https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Çandarlı Kalesi’ne Giriş (Tarih, Giriş Ücreti) - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Çandarlı Kalesi’ne Giriş (Tarih, Giriş Ücreti)

Çandarlı Kalesi’ne Giriş (Tarih, Giriş Ücreti)

Kandarlı Dikeli Kalesi, İzmir

Tarih Kandarlı Kalesi, İzmir Dikili’nin Çandarlı ilçesinde yer almaktadır. Aiol ve İyon uygarlıklarının bölgeye hakim olduğu dönemlere bakıldığında kale M.Ö. 6. yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır. Son restorasyonu 2009 yılında başlamış ve 2014 yılında tamamlanmıştır. 2013 yılında Kandarlı Kalesi, UNESCO Geçici Dünya Mirası Listesi’ne eklendi.

Dikili gezilecek yerler Kale UNESCO tarafından dünyaya tanıtıldığında yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistleri de ağırlamaya başlamıştır. Çandarlı Kalesi, tarihi özelliklerini yıllardır korumakta olup, bakım ve kontrolleri düzenli olarak yapılmaktadır. Dilerseniz kalenin önünde bulunan mavi bayraklı Çandarlı halk plajında ​​da denizin tadını çıkarabilirsiniz.

önemli bilgi: İzmir’in keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek istiyorsanız, tarihi sokaklarında dolaşın ve en güzel koylarında yüzün. İzmir Gezilecek Yerler Sizler için oluşturduğumuz listemize bir göz atın, pişman olmayacaksınız. 🙂

Çandarlı Kalesi Tarihi ve Mimarisi

Birçok farklı kültürün karışımıyla şekillendiğini söylemek yanlış olmaz. Çandarlı Kalesi’nde yapılan araştırmalar sırasında toplanan taşlar incelendiğinde kalenin birkaç kez yıkılıp yeniden inşa edildiği anlaşılmaktadır. Duvardan toplanan taşlar arasında M.Ö. MS 2. yüzyıla tarihlenen taşlar da bulunmuştur.

Kandarlı Kalesi'nin Tarihi
Kandarlı Kalesi’nin Tarihi

Hangi yılda yapıldığı bilinmeyen kalenin 14. yüzyılda Cenevizliler tarafından restore edildiği ve bugün mimari planlamasını yaptıkları biliniyor. Bu dönemde Cenevizliler, günümüz Çandarlı ve Foça ilçeleriyle aynı bölgede bulunan Pitane’de gözetleme kuleleri ve korunaklı kaleler inşa ettiler. Halihazırda 2.230 metrekarelik bir alan üzerine kurulu olan kale, neredeyse kare şeklinde, surlar, beş kule ve surlardan oluşuyor. Halil Paşa kaleyi tam koruma altına almış ve kalenin adı da Jandarlı Halil Paşa’dan gelmektedir.

Jandarlı Halil Paşa kimdir?

Kandarlı Halil Paşa 1439 ve 1453 II. Murad devrinde Sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamlarından biridir. Devlet politikasında donanmayı benimsemiş ve donanmanın yanı sıra kıyı kentlerine de önem vermiştir.

Soylu bir aileye mensup olduğu bilinen Cindar halkı, Osmanlı döneminde I. Murad gibi çeşitli görevlerde bulunmuştur. Ankara’nın Sindri köyüne kadar uzanan kökleri kolay telaffuz açısından Çandarlı olarak devam etmiştir.

Pitane’ye özel ilgisi olan Çandarlı Halil Paşa, bölgedeki güvenlik sorununu sıfıra indirmek için Çandarlı Kalesi’nde inşaat çalışmalarına başladı. 16 metre yükseklikte inşa edilen kale, düşman tarafından top ateşi için sütunlar ve taş bloklarla güçlendirildi.

İdare nezdinde tavrı ve yapıcı eleştirileriyle sevilen Halil Paşa, ilerleyen dönemlerde bazı kimselerin kışkırtmalarına karşı kin duymaya başladı. İstanbul’u fethetmek istemediği, Fatih Sultan Mehmed’e karşı olduğu, Bizans ile işbirliği yaptığı, orduyu Haçlı ordusunun karşısına çıkaracağı söylentileri yayıldı. İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından idam edildi. Osmanlı tarihinde idam edilen ilk üst düzey bakandır.

Kandarlı Kalesi Restorasyonu ve Turizmi

Çandarlı Kalesi’nin restorasyonu o dönemin belediyesi tarafından sıkı bir şekilde yapılmıştır. Kalenin yıkılmak üzere olduğunu gören belediye, Osmanlı döneminde 50 yılda bir yapılan tadilatın uzun süredir yapılmaması üzerine harekete geçti. Restorasyon sırasında antik taşlar yeniden kullanılmış ve her iki kule de restore edilmiştir. İnsanların kaleye çıkabilmesi için merdivenler yapılmıştır.

Kandarlı Kalesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

İnsanların veya küçük çocukların kalenin üzerine düşmesini önlemek için bir tırabzan da eklendi. Kazılar sırasında bir sarnıç ortaya çıkarılmış ve görülebilmesi için zemini camla kapatılmıştır. Restorasyon sonrası ziyarete açılan ve aslını kaybetmesine izin verilmeyen kale, Kandarlı Mührü Sürekliliğini korumayı amaçlar.

Kalenin çevresinde denizin serin suyu ile anın tadını çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda kalede düzenlenen kültür ve sanat etkinlikleri ve yaz aylarında düzenlenen konserler de kaleye gelen ziyaretçi sayısını artırmıştır.

Kandarlı Kalesi nerede ve nasıl gidilir?
Kandarlı Kalesi nerede ve nasıl gidilir?

Jandarlı’nın tamamını görmek için kale içindeki tüm merdivenleri tırmanmanız tavsiye edilir. Parlaklığını hiç kaybetmeyen kalenin içi ve dışı ayrı bir güzelliğe sahip.

Kandarlı Kalesi Ziyaret saatleri ve Giriş Ücreti – 2022

giriş ücreti: Şu anda bir giriş ücreti var. Aksi bir durum söz konusu ise ücret tarifesi yazımıza eklenecektir.

ziyaret saatleri: Sahilde bulunan kaleyi haftanın her günü 14.00-17.30 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür.

Kandarlı Kalesi nerede ve nasıl gidilir?

Tebük: Çandarlı, Kale Sk., 35985 – Dikili / İzmir

telefon: (0232) 671 40 20

Nasıl gidilir?: Direkt olarak İzmir merkezden kaleye ulaşmak isterseniz istasyondan kalkan otobüslere binebilirsiniz. Otobüsler her saat başı hareket etmektedir. Dikili’den gitmek isterseniz merkezden Çandarlı’ya belediye otobüsleri var.

Dikili’ye ulaştıktan sonra araba ile Çandarlı Kalesi’ne gitmek isterseniz Sami Şehri Akbulut Sokak Yoldan çıkıp Çandarlı Yolu’nu takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz. Konum bilgisi almak için tıklayın

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın