https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Bu yaz ziyaret edilecek en popüler 9 tatil yeri – Gezilecek Yerler

Bu yaz ziyaret edilecek en popüler 9 tatil yeri

Yaz tatili, güzel havanın, denizin ve güneşin tadını çıkarmak için mükemmel bir zamandır. Günlük hayatın koşuşturmacasından uzaklaşmak, dinlenmek ve daha önce gitmediğiniz yerleri keşfetmek için yaz gezileri iyi bir seçenek olabilir. Tatilinizi eğlenerek unutulmaz anlara dönüştürebileceğiniz bu yaz ziyaret edilebilecek en popüler 9 tatil destinasyonuna gelin hep birlikte göz atalım.

9 en ünlü tatil köyü

En güzel tatil destinasyonları yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerdir. Türkiye’de doğal güzellikleri, mimarisi ve tarihi yapıları ile öne çıkan birçok tatil beldesi bulunmaktadır. Eşsiz güzellikleri ile öne çıkan bu yerleri yaz tatilinizi geçireceğiniz yerler için gezi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Belek

Belek, Antalya’ya bağlıdır. Akdeniz bölgesinin gözde tatil yerlerinden biri olan Belek, Antalya şehir merkezine yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunuyor. Konaklama ve turizm imkanları açısından oldukça gelişmiş bir yerdir. Bölgede doğa sporları, tarihi yerler ve golf tesisleri bulunmaktadır. Bu nedenle Belek’te birçok farklı aktivite yapmak mümkündür.

Belek, yaz tatilinde denizin tadını çıkarmak isteyenler için uzun kumsallara sahiptir. Geleneksel yapısıyla dikkat çeken Belek’in tarihi M.Ö. 4. yüzyıla kadar uzanıyor. Kentte Helenistik, Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinin izlerini taşıyan tarihi yerleri ziyaret edebilirsiniz. Aspendos Tiyatrosu tarihi değeri ile bölgede dikkat çeken bir yerdir.

İki katlı tuğla bina, Roma uygarlığını temsil etmektedir. Korşunlu Şelalesi bölgenin en ünlü doğal güzelliklerinden biridir. Kurşunlu Şelalesi 2 km uzunluğunda doğal bir vadiye, küçük şelalelere ve 7 göle sahiptir. Eşsiz güzelliği ile dikkat çeken Korşunlu Şelalesi’ni ziyaret edebilirsiniz. 22 km uzunluğundaki Belek Plajı’nda denizin tadını çıkarabilirsiniz. Rafting gibi su sporlarını seviyorsanız Köprülü Kanyon’u tercih edebilirsiniz.

Bozcaada

Bozcaada, Çanakkale İli sınırları içerisinde yer almaktadır. Ege Denizi kıyısında yer alan Bozcaada, gün batımı silüetleriyle ünlüdür. Kültürel yapısı ve yöresel mimarisi ile her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turistin uğrak noktası olmaktadır. Gelibolu Çanakkale Boğazı üzerinden kısa bir yolculukla Bozcaada’ya ulaşabilirsiniz.

Bozcaada konaklama açısından da birçok alternatife sahiptir. Konaklamak için Bozcaada merkezde bulunan konaklama tesislerini ya da bölgedeki plajlara ya da üzüm bağlarına yakın otelleri tercih edebilirsiniz. Deniz tutkunları için Ayazma Plajı ve Akvaryum Plajı Bozcaada’nın popüler plajlarıdır. Sanata ve tarihe ilginiz varsa, keşfetmek istiyorsanız Bozcaada Kalesi ve Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Eşsiz deniz manzarasına ve gün batımına tanık olmak isterseniz Bozcaada’nın en güzel seyir noktası olan Polente Feneri’ni tercih edebilirsiniz. Bozcaada’da farklı aktiviteler yapmak isterseniz Ege Denizi’nde tekne turu yapabilirsiniz. Bozcaada’da geleneksel yel değirmenlerini ve Yunan mimarisini yansıtan tarihi yapıları ziyaret edebilirsiniz.

Alaçatı

Alaçatı, İzmir Çeşme semtinde yer almaktadır. Türkiye’nin en güzel tatil destinasyonları arasında yer almaktadır. Ege Denizi’nin en popüler tatil beldelerinden biri olan Alaçatı, İzmir şehir merkezine 77 km uzaklıkta bulunuyor. Alaçatı özellikle geleneksel evleri, tarihi dokusu ve tarihi mimarisiyle ilgi çekiyor.

Alaçatı sokaklarında gezerken sıra sıra taş sarayları fotoğraflamadan ilerlemek mümkün değil. Köyiçi sokaklarındaki tarihi doku görenleri büyüleyen güzelliktedir. Kartpostal sokak resimleri bize ender bulunan tarihi dekorasyonların ve yapıların ne kadar değerli olabileceğini hatırlatıyor. Alaçatı’da deniz keyfi yapmak isterseniz Dilikli Koyu, Ilıca Plajı, Kum Plajı, Çiftlik Koyu, Aya Yorgi Koyu ve Sığacık Plajı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Alaçatı’nın önemli simgelerinden olan tarihi yel değirmenlerini de sitede görebilirsiniz. 19. yüzyılda inşa edilen bu değirmenler, turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor. Gün batımında yel değirmenlerini fotoğraflayarak kartpostallık fotoğraflar çekebilirsiniz. Burada manzara karşısında sıcak çay içebilirsiniz.

amasra

Amasra, Partin’e bağlı bir sahil kasabasıdır. Karadeniz bölgesinin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Türkiye en popüler tatil yerlerinden biridir. Kamp yapmak, doğayla iç içe oturmak, deniz keyfi yapmak, balık tutmak, tekne turu yapmak gibi birçok aktiviteyi Amasra’da yapabilirsiniz.

Amasra Kalesi, Kemer Köprüsü ve Amasra Müzesi’ni ziyaret edebilir, bölgenin tarihi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Amasra’nın önemli simgelerinden biri olan Ağlayan Ağacı mutlaka görmelisiniz. Gittiğiniz her yerden hediyelik eşya, yöresel ürünler, antika, magnet almak isterseniz Galla Çarşısı ve Çekici Çarşı’dan alışveriş yapabilirsiniz. Su sporlarını seviyorsanız Büyük Liman Yelken Kulübü’nde rüzgar sörfü, yelken ve kano gibi dilediğiniz aracı seçerek denize girebilirsiniz.

Güzelcehisar Kayalıkları, Amasra’da mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir. Tekne gezisi yapmak isterseniz Küçük Liman, Büyük Liman Plajı, Bozköy Plajı, Çakraz Plajı, İnkumu Plajı veya Akkonak Plajı’ndan birini seçebilirsiniz.

Midyat

Mardin İli sınırları içerisinde yer alan Midyat, geleneksel mimarisi ve doğal güzellikleri ile en iyi tatil destinasyonları arasında yer almaktadır. Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehir, farklı medeniyetlerin izlerini taşımaktadır. Antik çağlardan beri bölgenin önemli yerleşim yerlerinden biri olan Midyat, geleneksel mimarisi ile oldukça ilgi çekicidir.

Midyat merkeze 30 dakika uzaklıkta bulunan Beyazsu, yaz aylarında dinlenmek isteyenlerin uğrak yeridir. Tarihte Mezopotamya’nın gözde şehirlerinden biri olan yerde, antik çağlara tanıklık etmiş Meryem Ana Kilisesi, Givat Paşa Camii ve Mor Gabriel Manastırı’nı ziyaret edebilirsiniz. Sıcak iklim nedeniyle dar sokaklar, avlulu evler, balkonlu çatılar ve taş malzemeler Midyat’ın geleneksel mimarisini oluşturur.

Midyat Kent Müzesi, Konukevi gibi tarihi yapıları ziyaret edebilirsiniz. Midyat’a gittiğinizde ilçeye yakın bir konumda bulunan ve turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olan Hasankeyf’i mutlaka görmelisiniz. Midyat’a 47 km uzaklıkta bulunan Hasankeyf Köprüsü, sarayı ve camisi ile pek çok cazibe merkezine sahiptir.

Foça

İzmir’in önemli yerleşim yerlerinden biri olan Foça’nın şehir merkezine 70 km uzaklıktadır. Her yıl hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak yeri olan Foça, popüler tatil yerleri arasında yer almaktadır. Kumlu plajları ile deniz tutkunlarına hitap eden şehir, taş evleri ile kendine has bir mimariye sahiptir. Foça’nın vazgeçilmez aktivitelerinden biri de tekne turu.

Foça’da tekne turu ile Ege Denizi kıyılarını gezebilir, Sirene kayalıklarını görebilirsiniz. Yüksek bir tepeden şehir manzarasını ve gün batımını izlemeyi seviyorsanız Foça Seyirtepe tam size göre. Sessiz ve sakin yerleri seviyorsanız bölgeye yakın olan Kosbeli Köyü’nü ziyaret edebilirsiniz. Foça tatilinde sahilde bulunan balık restoranlarında taze balık yiyebilirsiniz. Çanak Koyu’nda denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Didim

Didim, Ege bölgesinin en güzel tatil destinasyonları arasında yer almaktadır. Aydın İli sınırları içerisinde yer almaktadır. Aydın’a 100 km uzaklıkta bulunan Didim, tertemiz denizi ve uzun kumsalları ile yazın tadını çıkarmak isteyenler için güzel bir tercih. Tarihi yerleri seviyorsanız Apollon Tapınağı, Didim antik kenti, Milet tiyatrosu, Milet Müzesi ve Priene antik kentini ziyaret edebilirsiniz.

Doğa ile iç içe bir tatil geçirmek isterseniz Bafa Gölü, Saplı Ada, Tavşanburnu Tabiat Parkı, Akköy’e gidebilirsiniz. Deniz turları için Altınkum Plajı, Akbük Koyu, İmbat Koyu ve Akkum Plajı’nı tercih edebilirsiniz. Didim’deyken Kuşadası ve Bodrum gibi popüler tatil beldelerine günübirlik geziler yaparak tatilinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

kaş

Türkiye’nin en iyi tatil destinasyonları arasında yer alan Kaş, Akdeniz bölgesinde yer almaktadır. Antalya’nın batısında yer almaktadır. Antalya Kaş arası mesafe yaklaşık 122 km olup, Kaş’a araçla 3 saatte ulaşabilirsiniz. Kaş’ta konaklamak için Çukurbağ Yarımadası, Kalkan ve merkez bölgedeki tesisler veya oteller arasından seçim yapabilirsiniz.

Yelkenle gezmeyi seviyorsanız Patara Plajı, Kaputaş Plajı, Kekova, Kalkan, Limanağzı, Hidayet Koyu, Vernaz Koyu, Akçerem, İnceboğaz Plajı ve Büyükçakıl Plajı’nı ziyaret edebilirsiniz. Simena antik kenti, Kaleköy, Kaş’ta ziyaret edilebilecek diğer turizm merkezleridir. Kaleköy ve Simena Antik Kenti, eski uygarlıkların izlerini taşıyan tarihi yerlerdir.

Kara Göl

Artvin İli sınırları içerisinde yer alan Karagöl, Karadeniz bölgesinde tatil için gidebileceğiniz yerler arasında yer alıyor. Doğayla baş başa kalmak ve dinlenmek isteyenler için çekici, sakin ve huzurlu bir yerdir. Karagöl’de birçok farklı aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz. Karagöl turu yapmak isterseniz tekne kiralayıp göle yelken açabilirsiniz.

Eşsiz bir tabiat parkının içinde yer alan Karagöl’ün yemyeşil ağaçları gölün hemen yanında. Doğa gezileri yapabilirsiniz. Ayrıca profesyonel fotoğrafçılık, kuş gözlemciliği ve avcılık ile ilgileniyorsanız Karagöl bu aktiviteler için en ideal yerlerden biri. Hemen yakın çevresinde bulunan Mençuna Konakları, Maral Şelalesi, Çifte Kemer Köprü, Bardnala Şelalesi, Macahal Geçidi, Görgit Yaylası ve Karçal Dağları’nı Karagöl tatilinde ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye’de tatil için nereye gidileceği konusunda birçok alternatif bulunuyor. Yoğun iş hayatı ve günlük hayatın yoruculuğu arasında kısa bir mola vermek için en popüler tatil destinasyonları arasından seçim yapabilirsiniz. mercan tatili Tatilinizi güvenli bir şekilde yapabilir ve tatile çıkmadan önce ziyaret etmek istediğiniz yerlerin bir listesini yaparak planlayabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın