https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Çanakkale Gezilecek Yerler ve Tarihi Yapılar (Ayrıntılı Liste) - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Çanakkale Gezilecek Yerler ve Tarihi Yapılar (Ayrıntılı Liste)

Çanakkale Gezilecek Yerler ve Tarihi Yapılar (Ayrıntılı Liste)

Çanakkale Gezilecek Yerler

Bu yazımızda sizlere Çanakkale’de gezebileceğiniz yerleri tek tek tanıtmaya çalıştık. Çanakkale’de görülmesi gereken yerlerin yanı sıra buradaki tarihi yapılara da göz atacağız. birçok takipçimiz tarafından Çanakkale Gezi istendi, takipçilerimizi kırmamak için bu yazımızda Çanakkale’de mutlaka görülmesi gereken yerleri topladık. Tarih kokan bu eşsiz şehre hayran kalacağınıza eminiz. Antik kenti, kalesi, arkeoloji müzesi ve efsanevi Çanakkale destanına hayran kalmamak elde değil. Lafı fazla uzatmadan Çanakkale gezilecek yerlere bir göz atalım.

Truva antik kenti

Çanakkale Gezilecek Yerler
Truva antik kenti

Truva antik kenti: Savaşlar ve doğal afetler nedeniyle sürekli yıkılan ve daha sonra yeniden inşa edilen bu yerleşimin 9 kattan oluştuğuna inanılıyor. Günümüzde sadece kale gezilebilen kısım olarak kalmıştır. Rüya gibi bir Briton, burada bulunduğuna inanılan hazineyi arar, Truva Savaşı ters gitti ve savaşın gerçekleşmesi gereken katman patladı. Bu sonuç, kendisinin yanlış sınıfta olduğunu tahmin etmesi ve Truva Savaşı’nın kanıtlanamaması nedeniyle ortaya çıktı. Binlerce yıl öncesine dayanan bu önemli topraklara ev sahipliği yapmamıza rağmen, araştırmaya yeterli bütçe ayırmadığımız için araştırmalar halen eksiktir.

Kilitbahir Kalesi

Çanakkale Gezilecek Yerler
Kilitbahir Kalesi

Kilitbahir Kalesi: İstanbul’un fethi sırasında Avrupa’dan gelecek yardımları engellemek amacıyla Çanakkale Boğazı’nın en dar yerinde inşa edilen Lokbahir Kalesi, 1452 yılında fatih Sultan Mehmed Han tarafından yaptırılmıştır. Boğazın bu alandaki genişliği yaklaşık 1,5 kilometredir. Harika bir mimariye sahip olan kale, karşı kıyıdan bakıldığında çanak şeklindeki görünümü ile diğer kalelerden oldukça farklıdır. Çanakkale Savaşı sırasında “Canaq Qala Geçilmez” ifadesinin doğduğu bu dar alan, düşman kuvvetlerinin yenildiği yer olarak ünlüydü. Çanakkale’de gezilecek önemli yerlerden biri olan Kilitbahir Kalesi’ni ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Çanakkale Arkeoloji Müzesi

Çanakkale Gezilecek Yerler
Çanakkale Arkeoloji Müzesi

Çanakkale Arkeoloji Müzesi: Antik Yunan tarihi ve I. Dünya Savaşı ile ilgilenenlerin mutlaka görmesi gereken bir yer olan Çanakkale Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen eserler, Çanakkale ve çevresindeki antik kentlerden geliyor. Atatürk müzeciliğin temellerini Çanakkale’de attı. Daha sonra teknolojinin gelişmesiyle araştırma faaliyetlerine hız verilmiş ve 1965 yılında araştırmanın yapıldığı Al-Zafer Meydanı’ndaki kilise ek binası müze müdürlüğü olarak kullanılmaya başlanmıştır. Müzede Troia, Assos, Dardanus Tümülüsü salonları, Afrodit heykeli, Hadrian heykeli ve Polyksena lahdi bulunmaktadır.

Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale Gezilecek Yerler
Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale Bahri Müzesi: Zaferin 67. yıl dönümünde, Çanakkale Muharebesi’ndeki zafer anlatısını anlatan Çanakkale şehir merkezinde müze bulunmaması üzerine kurulmuştur. Gönüllü ekip sayesinde arama yapıldı ve savaş alanının bulunduğu alan incelendi. Müzenin kuruluşundan bu yana, sergi tasarımı yıllar içinde birkaç kez değişti ve onu teknolojinin gelişimine uyarladı. Müze, içindeki eserlerin daha iyi korunması için birinci sınıf askeri müze tanımına dahil edilmiştir. Bu doğrultuda yeni çalışanlar oluşturulmuş ve tedbirler artırılmıştır.

Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi

Çanakkale Gezilecek Yerler
Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi

Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi: Çanakkale’de görülmesi gereken yerleri gezdikten sonra ziyaret etmenizi önerdiğimiz bu tanıtım merkezinde birbirinizden geçerek 11 salonu geziyorsunuz. İlk dokuz salonda savaş büyük bir anlatımla anlatılsa da, onbirinci salonda, onuncu salonla nispeten yan yana, hükümet anonsları yapılır. 3D ekranlarıyla dikkat çeken Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, öğrenci bilet fiyatlarında güzel indirimler sunuyor. Son salonun tarihi hiçbir şey ifade etmese de yine de gidin görün derim.

Çanakkale Şehitlik Anıtı

Çanakkale Şehitlik Anıtı: Temelleri 19 Nisan 1954’te atılan Çanakkale Şehitlik Anıtı 1960 yılında ziyarete açıldı. Böylesine maksatlı bir şehitliğin inşaatı tamamlanmadan ziyarete açılması geçtiğimiz yıllarda pek az soruna neden oldu. Aradan geçen süreden sonra 2000’li yılların başında halkın da desteğiyle inşaatı tamamlanmıştır. 41 metre 70 santimetre yüksekliğindeki bu devasa anıt Çanakkale şehitleri anısına yapılmış ancak halktan ve devletten gerekli ilgiyi görmemişti. Atalarımızın bu toprakları korumak için topraklarının olduğu bu bölgeyi ziyaret etmek bizim için çok şey ifade ediyor.

Bozcaada

Çanakkale Gezilecek Yerler
Bozcaada

Bozcaada: Herodot, Bozcaada hakkında şunları söyledi: “Tanrı, Bozcaada’yı insanlar daha uzun yaşasın diye yarattı.” İşte mükemmel bir yer Bozcaada… Eski adı Bozcaada olan Bozcaada, bugün başınızı dinlendirebileceğiniz huzurlu bir ada olarak öne çıkıyor. Bir tatil için puanınız ne olursa olsun, burada konaklama seçeneklere dahil edilebilir. Yaz aylarında nüfusu iki üç kat artsa da yine de çok huzurlu bir yer. Ancak daha sakin olmak istiyorsanız hafta içi devam etmenizde fayda var.

Gökcida

Çanakkale Gezilecek Yerler
Gökcida

Gökçeada: Adada hüküm süren Yunan atmosferinin yanı sıra gürültüden ve stresli şehir yapısından kaçmak isteyenler için oldukça uygun bir adadır. Gökçeada’da hareketli eğlence mekanları bulunmadığından doğayla baş başa ve dinlenmek için tatil yapmak isteyenlerin uğrak noktası haline gelmiştir. Adada gezilecek yerlerin çoğu Rum köyleridir. Köylerin çoğu terk edilmiş olsa da, köylüler bu adaya yazın geldiği için evler kötü durumda sayılmaz. Ada çok miktarda su kaynağına sahip olduğu için anakaraya bağlanmadan kendi kendine yeterli olabilir.

Çanakkale’de Görülecek Plajlar (Bonus)

Çanakkale'de Görülmesi Gereken Plajlar
Çanakkale’de Görülmesi Gereken Plajlar

Çanakkale’de görülmesi gereken plajlar: Bir tatil planı yaptıysanız ve henüz nereye gideceğinize karar vermediyseniz, Çanakkale’de gezilecek plajları ve koyları sizler için listeledik. Tatile çıkma planınız var ama nasıl bir yer arayacağınıza karar vermekte zorlanıyorsanız Çanakkale’yi ajandanıza almanızı öneririz. Birbirinden güzel plajları, koyları ve doğa ile iç içe denizi ile güzel bir tatil fırsatı yaşamak için Çanakkale’yi kaçırmayın. Çanakkale gezilecek yerler yazımızın sonuna geldik. Kendinize iyi bakın bir başka yazıda görüşmek üzere. 🙂

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın