https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Büyükada Gezilecek Yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Büyükada Gezilecek Yerler

Büyükada Gezilecek Yerler

7.01.2023 10:50:00

Farklı mimari yapılara sahip konakları, rengarenk çiçekleri ve tarihi binalarıyla Büyükada, İstanbul’un kalabalığından uzaklaşıp kafanızı dinleyebileceğiniz bir yer. Özellikle yaz aylarında eğlenceli bir vapur yolculuğu ile geleceğiniz ada, Prens Adaları’nın en büyüğü olarak biliniyor. Adaya geldiğinizde gelenek haline gelen dondurmanın tadına bakmayı unutmayın. Rengarenk çiçeklerle bezeli sokaklarında, masmavi sulara doğru yürüyüş yapabileceğiniz adada gezilecek yerler şöyle:

Aya Yorgi Kilisesi

Muhteşem manzarasıyla ünlü Büyükada’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan kilise hem yerli hem de yabancı turistlerin ilk durağı oluyor. Eskiden bir manastır olan kilisenin adı aynı zamanda “Ayı Yorgos” olarak da kullanılmıştır. Hac olarak gördükleri bu kilise Ortodoks Hristiyanlar için önemlidir. Günümüzde Aya Yorgi olarak bilinen kilisede fotoğraf çekmek kesinlikle yasaktır.

Yunan yetimhanesi

Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ikinci büyük ahşap yapısı olan Rum Yetimhanesi, Büyükada’nın bir diğer popüler mekanı. Büyükada’nın tepesindeki ahşap yapı günümüzdeki şeklini koruyor. 1964 yılından bu yana kapatılan yetimhane hakkında pek çok söylenti dolaşıyor. Özellikle binada çıkan yangının hikayesini adada yaşayan yerel halktan duyabilirsiniz. Ziyaretçilere açık olmasa da manzarası ve tarihi yapısıyla görülmeye değer.

Adalar Müzesi

İstanbul’un ilk çağdaş müzesi olarak bilinen müzede Adalar, adaların doğası, ilk insan anıtları, ilk yerleşim yerleri, gelenek ve görenekler gibi pek çok kalıcı teşhir bölümü kronolojik sırayla yer alıyor. Ayrıca pek çok geçici sergiye ev sahipliği yapan Adalar Müzesi, tarihi objelerden belgelere, filmlerden ses kayıtlarına kadar pek çok önemli içeriği barındırıyor. Adaların bulunduğu konumdaki tüm jeolojik değişim ve gelişmeleri içeren müze, ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Risat Nuri Güntkin’in evi

Türk edebiyatında özellikle romanlarıyla önemli bir yer tutan yazar Raşat Nuri Güntkin’in evi de Büyükada’da bulunuyor. Önemli sanatçıların soludukları hava ile yaşadıkları yerin atmosferini işlerine bağladığımız için hep merak ederiz. Pembe ve beyaz renklerin çevrelediği ev, deniz kenarında yer aldığı için aynı zamanda bir saray olarak da görülüyor. Günümüzde müze olarak kullanılmasa da atmosferi ve konumu itibariyle adanın mutlaka görülmesi gereken evlerinden biridir.

Büyükada Milli Parkı

Büyükada’nın doğal güzelliklerinden biri olan tabiat parkıdır. Ada havasını soluyabileceğiniz, yemyeşil doğası ve sevimli faunasıyla tanışabileceğiniz bu yer, geziniz için birçok fırsat sunuyor. Konaklama tesisleri, piknik alanları, yürüyüş parkurları, plajı, spor stadyumu, restoranları ve manzaralı seyir alanları ile çok amaçlı bir tabiat parkıdır. Hem eğlenebileceğiniz hem dinlenebileceğiniz hem de eğlenebileceğiniz bu parkta durup fotoğraf çekmenizi tavsiye ederim.

Mizzy Koshko

Kendine özgü mimarisi ve karizmasıyla tanınan saray, Georges Mizey tarafından yaptırılmıştır. Bir dönem otel olarak kullanılan konak, şimdilerde apartman olarak kullanılıyor. Sarayın sol tarafında bulunan kule, kırmızı tuğladan yapıldığı için halk arasında Kızıl Kule Köşkü olarak da biliniyor. Özellikle mimari yapısıyla ilginizi çekecek olan Büyükada’da dilerseniz sarayda konaklayabilir dilerseniz de ziyaret edebilirsiniz.

Konk Paşa Sarayı

John Afridemis Sarayı olarak da bilinen yapı, Kun Paşa ve ailesi için yaptırılmıştır. Yapıldığı dönemin mimari özelliklerini harmanlayan yapı, Büyükada’nın çeşitli sarayları arasında bir anda dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Dış süslemeler, ahşap yapı, sütunlu balkonlar ve çatı kuleleri birleşerek saraya ihtişam katar. Ziyaretçilerini büyüleyen saray bahçesinde birçok heykel bulunmaktadır.

Büyükada Saat Meydanı

Büyükada’nın merkez meydanında birçok alışveriş yeri, dondurmacı ve restoran bulunmaktadır. Meydana adını veren saat kulesi, etrafındaki çiçeklerle ortama harika bir hava katıyor. Adanın simgesi haline gelen saat kulesi, Büyükada’ya geldiğinizde sizi ilk karşılayan şeydir. Bazen adalıların buluşma noktası, bazen de çocukluk fotoğraflarının baş tacı olan saat kulesine yöre halkı büyük önem veriyor.

Dilburnu Tabiat Parkı

Dilburnu, Büyükada’nın bir diğer ünlü tabiat parkıdır. Adadaki tarihi yapıların çoğuna ev sahipliği yapan parka gezinizin sonunda gelip piknik yapabilirsiniz. Kızıl sincap, kaplumbağa ve cıvıl cıvıl kuşların bulunduğu park, denize yakınlığı sayesinde birçok koya da sahip. Koylarda denize girebileceğiniz parkta piknik yaparak da vakit geçirebilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın