https://www.bark.com/en/gb/company/anket-doldurarak-para-kazanma/4D1yD/ https://www.beatstars.com/okanbeytel5rox https://files.fm/anketdoldurarakparakazan?return-to-catalog= https://band.us/band/90111951/intro https://www.gaiaonline.com/profiles/anketdoldurpara/46181487/ https://www.ottawaks.gov/profile/okanbeytel5/profile https://connectamericas.com/company/anket-doldurarak-para-kazanma https://graphql-ra-dev.roboticsacademy.fiu.edu/d/45226-anket-doldurarak-para-kazanma https://app.lookbook.nu/anketdoldurpara https://www.turnkeylinux.org/user/1918599 https://openlibrary.org/people/anket_doldurarak_para_kazanma https://rosphoto.com/users/profile-317440 https://website.informer.com/webliyo.net https://telegra.ph/internetten-para-kazanma-01-29 https://seedandspark.com/user/internetten-para-kazanma https://sites.google.com/view/anket-doldurarak-para-kazanma/ana-sayfa https://profile.hatena.ne.jp/internettenparaka/ https://www.blogger.com/profile/04857518437579441151
https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Cennetağzı Mağaraları | Yer, ziyaret ve giriş ücretleri - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Cennetağzı Mağaraları | Yer, ziyaret ve giriş ücretleri

Cennetağzı Mağaraları | Yer, ziyaret ve giriş ücretleri

Hellağzı Mağaraları – Zonguldak

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı İnönü semtinde bulunan Cennetağzı Mağaraları, nasıl ve nerede oluştuğu konusunda en merak uyandıran yerlerden biridir. Mağaraların bulunduğu alanda Arkaik dönemde Acheron Vadisi olarak anılır.

Cennetağzı Mağaraları, Ereğli Müzesi’ne bağlı olup, yan yana sıralanmış 3 mağaradan oluşmaktadır. Şimdi bu mağaralarla ilgili tüm gariplikleri detaylı bir şekilde inceleyelim.

Zonguldak‘İtibaren Ereğli mevkiinde Bu mağaralar hakkında merak edilen tüm detayları sizler için derledik. Şimdi bu detayları birlikte inceleyelim.

Cennetağzı Mağaraları hakkında bilgi

Cennetağzı Mağaraları 3 mağaradan oluşmaktadır. Bu iki bölümden ilki. Birinci bölümün zemini özgün bitkisel ve geometrik şekillere sahiptir. İkinci bölümde küçük bir apsis bulunmaktadır.

Cehennem Ağzı Giriş
Hellmouth Tarihi Binaları

İkinci mağara yol kenarında yer almaktadır. Yamaçta dar bir geçit bulunan mağara Koca Yusuf Mağarası olarak biliniyor. İnsan eliyle yapılmış kalemlerle kanıtlanan mağaranın alanı 400 metrekaredir.

Üçüncü mağara, alan bakımından en büyüğüdür. Bu mağaranın tabanı suyla kaplıdır. İnsan eliyle yapılmış bu mağara, birinci ve ikinci mağaralar için su deposu görevi görmüştür. Bu mağaranın Ayazma Mağarası olarak da bilindiğini belirtmek mümkündür.

hediyelik eşyalar
hediyelik eşyalar

Mağara efsaneleriyle ilgili veriler şöyledir: Eurystheus’un Herkül’e verdiği 12 görevden biri de Kerberosu’yu Hades’ten geri getirmektir.

Ergale’ye gelen Herkül bu mağaralar aracılığıyla ölüler diyarına gider. Mağaralar antik çağda kehanet merkezi olarak biliniyordu. Ayrıca 2008 yılında doğal ve arkeolojik sit alanı olarak tescil edilmiştir.

Yapılacak aktiviteler

Helagzey Mağaraları nerede bulunur?
Cennetağzı’nda Nereler ve Aktiviteler Mağaralar

Bu mağaraları ziyaret ederek eşsiz bir tarihi deneyim yaşayabilirsiniz. Her mağarayı kendi tarihi ile dinleyebilir ve gezebilirsiniz.

Ayrıca mağaraların çevresindeki hediyelik eşya dükkanlarından mağara süsleri satın alabilirsiniz. Bu süsleri kendiniz için satın alabilir veya sevdiklerinize hediye etmek için kullanabilirsiniz.

Ziyaret saatleri ve giriş ücretleri: 2023

ziyaret saatleri: Bu eşsiz yeri 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

giriş ücreti: Kişi başı ne kadar ödeyeceksiniz 20 Türk lirası. Otopark alanı bulunmaktadır. Yiyecek ve içecek tesisleri yoktur.

Cennetağzı Mağara Ulaşımı

Tebük: Süleymanlar, Hellmouth Mağaraları Sk. No.: 21, 67300 – Ereğli / Zonguldak

telefon: 0372323 45 57

nerede?: Bu mağaralar antik dönemde Asheron Vadisi olarak bilinen bölgede yer almaktadır. Mağaralar, Zonguldak şehir merkezine 50 kilometre uzaklıkta, Zonguldak’ta bulunuyor. Ayrıca E5 otoyoluna 70 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Nasıl gidilir?: Mağaralara ulaşım için Airgli şehir merkezinden kalkan otobüsler tercih ediliyor. Mağaralara ulaşmak için tercih edilen yollar asfaltla kaplıdır. Ziyaretçiler için geniş bir otoparka sahiptir. Çok yeşil bir alanda.

Tebük: Süleymanlar, Hellmouth Mağaraları Sk. No.: 21, 67300 – Ereğli / Zonguldak

Konum bilgisi

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın