https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Cal Kiske Kanyonu nerede, nasıl gidilir? Ve Tarih / Denizli - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Cal Kiske Kanyonu nerede, nasıl gidilir? Ve Tarih / Denizli

Cal Kiske Kanyonu nerede, nasıl gidilir? Ve Tarih / Denizli

Denizli’de bulunan Kal Kesek Vadisi, ülkemizin ender doğal güzelliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Ancak bu doğa harikası yerin değeri ne yazık ki çok geç anlaşıldı. Ülkemizdeki yeraltı ve yerüstü kaynaklarından, güzelliklerinden ve imkanlarından yararlanamayan bir ülke olduğumuzu bu vadide kanıtladık. Ancak bu yer özel bölge ve belediye idaresi kurumu tarafından devralınmış ve bir proje kurularak yerli ve yabancı turizmcilerin kullanımına açılmıştır.

Denizli Kal İlçe Belediye Başkanı, yılda bir milyon turistin burayı ziyaret ettiğini duyduk ve mutluyuz. Turistler Denizli’ye geldiklerinde sadece Pamukkale travertenlerini veya çamurlu ve kırmızı termal suları gezerek Denizli’den ayrılmıyorlar. Vadinin güzelliğini görmeye ve dünyanın en güzel yerlerinden biri olmaya aday olan Kal Kişik’te doğa turizminin nimetlerinden yararlanıyorlar.

Çal Kiske Kanyonu hakkında bilgi

Cal Kiss Kanyonu - 04

Vadiyi nostaljik yapan şey, asma köprülerin doğal olarak yapılmış olmasıdır. Gidiş dönüşleri sayarsanız 1650 metre uzunluğunda bir asma köprü var. Bu köprüden geçerken doğanın harikalarını kare kare kaydetmeye başlayabilirsiniz. Mükemmel manzara ve hava sizi bekliyor. Elbette bu vadideki tek şaka asma köprüler değil. Doğa sporları yapmak için işiniz var. Kürek doğal bir spordur. Avlanmak için vadiye gelenler var. Vadide amatör balıkçılar için özel yerler donatılmıştır.

Ege bölgesinin en güzel kanyonlarından biridir. Ancak bu konuda Saklıkent Kanyonu ile rekabet ettiğini de belirtmek gerekir. Saklıkent Kanyonu’ndaki yürüyüş parkurları, Çal Kısık Kanyonu’ndakilerle aynı değil. Çal Kısık Kanyonu, yürüyüş parkurları ve dinlenme yerleri açısından Saklıkent Kanyonu’ndan daha modern ve nostaljiktir.

milyon turist

Saklıkent Kanyonu’ndan daha güzel bir yer yapılmalı ki yılda bir milyon turist hedef alınsın. Şehir bunu çoktan başardı. İnsanların mükemmel manzarayı açması için güzel bir yürüyüş yolu yaptı. Aynı zamanda vadinin yakınındaki mağaraları dinlenme yerleri haline getirdi. Burası insanlara çok farklı bir huzur veriyor.

Mağarada çay içtiğinizde elbette farklı duygular hissediyorsunuz. Bu nedenle yabancı turist, ülkesine döndükten sonra yaşadığı duyguları ve burada geçirdiği güzel günleri anlatır. Denizli’de Çal Kesek Kanyonu diyerek konuşmasına başlıyor. Bunu başarmak için elbette vadiyi farklı ve özel kılacak bir şeyler olmalı.

Doğa sporları, dinlenme yerleri, kafeleri, yürüyüş parkuru ve doğal güzellikleri ile Çal Kısık Kanyonu, Denizli turizmine çok şey kazandırmıştır.

Ziyaret saatleri ve giriş ücretleri 2022

ziyaret zamanı: Haftanın her günü 07:00 – 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

giriş ücreti: Şu anda giriş ücreti yok.

Cal Kiske Kanyonu nerede, nasıl gidilir?

Tebük: Büyük Vadi Menderes Kal / Denizli Mahallesi

Nasıl gidilir?: Denizli şehir merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Kal denilen Denizli ilçesinde yer almaktadır. İlçe merkezine 7 km uzaklıktadır. Denizli’ye otobüsle gelenler istasyondan Cal Mahallesi’ne giden minibüslere binerek Çal Kısık Kanyonu’na gidebilirler.

Özel aracıyla gelenler Ankara Caddesi üzerinden Çal Kısık Kanyonu’na ulaşabilirler. Bu caddeyi 30 kilometre boyunca takip etmeleri gerekecek. Bundan sonra Kaklık semtinin kuzeyi istikametinde devam etmelidirler. Sonra Cal City’e varacaklardı. Bu alana geldiklerinde 7 kilometrelik Bekili Yolu üzerinde devam ederlerse Çal Kısık Kanyonu’na ulaşacaklar.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın