https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Bursa Osmangazi Gezilecek Yerler, BugünGidilecek Yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Bursa Osmangazi Gezilecek Yerler, BugünGidilecek Yerler

Bursa Osmangazi Gezilecek Yerler, BugünGidilecek Yerler

4.01.2023 09:45:00Gezilecek Yerler Osman Gazi Borsası

Osmangazi, Bursa’nın ziyaret etmek için en çok tercih edilen bölgelerinden biridir. İç mekanda birçok tarihi yapı ile doğal güzellikler ve bir tatil yeri sunmaktadır. Bu nedenle Bursa’ya gelindiğinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Osmangazi günübirlik gezileriniz için tercih edebileceğiniz bir yer. Gelin hep birlikte Bursa Osmangazi gezilecek yerlere bir göz atalım.Bursa Yeşil Camii

Birçok camiyi bünyesinde barındıran Bursa’nın en ünlü Yeşil Camii de Osmangazi semtinde bulunuyor. Önemli eserlerden biri olan Yeşil Cami’nin en önemli özelliği çinilerle kaplanmasıdır. Osmanlı döneminden kalan cami mutlaka görülmesi gerekenler arasında. Aynı zamanda cami için Marmara Adası’ndan mermer getirtilmiştir. Bunun nedeni ise bir zamanlar daha yoğun olan kürelerin yapıldığı yerin Marmara adası olmasıdır. Öyle ki Marmara Adası’nın eski adı kayıtlarda Mermer Ada olarak geçmektedir. Etkileyici bir mimari çalışma ile karakterize edilen Yeşil Cami mutlaka ziyaret edilmelidir.

Bursa Kent Müzesi

Osmangazi Heykeli içerisinde yer alan Kent Müzesi, ziyaretçilerini şehrin tarihi özellikleri ile tanıştırıyor. 3 katlı yapının içerisinde birçok Osmanlı eserinin yer aldığı söylenebilir. Osmanlı tarihi ve kültürüne ilgi duyanların mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biridir.

Botanik Bahçesi

Botanik bahçesi, şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlerin sıklıkla ziyaret ettiği yerlerden biridir. Bahçede çalılar, ağaçlar ve farklı gül türleri dikkat çekiyor. Çocuklar için de alanlar bulunduğu için bu parkta eğlenmek mümkün olacaktır. Kafanızı dinlemeyi seviyorsanız kesinlikle bu bölgede durmalısınız.

Uludağ Milli Parkı

Kış tatillerinin değişmez adresi olan Uludağ Milli Parkı sizlere büyük fırsatlar sunuyor. Parkta kış tatillerinde tercih edebileceğiniz birçok otel bulunuyor. Bu sayede dilediğiniz otelde konaklama imkanına sahip olabilirsiniz. Ayrıca kayak yapabileceğiniz bölümlerin dışında şelaleler, göller, yaylalar gibi farklı alanları da bünyesinde barındırmaktadır.

Karagöz Müzesi

Osmangazi Çekirge’de bulunan bu müze, ziyaretçilerine Karagöz ve Hacivat hakkında derinlemesine bilgiler sunuyor. Girişlerin ücretli olmadığını da belirtelim. 09.30-17.30 saatleri arasında giriş yapılabilmektedir. İçinde tiyatro, galeri ve kütüphane de var. Binanın dış cephesi de görülmeye değerdir.

Merinos Parkı

Osmangazi Bursa gezilecek yerler arayanlar Merinos Parkı’nı ziyaret edebilirler. Temiz hava alabileceğiniz bu yer şehrin en büyük ikinci parkıdır. Muhteşem doğayı içinde barındıran parkta yürüyüş yapabilir, kafelerde kahvenizi veya çayınızı yudumlayarak mola verebilirsiniz. Çocuk oyun alanlarına da sahip olduğu için aileler tarafından da büyük ilgi ile karşılanmaktadır.

Bursa Bıçak Müzesi

Osmanlı döneminden kalma bu geleneği halka aktarmak amacıyla açılan müze, Bursa’nın en önemli sanatlarından biri olan bıçak hakkında detaylı bilgiler veriyor. Antik bıçakların da sergilendiği müzede farklı malzemelerden yapılmış bıçakları yakından görme şansı yakalayabilirsiniz. Müzeye giriş ücretsizdir. Bursa Osmangazi gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken müzelerden biridir.

Destansı Han

Yakın zamana kadar ipekböcekçiliği Bursa’nın en önemli geçim kaynakları arasındaydı. İpek tüccarlarından dolayı bu ismi alan handa, maalesef günümüzde bu dükkanlar bulunmamaktadır. Mimari olarak Osmanlı döneminden kalma yapı tuğla süslemelerle inşa edilmiştir. Hanın içinde tekstil dükkânlarını görmek mümkündür.

Ergandi Köprüsü

Bursa’daki bir diğer tarihi yer ise Irgandı Köprüsü. 1442 yılında yapıldığı bilinen köprünün alt kısmından dere akmaktadır. Çeşitli onarımlardan geçerek günümüze ulaşan bu yapı görülmeye değer yerler arasındadır.

Bursa Yaşayan Kültür Müzesi

Bir zamanlar saray olarak kullanılan bu yapı, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Restorasyon çalışmalarının ardından müzeye dönüştürülen sarayın Bursa hakkında derin bilgiler verdiği kaydediliyor. Bursa kültürüne dair her şeyi bu müzede görmek mümkün. Pazartesi günleri kapalı olan müze, diğer günlerde gezilebilir.

Bursa Sağlık Tarihi Müzesi

14 Mart Tıp Bayramı’nda açılışı yapılan Bursa Sağlık Tarihi Müzesi, özel bir hastane tarafından kurulmuş. Müzede ayrıca Cumhuriyet dönemine ait belge ve cihazların bulunduğu bir eczane de bulunmaktadır. Cumhuriyet dönemine ait bu belgeler sayesinde o dönem hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak mümkün olmuştur. Pazartesi günleri kapalı olan müze, haftanın diğer günlerinde ziyarete açıktır.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın