https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Burgaz gezilecek yerler, kahvaltı fiyatları nerede ve nasıl gidilir? - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Burgaz gezilecek yerler, kahvaltı fiyatları nerede ve nasıl gidilir?

Burgaz gezilecek yerler, kahvaltı fiyatları nerede ve nasıl gidilir?

Burgaz Adası, Yunanca adı Αντιγόνη (Antigone); Büyüklük olarak İstanbul’un (Prens) üçüncü adasıdır. Yuvarlak şeklinde ve yaklaşık 2 km genişliğindedir. Adadaki tek tepe Bayrak Tepe’dir. Ada bir sekoya ormanıyla kaplıdır (bir kısmı 2003’te yanmıştır).

Büyük İskender’in generali ve Demetrius’un babası Antigone burada büyük bir kale inşa etti. Adaya önce onun adı verilmiş, daha sonra Yunanca kale/kale anlamına gelen Burgaz (Pyrgos). Ortodoks Kilisesi’nin en saygın patriklerinden biri olan Methodius’un, ikonoklastlar tarafından adadaki bir bodrum katında yedi yıl boyunca hapsedildiği söyleniyor. Bugün Ayios Ioannis kilisesi bu tonozda yer almaktadır. Evliya Çelebi’nin 17. yüzyılda yazdıklarına göre adanın nüfusu Rumlar ile az sayıda Yahudi ve Ermeni’den oluşuyordu.

En az bir kilometre genişliğindeki bir boğaz, Hebeliada’yı Burgaz adasından (Antigoni) ayırır. Antik yazarlar bu adaya Erebinthus, Bizans yazarları ise Therebintos veya Panormos adını verdiler.

Çağdaş Türk edebiyatının önemli yazarlarından biri olan Sait Faik Abasianik, hayatının bir bölümünü burada geçirmiştir. Burgaz adası ve İstanbul’un diğer adaları onun hikâyelerinde önemli bir yer tutmuştur. Burgaz’daki Abasıyanık Evi, Sait Faik Müzesi adı altında müzeye dönüştürülmüştür.

Burgaz Adası Heybeliada’ya ve ağaçlarla kaplı Kaşık adasına tepeden baktığı için peyzaj açısından avantajlıdır. Ada; Aynı zamanda çam ormanları, plajları ve zarif ahşap köşkleri ile İstanbul’un popüler bir köşesidir. Birbirinden güzel ahşap konakların saklandığı yerler ise sahil ve Kaşıkadası ile Heybeliada’ya bakan yamaç sokaklarıdır. İskeledeki vapurdan indikten sonra adanın eski kıyısına ulaşılır, ardından sola dönerek sahili takip edilir. Bu yerin doğu ucunda bir fener çıkıntısı vardır. Gün batımı manzarasıyla ünlü Kalpazankaya mevkii adanın batı tarafında yer almaktadır. Türkiye’de ilk kalpli madeni paranın burada basıldığı söyleniyor. Bayrak Tepe, adanın güney kıyısından yükselen dik bir yamaçta 176 metre yükseklikte yer alıyor. Hristos Manastırı bu tepede yer almaktadır.

Burgazada kahvaltı fiyatları

Burgazada’nın sakin atmosferinde enfes lezzetlerle dolu bir kahvaltı keyfi gerçekten çok güzel görünüyor ve denemesi hiç de zor değil. Deniz kıyısına yakın birçok ada Restoranı mevcuttur ve kahvaltı fiyatları açık büfe tarzında olup 15 ile 25 TL arasındadır. arasında farklılık gösterir

Borghzadeh’in fotoğrafı

Burgazada’ya nasıl gidilir? o gider?

Bostancı, Kabataş, Kadıköy ve Eminönü’nden Burgazada’ya feribot seferleri vardır.

İstanbul’un ister Anadolu yakasında ister Avrupa yakasında olun, Burgazada’ya gün içinde feribot seferleri var.Site için tıklayın.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın