https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Başkent Ankara’dır. - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Başkent Ankara’dır.

Başkent Ankara’dır.

2.03.2022 10:25:00

ankara

Başkentimiz Ankara denilince ilk akla gelen “gri ve soğuk şehir” olsa da, şehri biraz daha yakından tanıdığınızda o kadar da gri olmadığını anlayabilirsiniz. Hatta biraz daha tanıdıktan sonra diyebilirsiniz ki başkent olmasaydı bu kadar kurak, çorak ve çetin bir coğrafyanın kıymeti bilinmezdi. Şehir kendiliğinden doğmamış olsa da milyonlarca insanın oluşturduğu başkenti tanıyalım.

Ankara’da şehir içi ulaşımla ilgili önemli noktalar

Ankara yüzölçümü ve nüfus olarak ülkemizin en büyük şehirlerinden biri olduğu için öncelikle şehri görselleştirip giriş yapmamız gerekiyor. Şehir çok geniş bir alana yayılmış olsa da kendi içinde bir yaşam kurduğu için her noktasını ayrı ayrı tanımak gerekiyor. Ankara’yı öğrenmenin anahtarı metro hattını öğrenmektir.

Nüfus yoğunluğuna göre oldukça zayıf bir metro hattına sahip olan Ankara, yavaş bir tempoda gelişmeye devam ediyor. Kentteki ana ulaşım ağı Başkent’in Sinkan ile Kayaş arasındaki banliyö hattıdır. Şehrin batı ve doğu kısımlarını birbirine bağlarken, birçok bölgeden geçen enlemsel bir çizgi sağlarlar. Bu çizgideki en önemli noktalar; Sincan, Elvankent, Etimesgut, Gazi Mahallesi, Ankara (gar), Sıhhiye, Cebeci ve Mamak.

Büyükşehir hattında tüm hatlar Kızılay’da buluşuyor. Metro hatlarını kullanarak batıda Sincan’a, güneybatıda Mitköy’e, kuzeyde Keçiören’e ve güneydoğuda Dikimevi’ne ulaşabilirsiniz. Ego belediye minibüs ve otobüslerini kullanarak da yatay ve dikey şehir içi transferler yapabilirsiniz. Ankara içi ulaşım sırasında EGO uygulamasını indirmenizi tavsiye ederiz. Belediye otobüslerinde temassız kart ve Ankara kart ile seyahat edebilirsiniz.

Ankara’da gezilecek yerler

Ankara Kalesi

Ankara’da turistik bir yer denilince akla ilk gelen yerlerden biri de hiç şüphesiz kaledir. Şehrin merkezindeki hakim tepenin üzerine kurulmuş olan kale, Anadolu’da göreceğiniz çoğu kaleden daha eski bir geçmişe sahip. Bilinen antik tarihi M.Ö. 2. yüzyıl olmasına rağmen ilk inşaatın ne zaman başladığı bilinmemektedir.

Dışarıdan küçük gibi görünse de içi büyük olan kaleye girdikten sonra kalenin iç yaşamına dair izler görmeye başlıyorsunuz. Çoğu son 10 yılda restore edilen iç mekanı gezerken restoranlar, el sanatları ve hediyelik eşya dükkanları göreceksiniz.

Biraz daha ilerledikten sonra Kale içindeki en eski camilerden biri olan Sultan Alaeddin Camii ile karşılaşıyorsunuz. Bu camiden direkt olarak çıkarak kalenin en yüksek noktasına ulaşabilirsiniz. Bir süre merdivenleri çıktıktan sonra seyir noktasına ulaşacaksınız. Ankara çevresinde buradan göremediğiniz ikonik bir nokta yok.

banyo

Hamamönü, Ankaralıların misafir ağırlama noktasıdır. Ankara Kalesi’nin yaklaşık 800 metre altından başlayıp yürüyerek yarım saatte tamamlanabilen eski Ankara evleri konseptinde bir mahalledir. Adını 1440 yılında yapılan Karaçapı Hamamı’ndan alır. Hamam ve külliye çevresindeki yaşam alanı, restoran ile günümüz turizmine kazandırılmıştır. Genel olarak iftar için favori bir mekan, özellikle ramazan ayında oldukça hareketli akşamlara sahne oluyor.

Gençlik Parkı

Gençlik Parkı, Ankara gezilecek yerler listesindeki en iyi yerlerden biridir. Ulus’ta bulunan bu büyük park, yüzme havuzu, köprüleri, yürüyüş alanları ve lunaparkı ile uzun yıllardır şehrin en önemli sosyalleşme alanı olarak biliniyor. Günümüzde gözden düşmüş olsa da hafta sonları ailelerin favorisi olmaya devam ediyor.

Birincisi TBMM

Ankara’nın başkent olmasından sonraki ilk meclis binası bugün müze olarak gezilebilir. Ulus semtindeki Genklik Parkı’nın karşısındaki sokakta bulunan havuzu ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Dönemin önemli odaları ve bilgilendirme tabelalarının yer aldığı koleksiyonun iki katı bulunuyor. Tarih kitaplarında imajını gördüğünüz meclisi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kızılay

Şehrin şimdiki merkezi olan Kızılay Meydanı, adını bugün Kızılay Alışveriş Merkezi’nin olduğu yerde bulunan Kızılay Binası’ndan alıyor. Ankara, ülkemizde modern anlamda planlanıp inşa edilen ilk şehirdir. Atatürk’ün emriyle hazırlanan şehir planında bu nokta merkezi bir öneme sahipti. Ankara’nın başkent olmasının ardından bölgenin artan nüfusu önce Kızılay ile Çankaya arasında yoğunlaşmış ve ilk şehir bu kısımlarda oluşmuştur.

Kızılay Meydanı’nı gezerken bilmeniz gereken noktalar Güvenpark ve Karanfil Caddesi. Güvenpark, en arkada, meydanın olduğu yerde, iki askerin heykellerinin konulduğu park. Karanvel Caddesi ise İstiklal Caddesi diyebileceğimiz Ankara uzunluğunun üçte biri kadar. Bu cadde ve çevresindeki sokaklar ağırlıklı olarak kafe işlevi görüyor.

Anıtkabir

Ankara’da gezilecek en güzel yerlerden biri hiç şüphesiz Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrinin bulunduğu Anıtkabir’dir. Anıtkabir’in iki girişi vardır. Birincisi Anadolu metrosu istikametinde, diğeri ise Anıtpark üzerinden. Tandoğan ile Bahçelievler semtleri arasında bulunan Anıtkabir’e gitmek için Ankaray Hattı’nda Anadolu İstasyonu’nda, M2 Hattı’nda ise Milli Kütüphane’de inmeniz gerekiyor. Anıtkabir’e giriş ücreti yoktur. Check-in sırasında yanınızda getirebileceğiniz eşyalar sınırlıdır. Bu nedenle askeri kontrol altında muayeneden geçer ve yasaklı eşyalarınızı garantide bırakırsınız.

Atatürk’ün mozolesi, Anıtkabir’deki merkez binanın içinde yer almaktadır. Alanda önünüzdeki mezarlık bölümünü gördüğünüzde sağ tarafınızdaki alandan tur başlıyor. Burada gördüğünüz ilk şey Atatürk’ün arabası. Devam ettiğinizde karşınıza eşyaları ve kütüphanesi çıkıyor. Müzenin devamında Atatürk’ün katıldığı savaşlar ve hikayeleri yer almaktadır. Dolu dolu bir tura çıktığınızda size gelen son bölüm hediyelik eşya bölümü oluyor. İlçede Aslanlı yolunu takip ederek Tandoğan çıkışına ulaşabilir veya Bayraklı bölümünden Anıtpark’a inebilirsiniz.

Koğlu Parkı

Tunalı, Ankara’nın en nezih semtlerinden biridir. Genel olarak burası Ankara’nın asıl ailelerinin yaşadığı ve nispeten varlıklı sakinlerinin yaşadığı bir alandır. Kızılay’a 20 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan bölgenin simgesi, içindeki küçük havuzlarda yaşatılan kuğular. Burası Ankara’nın en romantik buluşma noktalarından biridir.

Ankara’da yiyecek ve içecekler

Ankara mutfağı olarak İç Anadolu kültürünü yansıtır. Yöresel yemeklerde çeşitlilik çok az. Ankara’ya geldiğinizde yöresel yemek arıyorsanız Ankara tavaları her yerde. Pan Ankara’yı bulabileceğiniz çok az restoran var. Tüm Ankara’ya en iyi alternatif Ankara Kalesi’ndeki Divan Otel’dir.

Ankaralıların Ankara’da neler yediklerini tek tek anlatmak istersek bunları şöyle sıralayabiliriz;

  • Kızılay veya Halk Ekmek Milli Kütüphanesi’nde “Tereyağlı Simit”

  • Aspava’da “SSK sarma”

  • Apikoğlu’nda “Çiğ Köfte”

  • Abbassa “Waffle”

  • Sakarya Caddesi’nde “Ekmek Balığı”

  • Atatürk Orman Çiftliği’nde “Kokoreç”

  • Beljat yöresindeki kebap çeşitleri

  • Kızılay’da taze meyve suları

  • Sütlü tatlılar Damla Pastanesi’nde

Tüm bunları tükettikten ve yukarıda belirtilen hususları gördükten sonra artık Ankara vatandaşı sayılırsınız.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın