https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Bornova’da gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Bornova’da gezilecek yerler

Bornova’da gezilecek yerler

12/18/2022 09:30:00

İzmir şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Bornova, şehrin en popüler bölgelerinden biri. İzmir ulaşım kolaylığına sahip olduğu için İzmir’in neresinde olursanız olun toplu taşıma sayesinde Bornova’ya kolayca ulaşmanız mümkün olacaktır. Farklı uygarlıklara ev sahipliği yaptığı için bu bölgede eski uygarlıkların eserlerine tanıklık etmek mümkündür. Bornova turizm bölgelerinden biridir. Bu nedenle hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi gösterdiği yerlerden biridir. İzmir’e seyahat etmeden önce Bornova gezilecek yerler listesini okumanızı ve bu listeye göre plan yapmanızı öneririz. Bu sayede daha kaliteli zaman geçirebileceksiniz.

Bornova Forumu

Şehrin en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Forum Bornova’da popüler mağazalar yer alıyor. Forum Bornova, Kazım Dirik semtinde yer almakta olup her mevsim ayrı bir güzelliğe sahiptir. 10:00 – 22:00 saatleri arasında ziyarete açık olan bu mekan, aynı zamanda İzmir’in ilk açık alışveriş merkezi olma özelliğini de taşıyor. Forum Bornova’ya ulaşımın da oldukça kolay olduğunu söylemek mümkün. Dilerseniz kendi aracınız ile alana giriş yapabilirsiniz. Özel aracınız olmasa bile toplu taşıma araçları ile Forum Bornova’ya ulaşmanız mümkün. Yaz akşamları yürüyüş yapabileceğiniz bir bölge olan Forum Bornova, aileler tarafından da tercih ediliyor. İzmir’in simgesi olan palmiye ağaçlarının Forum Bornova’da da yer aldığı söylenebilir. Bir sinemaya da ev sahipliği yapan bu alışveriş merkezinin en üst katında çeşitli yeme-içme mekanları bulunuyor. Avrupa tarzı bu alışveriş merkezini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Aradığınız hemen hemen tüm mağazaları burada bulabilirsiniz.

Homer Vadisi

Gamechi’de bulunan bu vadi, turistlerin ziyaret ettiği bölgelerden biridir. Bölge merkezine 10 km uzaklıkta olması ulaşım kolaylığı sağlamaktadır. Dilerseniz toplu taşıma araçlarına da erişebilirsiniz. Bu vadi adını ünlü Homeros’tan alıyor. Antik Yunan döneminde yaşamış olan Homeros’un bu bölgede bir mağarada yaşadığına inanıldığı için vadiye bu adın verildiği biliniyor. İçinde bulunan çeşitli göletler kesinlikle görülmeye değer alanlar arasındadır. Piknik keyfi yapabileceğiniz bu vadi, hafta sonları yöre halkı tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Aşık Veysel Mesire Alanı

Kızılay’da yer alan Aşık Veysel Mesire Alanı, ilçe merkezinden kalkan toplu taşıma araçları ile ulaşıma uygundur. Ayrıca şehir merkezine çok yakındır. Çeşitli etkinliklerin gerçekleştirildiği bu alanda Buz Spor Salonu dikkat çekiyor. Buz hokeyi ve amfi tiyatronun da bulunduğu bu alan mutlaka ziyaret listenize eklemeniz gereken yerler arasında. Ayrıca bu bölgede sevdiklerinizle kaliteli zaman geçirebileceksiniz.

kokopark

Üniversite öğrencilerinin buluşma noktalarından biri olan Küçükpark birçok işletmeyi de barındırıyor. Yeme-içme mekanlarından eğlence mekanlarına kadar pek çok işletmeye ev sahipliği yapan Küçükpark’ta güzel vakit geçirmeniz mümkün. Ayrıca içerisinde kahvaltı mekanları bulunduğu için kahvaltı yapmak için tercih edebileceğiniz mekanlara sahiptir. Yürüyüş yollarında yürüyebilir ve farklı mağazaları keşfedebilirsiniz.

Bornova Büyük Park

Bu park ilçe merkezine 3 kilometre uzaklıkta Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde yer almaktadır. Toplu taşıma araçları ile de ulaşmak mümkündür. Daha önce mezarlık olarak kullanılan bu alanda bölgesel düzenleme yapıldı. Günümüzde dinlenme alanı olarak kullanılması tercih edilmektedir. Turistlerin ilgi gösterdiği yerlerden biri olan Bornova Büyük Parkı yürüyüş yapabileceğiniz alanlara sahiptir. Dilerseniz bisiklet de sürebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında kalabalıklaşan bu bölge, arkadaşlarınızla vakit geçirmek için favori bölgeler arasında yer alıyor. Girişin ücretsiz olduğunu belirtmekte fayda var.

Yeçilova Höyüğü

İl merkezine 6 kilometre uzaklıkta bulunan bu tepe en eski yerleşim yerlerinden biridir. Böylece arkeolojik çalışmalar sayesinde pek çok bilgi elde edilmiştir. Bu açık alanda her mevsim arkeolojik çalışmalar devam etmektedir. Ailenizle gezebileceğiniz bu alan çocukların da ilgisini çekiyor. Etkileşimli bir müzeye sahip olmak, çocuklarınızın eğlenirken öğrenmesini sağlayacaktır. Bu müze sayesinde İzmir tarihi hakkında daha detaylı bilgi almak mümkün olmaktadır. Ayrıca Yeşilova Höyüğü mimarisiyle de herkesi kendine hayran bırakacak. Yeşilova Höyüğü’nü ziyaret ederken burada bulunan Taş Devri köyünü de ziyaret listenize eklemenizi öneririz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın