https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Bursa’da gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Bursa’da gezilecek yerler

Bursa’da gezilecek yerler

22.10.2022 16:15:00

Türkiye’nin en kalabalık dördüncü şehri olan Bursa; Yemekleri ve doğal güzellikleri ile her zaman ilgi çekmiştir. 2016 yılında dünyada yaşanabilir şehirler sıralamasında dünyada 28., Türkiye’de 1. sırada yer almıştır. Bursa kış turizmi açısından da Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biridir. 2543 metre rakıma sahip olan Uludağ, Bursa sınırları içerisinde yer almakta ve kış aylarında binlerce yerli ve yabancı turist burayı tercih etmektedir. Bursa’ya 1 saat uzaklıkta konaklama önerileri için Sapanca Bungalov Evler listemize göz atın.. Bursa şehir merkezine de yakın olan Bursa Bungalov Evler listemize göz atın.

İşte Bursa’da gezilecek yerler…

1- Uludağ Milli Parkı

Bursa denilince akla ilk gelen Uludağ ve kış turizmidir. 1961 yılında milli park ilan edilen Uludağ; Hem günübirlikçiler, hem kampçılar hem de uzun süreli tatil yapanlar için harika fırsatlar sunuyor.

Tüm gün kayak yapmanın ardından Bursa’da lezzetli İskender kebabı ve tatlıları yiyebileceğiniz birçok mekan da bulunuyor. Bunu yapmadan Bursa’dan dönerseniz gerçekten pişman olabilirsiniz.

2- Bursa Teleferik

Türkiye’de ilk teleferik hattı Bursa’da bulunmakta ve 29 Ekim 1963 tarihinde hizmete açılmıştır. Bu teleferik hattı 9 km yatay uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun teleferik hattı olma özelliğini taşımaktadır. Bursa şehir merkezi ile Uludağ arasında karayolu dışında alternatif bir ulaşım yöntemi olan teleferiğin sunduğu panoramik manzara gerçekten görülmeye değer!

Tertemiz dağ havası, muhteşem manzara, harika trek… Kış sporları yapmaya gelmeseniz bile bu harika ortamı yaşamak sizi çok mutlu edecek.

3- Anadolu Arabaları Müzesi

17.000 metrekarelik geniş bir alan üzerine kurulan Tofaş Anadolu Otomobil Müzesi 2002 yılında hizmete açılmıştır. Otomotiv sektörü için önemli bir şehir olan Bursa’da açılan bu müzede at arabasından geçişin önemli örneklerini görebiliriz. arabalara çekilen arabalar. bugün modern.

4- Yeşil Mezar

Yeşil Türbe, şüphesiz Bursa’yı simgeleyen önemli yapılardan biridir. Yeşil Mezarlık, 1421 yılında Sultan Mehmed Çelebi Yıldırım Bayezit tarafından yaptırılmıştır. Birçok önemli mimari unsurun bir araya geldiği Yeşil Mezarlık, tarihe ilgi duyan herkesin mutlaka görmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

5-Gülyazı

Gölyazı nerede bulunur ve Gölyazı’ya nasıl gidilir gezginler tarafından en sık sorulan sorular arasında yer alıyor. Bursa’nın Nilüfer ilçesinde, Uluabat Gölü kıyısında iki alçak tepeden oluşan küçük bir yarımada üzerine kurulmuş olan Gölyazı, eşsiz manzarası ve atmosferi ile Bursa’ya gittiğinizde mutlaka uğramanız gereken bir nokta.

6-Koza Han

Bursa’nın tarihi dokuları arasında büyük bir öneme sahip olan Koza Han, ikinci Bayazit döneminde yapılmıştır. Bu tekke alanında 15. yüzyılın sonlarında yapılmış önemli tarihi camiler de bulunmaktadır.

7- Osman Gazi ve Orhangazi Türbesi

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey ve oğlu Orhan Gazi’nin izlerinin bulunduğu bu tarihi türbeler Bursa için de büyük önem taşıyor. Şehre geldiklerinde tarihe ilgi duyan herkesin ziyaret ettiği bu türbeler, çeşitli mimari tasarımları ile görenlerin ilgisini çekmektedir.

8-Cumalı Kızık köyü

Bursa’nın Yıldırım ilçesiyle anılan Cumalıkızı Köyü, son yıllarda fotoğrafçıların uğrak noktası. Cumalıkızık, Uludağ’ın eteklerinden gelen nefis havasıyla Osmanlı mimarisini yakından görebileceğiniz bir yer… Bu köy, el sanatları ürünleri satan dükkânları, çeşitli yapılarıyla her yaştan turistin mutlaka uğraması gereken bir yer. , kafeler ve restoranlar.

9- İznik Gölü

Tarihi güzelliklerle dolu olan Bursa’nın doğal güzellikleri de oldukça fazladır. İznik Gölü, Türkiye’nin beşinci tatlı su gölüdür. Gölde çok çeşitli balıklar bulunuyor, bu nedenle İznik balıkçı teknelerinin uğrak yeri.

İznik Gölü ve çevresi çok iyi bir çevre düzenlemesinden geçmiştir. İznik Gölü, yürüyüş parkurları, bisiklet alanları, mesire alanları gibi birçok farklı şekilde kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Göl çevresinde konaklayabileceğiniz pansiyonlar ve oteller de bulunmaktadır.

10- Bursa Al-Jumhuriya Caddesi

Cumhuriyet Bursa Caddesi, Bursa’da İstiklal Caddesi olarak bilinir. Trafiğe kapatılan bu caddede 270’den fazla dükkan bulunuyor. Burası gerçekten günün her saati kalabalık ve Bursalıların uğrak yeri. Ayrıca şehrin genel dokusunu anlamak için burayı görmenizi tavsiye ederiz.

11- İskender yemeden dönemem!

Bursa denilince akla gelen ilk yemek İskender kebabıdır. Bursa’daki restoranların hemen hemen çoğunda bulabileceğiniz İskender, şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin kesinlikle favori yemeğidir. Bursa’da İskender yemenizi tavsiye ederiz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın