https://www.bark.com/en/gb/company/anket-doldurarak-para-kazanma/4D1yD/ https://www.beatstars.com/okanbeytel5rox https://files.fm/anketdoldurarakparakazan?return-to-catalog= https://band.us/band/90111951/intro https://www.gaiaonline.com/profiles/anketdoldurpara/46181487/ https://www.ottawaks.gov/profile/okanbeytel5/profile https://connectamericas.com/company/anket-doldurarak-para-kazanma https://graphql-ra-dev.roboticsacademy.fiu.edu/d/45226-anket-doldurarak-para-kazanma https://app.lookbook.nu/anketdoldurpara https://www.turnkeylinux.org/user/1918599 https://openlibrary.org/people/anket_doldurarak_para_kazanma https://rosphoto.com/users/profile-317440 https://website.informer.com/webliyo.net https://telegra.ph/internetten-para-kazanma-01-29 https://seedandspark.com/user/internetten-para-kazanma https://sites.google.com/view/anket-doldurarak-para-kazanma/ana-sayfa https://profile.hatena.ne.jp/internettenparaka/ https://www.blogger.com/profile/04857518437579441151
https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Brüksel Gezilecek Yerler – Gezi Rehberi / Belçika - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Brüksel Gezilecek Yerler – Gezi Rehberi / Belçika

Brüksel Gezilecek Yerler – Gezi Rehberi / Belçika

Grand Place – Brüksel – 01

Belçika’nın başkenti Brüksel, aynı zamanda Avrupa Birliği’nin de başkentidir. NATO karargahı da Brüksel’de bulunuyor. Avrupa gezisinde göz önünde bulundurabileceğiniz şehirlerden biri olan Brüksel, birkaç yüzyıl öncesine kadar bölgedeki bataklığın kurutulması ve şehrin bu alan üzerine kurulmasıyla kurulmuştur.

Brüksel’de iki resmi dil vardır. Nüfusun yaklaşık yüzde 80’i Fransızca, geri kalan yüzde 20’si ise Felemenkçe konuşuyor. Şehrin nüfusu yaklaşık bir milyon 830 bin kişidir. Şehir yurt dışından çok fazla göç aldı. Bunun en büyük nedeni, Belçika vatandaşlığına geçişin diğer AB üye ülkelerine göre daha kolay olmasıdır. Yabancı nüfusun Brüksel nüfusuna oranı yüzde 28 civarında.

Brüksel içinde hava koşulları nasıl?

Şehir daha okyanus iklimine sahiptir. Kışın hava soğuk ve yağışlı olsa da kar yağışı nadiren görülür. Ortalama sıcaklıklar gündüz 4 ile 5 derece, gece ise -1 derece arasında değişmektedir. Yaz aylarında hava sıcak ve kurudur. Ortalama sıcaklıklar gündüz 20 ila 22 derece ve geceleri yaklaşık 10 ila 12 derece arasında değişmektedir.

Brüksel’e nasıl gidilir?

Tatiliniz için Brüksel’e gitmeye karar verdiyseniz şanslısınız çünkü ülkemizden düzenli direkt uçuşlar var. İstanbul’dan Brüksel’e farklı firmalar tarafından direkt uçuşlar yaklaşık 3 buçuk saat sürmektedir. Brüksel Havalimanı’na geldikten sonra şehir merkezine gitmek için en çok tercih edilen ulaşım şekli tren. Her 15 dakikada bir kalkan trene binerek yaklaşık yarım saatte şehir merkezine ulaşacaksınız. Taksi ile gitmek isterseniz ortalama 40 euro ödemeniz gerekiyor.

Brüksel’i ziyaret etmek için en iyi zaman ne zaman?

Brüksel’e zamanında gitmeyi düşünüyorsanız, Nisan, Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim aylarından birinde gitmenizi tavsiye edebiliriz.

Brüksel Gezilecek Yerler – Gezi Rehberi

Grand Place (Brüksel Kent Meydanı): Başkentin en işlek noktalarından biri olan Kent Meydanı’nın hem görünürlük açısından sunduğu güzellikler hem de yoğun ziyaret edilen bir alan olması nedeniyle mutlaka görülmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Eski Belediye Binası, Belçika Kent Müzesi, Bira Müzesi, Belediye Binası gibi turistik olarak ziyaret edebileceğiniz binaları dolaşarak bol bol fotoğraf çekebilir ve sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. kareye yakın noktalar.

Otel de Ville: Burası aslında belediye binası olan kasaba meydanında bulunuyor. Buradan özellikle turistler için şehirle ilgili bilgiler, haritalar ve size yardımcı olacak kısa notlar alabilirsiniz.

Bebek İşeme Heykeli (Manneken Piss): Bu heykeli internette mutlaka görmüşsünüzdür, eminiz. Brüksel’i simgeleyen heykellerden biri olan Peeing Child Heykeli, şehir meydanına 5 dakikalık yürüme mesafesindedir. Göze çok hitap etmese de Brüksel’e geldiğinizde Peeing Child Heykeli’ne uğramanızı ve hatıra fotoğrafı çekmenizi öneririz.

Atomyum: Tarihi 1958 yılına dayanan bu kuleyi görmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Yapının öne çıkan özelliği atom çekirdeğini 165 milyon kez büyütülmüş olarak temsil etmesidir. Yapı olarak dikkat çekmeyi başaran kuleye giriş için belli bir ücret ödemeniz gerektiğini söylemekte fayda var.

Mini Avrupa - Brüksel
Mini Avrupa – Brüksel

Küçük Avrupa: İstanbul’daki Miniatürk benzeri bu müzeyi görmeden Brüksel gezinizi sonlandırmayın. Avrupa’nın en önemli şehirlerindeki tarihi yapıların minyatür kopyalarının bulunduğu müzede kendinizi hemen küçük bir Avrupa turunda gibi hissedeceksiniz. İtalya’daki Pizza Kulesi’nden Paris’teki Eyfel Kulesi’ne kadar birçok turistik yapının minyatür kopyalarını görebilirsiniz.

Brüksel’de yiyebileceğiniz geleneksel lezzetler

su soyaBelçika mutfağı zengin bir yiyecek çeşitliliği içerir. Fransız mutfağının hakim olduğu göze çarpsa da, dünyanın çeşitli mutfaklarından lezzetler de bulabilirsiniz. Yahniler ve sebzeler Brüksel halkının favorileri arasındadır. En ünlü yemek Waterzooi’dir. Adını tavuk, patates, havuç, pırasa, tereyağı, krema, et suyu ve yumurtadan alan bir yemek türüdür.

Bunun dışında başka bir denemenizi tavsiye edebiliriz. Yemeğin türü Anguille au vert denilen yemektir. Yılan balığı tabağı kuzu kulağı, adaçayı ve maydanozu içerir. Brüksel’e geldiğinizde deniz ürünlerini tatmanızı tavsiye ederiz. Her bütçeye uygun restoran bulabileceğiniz Brüksel’de aç kalma derdiniz yok.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın