https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
bayport - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » bayport

bayport

7.03.2022 11:45:00

kavakçı

Ülkemizde en az tercih edilen iller arasında mülakat yapılacaksa ilk sırada Bayburt geliyor. Karadeniz ile Doğu Anadolu arasına sıkışmış 3 bölgeli küçük bir şehirdir. Genelde değerleriyle tanınsa da bu insanlar başka şehirlerde de yaşamışlardır. Haritada görünmesi en zor şehirlerden biri olan Bayburt’un ülkemizdeki birçok şehirden daha fazla tarihe sahip olduğunu öğrenince şok olabilirsiniz.

Peppert nerede?

Koruh Nehri’nin büyüdüğü şehir, Doğu Anadolu’nun kurak topraklarıdır. Coğrafi olarak Karadeniz bölgesinde yer alsa da Erzurum bölgesine benzer. Kent yaşamında Erzurum’a çok benzeyen özellikler görülmektedir. Genel olarak kapalı bir yaşam biçimi olan kentte sosyal yaşam daha çok erkekler arasında geçmektedir.

Bibert’te gezilecek yerler

Pipert Kalesi

Ülkemizin en güzel kalelerinden biri olan Bayburt Kalesi’ni yaptıranlar ve ilk kez kullananlar pek bilinmiyor. Yaklaşık 2000 yıl önce yapıldığı sanılmakla birlikte kesin bir tarih belirlenememektedir. Bizans döneminde yoğun olarak kullanılan kalenin iç kısmında yoğun yaşam izleri görülebilmektedir. Kent tarihinin önemli bir bölümünü dönemin önemli seyyahlarının hatıralarından öğreniyoruz. Eski adı “Pepert” olan Bayburt, İpek Yolu üzerindeki duraklardan biri olarak tarihe adını yazdırmıştır.

Koruh Nehri, Türkiye’nin restore edilmiş en güzel kalelerinden biri olan Bayburt Kalesi’nin kuzeyinden akmaktadır. Bugün Bayburt kalesinin güney yamacında yer almaktadır. Çoruh Nehri, şehir merkezinden bir kanal vasıtasıyla geçerek kalenin çevresinde devam eder. Kale daha çok gün batımında eğlenmek isteyenler tarafından ziyaret edilmektedir. Kaleye giriş ücreti yoktur.

Ahram Tekstil Atölyesi

İhram, Bayburt ve Erzurum halkının yöresel giysisidir. Yaz kış giyilen bu geleneksel elbise şal ve kaban görevi görmekte ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Uzun bir süre bu bölgede kadınlar ihramsız dışarı çıkamazlardı. Günümüzde öyle olmasa da özellikle kış döneminin vazgeçilmez giysisi olarak dolaplarda yer almaktadır.

Bayburtlu kadınların giysisi olan ihram, koyun yününden yapılır. Eski bir gelenek olarak Koroh Nehri’nde yıkanan yün, “tse” adı verilen bir aletle yumuşatılarak dokumaya uygun hale getirilir. Bu işlemden sonra hazırlanan çözgü dokuma tezgahına aktarılır. İhram yapma serüveni bir kilo yünle başlar ve yaklaşık 55 gün sürer. Yaklaşık 4 metrekare olan bu ürünün ustaları gün geçtikçe azalmaktadır.

Ahram’ın atölyesi kaleye giden yol üzerindedir. Kültür Bakanlığı sanatçılarından Sevim Ataner’e de bu kültürü yaşatma çabalarından dolayı teşekkür ederiz. 12 yaşından beri ihram sanatıyla uğraşan Sevim Atanır, kendi atölyesinde 40 yıldır ihram dokuyor. Ehram’ın atölyesi ise etnografik olarak eski Bayburt Evi olarak stilize edilmiş ve bölgeye İhram yakınlarındaki şehirdeki ev hayatını tanımak için gelenlere yönelikti. Atölyede ihram dışında şal, atkı, fular, kravat, çanta, ceket gibi çeşitli dokuma ürünler de hediyelik eşya olarak satılıyor.

Baxi Müzesi

Baxi Müzesi, Bayburt’un en değerli hazinelerinden biridir. Bu müze, A. Doktor. Hüsameddin Kağan’ın hayali gibi büyük emeklerle oluşturulan müzenin hikayesi çok ilginç. Profesör. Doktor. Üniversitenin üçüncü yılında mühendislik okurken güzel sanatlara daha çok ilgi duyduğunu fark eden Koçan, bu konuda bir hamle yapmak istedi. İşin en zor yanı babasının onayını almaktı. Babasının güçlü kişiliğine bunu nasıl açıklayacağını düşünürken cesaretini toplayıp durumu anlatmış ve hiç beklemediği bir tepkiyle karşılaşmıştır. Kendi yolunu çizmek istediğinde babası onu büyük bir saygı ve destekle karşıladı ve yapmaktan mutlu olduğu şeyi yapmaya karar verdi. Bugün dünyaca ünlü bir sanatçı olan Buff. Doktor. Koçan, çocukluğu ve eve beklerken babasını izlemesi nedeniyle burayı seçmiş.

Müze, Bayburt şehir merkezinin yaklaşık bir saat doğusunda yer almaktadır. Bu özel müzenin birçok şubesi için teşhir alanları bulunmakta ve şehrin dışında, Bayraktar köyü yakınlarında yer almaktadır. Modern fütürist sanattan heykele, tablodan süs eşyalarına ve kilimlere kadar geniş bir yelpazede sergi alanlarında özel sergilere ev sahipliği yapıyor. Baskı Müzesi çevresinde biraz vakit geçirmek isterseniz bölgede bireysel ya da grup olarak kalabileceğiniz bir tesis de bulunuyor. Ayrıca ziyaret etmek için en iyi zamanların kış ve ilkbahar olduğunu da belirtelim. Müze giriş ücreti ödenir ve müzekart geçerli değildir.

Aydıntepe yeraltı şehri

Bayburt’ta bir yer altı şehri olabileceğini düşünmediniz değil mi? Yeraltı şehirlerinin genellikle kayalık bir girişi vardır, ancak buradaki giriş çok ilginçtir. Sanki hiçbir yer yokmuş gibi şehir parkından geçip yer altına iniyorsunuz. Biletinizi bir çaycı gibi gişeden aldıktan sonra karşınıza oldukça uzun, pitoresk ve şaşırtıcı derecede güzel bir yer altı şehri çıkacak.

Yeraltı şehrinin tarihi yaklaşık 3.000 yıl öncesine dayanmaktadır. Yeraltı şehrini yaşam alanı olarak kullananlar, Roma’nın zulmünden kaçan Hristiyanlar olarak karşımıza çıkıyor. Olası tehlikelere karşı korunmak için tasarlanan yeraltı şehri, aynı noktaya bağlanan birçok yoldan oluşuyor. Yeraltı şehrinde yollar yaklaşık 1.5 kilometre uzunluğunda. Bayburt şehir merkezine 18 km uzaklıktaki Aydıntepe semtinde bulunan yer altı şehrine giriş ücreti beş sivil öğrenci için 2,5 lira.

Baybert’te ikamet

Bayburt’ta pansiyonlar dışında kalınabilecek birçok otel bulunuyor. Şehirde konut sıkıntısı olduğu için öğrencilerin ya da mevsimlik çalışanların barınma ihtiyaçlarını karşılamak için apartman kültürü de oldukça revaçta. Günlük kiralayabileceğiniz daireler oldukça iyi bir alternatif.

Pipert’e nasıl gidilir?

Bayburt’un sahilde bir köşe olması dışında yol olarak çok kullanışlı bir otoyolu var. Otoyol dışında bir alternatifle şehre gelecekler için yollar 1,5 saat mesafedeki Erzincan Havalimanı ve 2 saat mesafedeki Erzurum’u kullanmak olacaktır. Bayburt’ta semtler arası toplu ulaşım da gün içinde kısıtlı. Şehir içi alanlar için toplu sistem de iyi çalışıyor.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın