https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Bustan Fateh Paşa (Nere, Tarih ve Kahvaltı Rehberi) / İstanbul - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Bustan Fateh Paşa (Nere, Tarih ve Kahvaltı Rehberi) / İstanbul

Bustan Fateh Paşa (Nere, Tarih ve Kahvaltı Rehberi) / İstanbul

İstanbul’un en ünlü mekanlarından biri olan Bustan Fethi Paşa ile ilgili sorularınızı sizler için araştırdık. Koru, ikinci isim. Adını, I. Mahmud ve I. Abdülhamit dönemlerinde vali, elçilik ve bakanlık görevlerinde bulunan Tofani Muşiri Fethi Ahmed Paşa’dan almıştır. Fathi Ahmed Paşa, 1847’de Sultanahmet Meydanı’nda ilk arkeolojik kazıları başlatan bir devlet memurudur. Çeşitli Osmanlı kaynaklarında Abdülmecid’in kız kardeşi Attia Sultan ile yaptığı evlilikten dolayı “damat” olarak anılır.

Bustan Fateh Paşa Tarihi

Fethi Ahmed Paşa’nın 1858’de ölümünden sonra varisleri bölündü ve meyve bahçesi 1960 ile 1980 yılları arasında kaderine terk edildi. Mirasçılarından Avukat Şevket Mocan 1958’de kendi hisselerini İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devretti ve sonrasında Bu tarihte, bir süre onları tuttu. “Mocan Korusu” Onu aramaya başladı.

Bahçedeki diğer hissedarlık alanları daha sonra belediye tarafından kamulaştırıldı ve içindeki iki köşk, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 2003 yılında iade edilerek sosyal tesis olarak İstanbulluların hizmetine sunuldu.

Orchard Fateh Pasha’nın Özellikleri

Sultantepe’nin Boğaz’a bakan tepelerinden başlayıp Kuzguncuk Tepesi ve Paşa Limanı’nın üst kısımlarına kadar uzanan meyve bahçesi yaklaşık 134.000 metrekaredir. 6 adet çocuk oyun alanı, 3 adet spor sahası, 2 adet basketbol ve voleybol sahası ve 2 adet süslü yüzme havuzunun yer aldığı bahçe, Sarayburnu’ndan Ortaköy’e kadar harika bir İstanbul manzarasına sahiptir.

Bahçede iki tarihi bina var. Bunlardan biri Fethi Paşa Sarayı olup İstanbul belediyesine sosyal tesis olarak hizmet vermektedir. Diğer kanat ise meyve bahçesinin kuzeyinde yer alan ve kafeterya ve restoran olarak hizmet veren kanattır.

Fatih Paşa Korusu kahvaltı fiyatları

sosyal tesislerBelediye işletmeleri oldukları için kalite, hizmet ve fiyat açısından her zaman belli bir standardı yakalamışlardır. Bu nedenle sosyal tesisler hakkında mümkün olduğunca çok bilgiyi daha önce sizlerle paylaşmıştık. burada bulunan Fethi Paşa Sosyal Tesisleri Ve onlardan biri. Zengin menüsü ve uygun fiyatlarının yanı sıra yeşil ve mavinin buluştuğu, kendinize vakit ayırabileceğiniz eşsiz bir manzarası var. Kahvaltı ve kahvaltılık şeklinde servislerin yanı sıra elma dilimli patates kızartması ve omlet gibi çeşitli atıştırmalıkları da bulabilirsiniz. Ayrıca birçok sıcak ve soğuk meşrubat çeşidi de menülerinde yer almaktadır.

Fiyatlar standart sosyal tesis fiyatlarıdır. Kişi başı ortalama 45-60 lira Ücret karşılığında kahvaltı yapabilirsiniz.

Bustan Fateh Paşa ziyaret günleri ve saatleri

Haftanın her günü koruyun 08:30 – 23:00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Bustan Fateh Pasha’da otopark ücreti

Al Bustan’da sosyal tesislere ait özel otopark bulunmaktadır. Özgür. Ancak yeterince büyük olmadığı için yer bulamama ihtimaliniz çok yüksek. Yani erken giderseniz yer bulabilirsiniz. Ya da arabanızı sahile bırakıp kısa bir yürüyüşten sonra meyve bahçesine ulaşabilirsiniz.

Fatih Paşa’nın bahçesi nerede? ve oraya nasıl gidilir

Tebük: Kuzguncuk Mh. Başlamanı CD’si. Nacak Sk. No.: 6 – Üsküdar / İstanbul

Toplu taşıma: Toplu taşıma ile gelmek isteyenler; Öncelikle Üsküdar’a geldikten sonra 15B, 15C, 15H, 15T hat numaralı İETT otobüslerini kullanabilirler.

Kendi araçlarıyla gelmek isteyenler; 15 Temmuz Beylerbeyi’nde Şehitler Köprüsü’nün kesiştiği yerden çıktıktan sonra Paşa Limanı Caddesi boyunca ilerlemeleri gerekiyor. Kuzguncuk İskelesi’ne ulaştıktan sonra Nacak Sokak’tan girerek buraya ulaşabilirsiniz. Üsküdar’dan gelmek isteyenler; Üsküdar İskelesi ve Paşa Liman Caddesi’ni takip etmelidirler. Konum bilgisi almak için tıklayın

kenar boşluğu: Bu kadar uzağa gittiğinde Üsküdar’da Gezilecek Yerler Sizler için oluşturduğumuz listemize mutlaka göz atın.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın