https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Bozcaada Kalesi | Mekan, ziyaret ve giriş ücretleri - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Bozcaada Kalesi | Mekan, ziyaret ve giriş ücretleri

Bozcaada Kalesi | Mekan, ziyaret ve giriş ücretleri

Bozcaada Kalesi – Çanakkale

Bozcaada Kalesi, Çanakkale’ye gelenlerin ilk olarak nerede olduğunu merak ettikleri yerdir. Çanakkale’nin muhteşem manzarasını en iyi şekilde görmek ister misiniz? Cevabınız evet ise hemen tüm tuhaflıkları bir araya topladığımız yazımıza geçelim.

Türkiye farklı tarihi ve doğal güzelliklere sahip bir ülkedir. Bu nedenle turist akınının da oldukça yoğun olduğu ülkemizde farklı özelliklere sahip kaleler bulunmaktadır.

Çanakkale gibi Türkiye için çok önemli ve değerli bir şehirde bulunan Bozcaada Kalesi’ni görerek tarihin kokusunu hissedebilirsiniz.

Kısa bilgi: ÇanakkaleBilinmeyen yerleri ilk keşfeden siz olmak istiyorsanız. Çanakkale gezilecek yerler Listemize de göz atmayı unutmayın. 🙂

Bu güzel kalenin kısa bir videosu

Daha fazla video gelsin lütfen YouTube kanalımız Abonelik. Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.

Bozcaada Kalesi Tarihi

Bu kalenin ne zaman ve hangi medeniyet tarafından yapıldığı tam olarak bilinmiyor. Bozcaada’yı tarihsel olarak istilalardan koruyan bu kale; Cenevizliler, Venedikliler ve Fenikeliler tarafından kullanılmıştır.

Bozcaada Kalesi Tarihi
Bozcaada Kalesi nerede ve tarihi bilgiler

ikincisi. Mehmed döneminde önemli bir onarımdan sonra bugünkü halini alan kale, bugün Türkiye’nin en önemli kaleleri arasında yer alıyor.

Fatih Sultan Mehmed döneminde restore edilen kale, 1657 yılında adanın Venedik’ten alınmasından sonra inşa edilmiştir.

ikincisi. Kalenin yaklaşık olarak 1815 yılında yani II. Mahmud dönemine gelindiğinde yeniden inşa edildiğini kitabelerden açıkça anlamak mümkündür. Son olarak kale 1996 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilmiştir.

Yapı ve mimari özellikler

Bozcaada Kalesi'ne Nasıl Gidilir?
Bozcaada Kalesi’nin mimari yapısı

Bozcaada’ya vapurla yaklaşırken dikkatinizi ilk olarak bu kale çekecektir. Oldukça heybetli bir görünüme sahip olan kale, şehir görünümündeki küçük bir ada üzerinde eşsiz bir manzara oluşturuyor. Kalenin bu kadar görkemli bir yapıya sahip olması adanın zengin bir geçmişe sahip olduğunu bizlere göstermektedir.

Boğazın çıkışında ve anakaraya yakın olan Bozcaada yüzyıllardır işgale açık bir konumda. Bu, adalıların kendilerini korumak için çeşitli girişimlerde bulunmalarını sağlamıştır.

Bozcaada’daki uygarlıkların bu kalenin inşasıyla kendilerini nasıl güvende hissettiklerinden bahsedebiliriz. Amacı unutulan bu kale, meraklı ziyaretçilere açıktır.

Asırlık esen rüzgarı, üzerinde sürekli uçuşan kargaları ve gururlu dimdik duruşuyla tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Kale, iç ve dış olmak üzere iki farklı bölümden oluşmaktadır. Bugün boş bir alan olan dış kalede cephanelik, talim sahası, hisar ve çeşitli evlerin temel kalıntıları bulunmaktadır.

Ayrıca iç kalede iki bölüm bulunmaktadır. Bunlardan ilki giriş bölümüdür ve iç kalenin doğusunda yer alır. İki kapısı olan bu bölümde revir, minare, zindan, cami ve kışla bulunmaktadır.

Merkezde bir ikmal deposu, tank ve cephanelik var. Ayrıca günümüzde kalenin içinin tarihi ve etnografik eserlerden oluşan bir sergiye ev sahipliği yaptığından da bahsedebiliriz.

Burada yemek yenecek bir restoran yok ama içeride küçük bir büfe var. Çay taze ve uygun fiyatlı.

Ziyaret saatleri ve giriş ücretleri: 2023

ziyaret saatleri: Ayrıca söz konusu kale haftanın her günü 08.30 ile 19.30 saatleri arasında ziyarete açıktır. Kaleyi günün her saatinde ziyaret ederek bu harika tarihi dokuyu yakından görebilirsiniz.

giriş ücreti: bir kişi için Tam: 10 TL. – Öğrenci ise: 5 TL. Ücretler ödenmelidir.

Kale, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı değildir. Girişlerin nedeni bu Müze kartı bozuk.

Bozcaada Kalesi Transferi

Tebük: Alaybey, Bozcaada Kalesi, 17680 – Bozcaada / Çanakkale

Nerede?: BozcaadaEn yakın havaalanı 56 km uzaklıktadır. Çanakkale Havalimanı’na mesafede yer alan bu seferler kışın her gün, haftanın belirli günlerinde ve sadece Çanakkale-İstanbul ve Çanakkale-Ankara arasında gerçekleştirilmektedir.

Nasıl gidilir?: Çanakkale’nin Bozcaada semtinde yer alan kaleye feribotla ulaşım sağlanabiliyor. Çanakkale’den feribotla Bozcaada’ya geldiğinizde birkaç dakika yürüyerek kaleye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Gelibolu – Arbor/Motor araba ile – 15 dakika
Gelibolu – Labski / Arabalı Feribot (Gestach) – 30 dakika
Eceabat – Çanakkale / (Gestaş) – 25 dakika
Kelit Tahir – Çanakkale / Motorla -5 dakika

Konum bilgisi

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın