https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
bursa’nın turistik yerleri - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » bursa’nın turistik yerleri

bursa’nın turistik yerleri

12.18.2022 15:25:00

Marmara bölgesinde yer alan Bursa, “Yeşil Bursa” olarak bilinir. Bu ismi taşıması, geçmişinde olağanüstü bir doğal güzelliğe sahip olmasını da içermektedir. Yemyeşil bir doğaya sahip olması, temiz oksijen solumak isteyenlerin mutlaka tercih etmesi gereken şehirlerin başında geliyor. Nefes kesici güzellikleri bünyesinde barındıran Bursa, yabancı turistlerin de ilgi odağı olan illerimizden biridir. “Bursa’da Gezilecek Yerler, Doğa” başlıklı bu yazımızda Bursa’nın doğal güzellikleri olan yerlerini sizler için bir araya topladık.

Uludağ

Uludağ her yıl binlerce turisti ağırlayan yerlerden biridir. Ayrıca otelleri sayesinde tatilinizi uzatmanız ve otelde kalmanız da mümkün. Olağanüstü bir doğal güzelliğe sahip olan Uludağ’ın eşsiz güzelliğini görmenin yanı sıra kayak yapma imkanına da sahip olacaksınız. Uludağ, Bursa’ya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir. Bu dağa kışın da gelmenizi öneririz. Harika manzaralara sahip olan Uludağ’ı görebilir, ayrıca bölgede eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz.

Juliazi

Doğal güzellikler açısından zengin olan Gölyazı, Ulubat Gölü üzerinde yer almaktadır. Birbirinden farklı kafeler sayesinde kahvenizi yudumlarken rahatlayabilirsiniz. Ayrıca çevresinde birçok restoranın da bulunduğu Gölyazı, ziyaretçilerinin arkalarına yaslanıp dinlenmelerine olanak tanıyor. Ayrıca Zambak Tepe’ye çıkarak Gölyazı’yı tam olarak görmeniz mümkün olacaktır. Dilerseniz burada kendi oltanızla da balık tutabilirsiniz. Sakinlik ve doğal güzellik arayanların tercih etmesi gereken bölgelerden biridir.

İznik Gölü

Bursa denilince akla gelen yerlerden biri de İznik Gölü’dür. Balık çeşitliliği açısından oldukça zengin olan bu gölde balık tutabilirsiniz. Yüzme, sörf gibi sporların yapılmasına da olanak sağlayan göl, muhteşem doğasıyla sizi baş başa bırakıyor. Doğanın güzelliğini gördükten sonra dilerseniz dolaşıp enerji toplayabilirsiniz. Ayrıca hafta sonları gidilecek yerler için ideal lokasyonlardan biridir.

Suuçtu Şelalesi

Bursa’nın doğal güzellikleri denilince Suuçtu Şelalesi’ni listeye eklememek elde değil. Genellikle kampçıların özellikle yaz aylarında tercih ettiği bu şelaleye çok sayıda ziyaretçi akın etmektedir. Ağaçlarla çevrili şelalede kafa dinlemek mümkün. Şehrin karmaşasından kurtulmak isteyen Bursalıların hafta sonları uğradığı yerlerden biridir. Toplam 38 metre yükseklikten akan şelale, havalı resim çerçevelerinin de gözdesi.

Macy’nin Köyü

Hafta sonları takılabileceğiniz bir yer arıyorsanız, o zaman Messe Köyü’nü ziyaret edebilirsiniz. Sit alanı olarak tanımlanan bu yer, zamanla güzelliğini koruyan ender yerlerden biridir. Ayrıca çayı da olan bu köyün çevresindeki kafelerde oturup dinlenmek de mümkün olacak. Kampçıların duraklarından biri olan köyde karavan parkı da bulunuyor.

Ulupat Gölü

Kuşların göç yolu üzerinde olması nedeniyle korunan alanlarımızdan biridir. Farklı kuş türlerinin görülebileceği bu göl, Ramsar ilçeleri içerisinde yer almaktadır. 21 farklı balık türüne ev sahipliği yapan bu göl aynı zamanda Nilüfer ailesine de ev sahipliği yapmaktadır.

Botanik Bahçesi

1998 yılında tamamen koruma altına alınan bu park, farklı bitki ve hayvan türlerini de barındırıyor. Koşu ve yürüyüş alanları bulunan park, aileler arasında da oldukça popüler. İçerisinde bulunan çay bahçeleri ise nefes almak için tercih edilebilecek bölümler arasında yer alıyor. Ayrıca çocuklu aileler tarafından tercih edilmesinin bir diğer sebebi de su havuzu ve çocuk oyun parkının bulunmasıdır. Çocuklarınızla harika vakit geçirebileceğiniz Botanik Bahçesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

İvini Mağarası

Bursa’nın en güzel yerlerinden biri de Evini Mağarası. Bu mağarada 5.5 km uzunluğunda havuzlar ve dikitler bulunmaktadır. Ücretsiz giriş.

Atatürk Kent Ormanı

Bu orman Odunluk ilçesinde bulunmaktadır ve alanı 150 hektardır. Trekking tutkunlarının da gözde bölgelerinden biri olan bu ormanda yürüyüş ve bisiklet yapabileceğiniz 6,5 km’lik bir alan bulunuyor. Dilerseniz bu alanda temiz havada yürüyüş yapma imkanına da sahip olabilirsiniz. Çocuk oyun alanına sahip olduğu için çocuklarınızla vakit geçirmeniz de mümkün. Ayrıca gözetleme kulesinden Bursa’nın muhteşem güzelliğine bir göz atabilirsiniz. Fotoğraf çekmek için de bu kuleye çıkabilirsiniz.

Uilat Vadisi

Oylat Kaplıcalarını ziyaret etmeniz için İnegöl ilçesinde bulunan vadi de önemlidir. Vadiyi dilediğiniz mevsimde ziyaret edebilirsiniz. Bu vadinin profesyonel fotoğrafçılar tarafından oldukça rağbet gördüğü söylenebilir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın