https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Çağdaş Perili Köşk Borusan (Nerede, giriş ücretleri ve ziyaret saatleri) - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Çağdaş Perili Köşk Borusan (Nerede, giriş ücretleri ve ziyaret saatleri)

Çağdaş Perili Köşk Borusan (Nerede, giriş ücretleri ve ziyaret saatleri)

Perili Köşk Borusan Contemporary

Rumeli KalesiSaraylarıyla ünlü bölgelerden biridir. En acil sorun,perili evHerkesin merakını uyandıran Günümüz Çağdaş Sanat Müzesi Çağdaş Borosan isminde, Yusuf Ziya Paşakale. Yusuf Ziya Paşa’nın talimatıyla yapımına başlanan sarayın mimarı ve ustaları, Osmanlı Devleti’nin 1914 yılında çıkan savaşa katılmasıyla işe alınmış. Bu nedenle sarayın ikinci ve üçüncü katlarının inşaatı devam etmektedir. Sadece birinci kat eksiksiz ve donanımlıdır. Köşk, harap ve terk edilmiş gibi göründüğü için adı Perili Köşk olarak anılmaya başlandı. Bugün de aynı şekilde anılıyor ve biliniyorlar.

önemli bilgi: İstanbul’un keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek istiyorsanız tarihi sokaklarında dolaşabilir ve adanın plajlarında yüzebilirsiniz. İstanbul’da Gezilecek Yerler Sizler için oluşturduğumuz listemize bir göz atın, pişman olmayacaksınız. 🙂

Perili Saray Yusuf Ziya Paşa Sarayı
Yusuf Ziya Paşa Sarayı

Perili Köşk Borusan Contemporary

Sarayın bugünkü kadar görkemli olması kolay olmadı. 1995’ten 2000’e kadar süren restorasyon çalışmaları sonucunda mimar Hakan Kıran’ın çizip yaptığı proje kapsamında aslına sadık kalınarak taş ve tuğla kaplama yapılmıştır. Öte yandan İngiltere’de taş ve tuğla özel olarak tasarlanmış bir yapıya sahiptir. Restorasyon çalışmalarında harcanan demir miktarı ise yaklaşık 350 ton. 10 katlı binanın iç tasarımında tarihi dokuya özen gösterilmiş ve ferah bir atmosfer sağlayacak şekilde renovasyon yapılmıştır.

Pirelli Koshak’tan Borosan’a

Yusuf Ziya Paşa’dan sonra torunları ve varisleri sarayı uzun süre kullanmışlardır. Bir dönem için kiralanmaktadır. Borosan’ın yalıyı 25 yıllığına satın aldığı 1993 yılına kadar bu şekilde devam eden sarayın kaderi değişti. Galeri ve çağdaş sanat müzesine dönüştürülen konak, aynı zamanda Borusan Holding tarafından kullanılan bir toplantı ve ofis merkezidir. Holding, Saray’ı şirket içi toplantılar, misafir ağırlama ve hafta içi özel toplantılar için kullanmaktadır. Hafta sonları ise galeri ve müzelerin ziyaretine açıktır. Sarayın bir de kafeteryası var.

Perili Köşk Borusan'ın çağdaş lokasyonu nerede?
Perili Köşk Borusan Contemporary

Borosan Çağdaş Sanat Müzesi

Sarayı yakından görmek ve çağdaş sanatın inceliklerini öğrenmek için hafta sonları sarayı ziyaret edin. Ziyareti daha da heyecanlı ve mükemmel yapan şey ise sarayın her katının ziyaret edilmiş olmasıdır. Yani Purusan Holding’in ofis ve toplantı odası olarak kullandığı alanlar gezilir.

Borosan Çağdaş Sanat Müzesi
Borosan Çağdaş Sanat Müzesi

Bu alanlardaki resimler, heykeller ve fotoğraflar halihazırda çağdaş sanatın önemli örneklerini içermektedir. Bu nedenle her şey ve parça rehber aracılığıyla ziyaretçilere sunulmaktadır. Ofis dekorasyonları da bir göz atmaya değer. Daha önce bir gözaltı merkezine gitmemiş olanlar için de iyi bir deneyim. Diğer bir avantajı ise Boğaz manzaralı kafeteryada çay içme keyfi. Yani müzeyi gezdikten sonra birkaç dakika daha saraya gidin ve deniz havasını içinize çekerken çayınızı yudumlayın.

Çağdaş Perili Köşk Borusan Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
Perili Köşk Borusan Contemporary

Sanat Müzesi’nin sahip olduğu eser sayısı 600’den fazladır. Resim, heykel, fotoğraf, video, aydınlatma ve yeni medya eserleri bulunmaktadır. Resimler arasında Nuri Bilge’nin eserleri var. Dünyaca ünlü fotoğrafçılardan farklı kareler görmek mümkün. Müzenin rehberli turu alt kantinden üst kata kadar gerçekleştirilir. Her kat merdiveninde ayrı çalışma olduğu için ilerleme yavaştır. En üst kata çıktığınızda muhteşem bir manzara görmeniz mümkün. Bir an için sanat eserlerindeki güzelliği unutun ve vadiye bakarak sanatın eşsiz ve ütopik gerçekliğini deneyimleyin.

Çağdaş Perili Köşk Borusan Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti 2022

Ziyaretçilere geçici olarak kapatıldı.

Pirelli Koshak nerede ve nasıl gidilir?

Tebük: Rumeli Kalesi, Balta Limanı Hisar Cd. No.: 5, 34470 – Sarıyer / İstanbul

Nasıl gidilir?: Perili Köşk, Sarıyer Rumelihisarı sınırları içerisinde yer almaktadır. Buraya ulaşmak için kullanılabilecek birkaç İETT hattı var. Saraya İstinye’nin 22 numaralı hattından ulaşabilirsiniz. Kabataş’tan gelmek isteyenler için sarayın önünden 40T geçer. 42T veya 40 numaralı hatlarla Taksim’e ulaşmak mümkündür. Konum bilgisi almak için tıklayın

gitme!: Buraya kadar gelmişken görülecek çok yer var. örneğin Rumeli Kalesihepsini gezebilirsiniz veya İstanbul’daki müzeler ve tarihi yerler Bir göz atabilirsin. Emin olun pişman olmayacaksınız. 🙂

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın