Burada en iyi kahvaltı mekanlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Bulanlar Konak RestaurantVe

Hacı Aref Osmanlı MasasıVe

Hacı Anne’nin Yeri Kahvaltı ve KrepVe

Kahvaltıhane, nar bahçesi ve yöresel lezzetler

Konaklama tesisleri

Gumali Kızık Köyü Bulanlar Konak RestaurantKonaklama açısından pansiyonların bulunduğu Cumalkızık’ta konaklamak istiyorsanız önceden rezervasyon yaptırmanız sizin için önemli olacaktır. Çok fazla seçenek olmasa da şehir hayatından sıkıldıysanız Cumalıkızık’ta temiz havada uyanmak ve kendinizi rahat hissetmek sizi başka diyarlara götürebilir.

En yakın pansiyon:

Konak Pansiyon kaşifleri (0.224 372 33 25): Buranın atmosferini en iyi yansıtacak yerlerden biri, kenarında gazete veya kitap okuyan misafirleri ile sizi küçük yeşil bir bahçede karşılayan şöminedir.

Mavi boncuk pansiyon (0224208 10 55): Burada kalmadığımız için bir bilgimiz yok ama söylentilere göre hiç de fena bir yer değil.

Gumali Kızık köyü nerededir ve nasıl gidilir?

Tebük: Cumalıkızık, 16300 – Yıldırım / Bursa

telefon: (0224) 372 40 39

Nasıl gidilir?: Cumalıkızık Köyü Bursa’nın Uludağ eteklerinde yer alan Kızık köylerinden biridir ve en gelişmiş ve ziyaret edilen yerlerden biridir. Kesik’in diğer köylerinden gelenlerle birlikte cuma günleri cuma namazını kılmak için toplananların olduğu köy olduğu için bu ismi almıştır. Şehir merkezinden kalkan belediye otobüsleri, özel halk otobüsleri, metro hattı veya minibüs ile ulaşım sağlanabilmektedir. Otobüs, metro veya minibüslere beklemeden ulaşmak mümkün olup, herhangi bir otobüs veya ulaşım aracı beklemeden dönebileceğiniz bir ulaşım ağı bulunmaktadır. Ulaşım açısından şehir merkezine uzak olmadığı için kendi aracınızla gitmekte zorluk çekmeyeceksiniz. Şehir merkezine yaklaşık uzaklığı yaklaşık 20 km’dir.

Cumalıkızık Köyünden Resimler

crocese

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın