https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Balkabağı Koyu - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Balkabağı Koyu

Balkabağı Koyu

12/15/2021 15:00:00

Balkabağı Körfezi

Kabak Koyu, ülkemizde kendine ait bir yaşam olan ender noktalardan biridir. Muğla ilinin Fethiye ilçesinde yer alan koy, uzun süre tenha bir yaşama ev sahipliği yapmış ve ülkemizde uzun süredir hippilerin yaşam alanı olmuştur. Eskiden bu bölgeye yol olmadığı için talep artışına bağlı olarak tesislerin artması ve tenha hayatın dolduğu zamanlarda yolların yapılması bölgenin mahremiyetini günden güne tüketmiştir.

Instagram’ın kurbanı olduğu yerlerden biri de Kabak Koyu’nda. Herkesin herhangi bir ticari girişimde bulunmadan özgürce kalabileceği, yatabileceği ve uyuyabileceği bir nokta iken, bugün tüm şirketlerin tam tersine kolluk kuvvetlerini devreye sokarak özgürlüğü baltaladığı bir dönemde yaşıyoruz. Bölge, eski sakinlerinin hala uğrak noktası olsa da artık sadece varlıklı hippilerin ya da Instagram üzerinden Kabak Koyu’nu ziyaret etmek isteyenlerin uğrak yeri. Koy her zamanki gibi güzel olmasına rağmen, körfezi takip eden tepelerdeki yeşillikler, günlük çalışmanın ardından kendini tazeliyor.

KABAK KOYU nerede bulunur?

Kabak Koyu, Ölüdeniz’den doğuya Babada Dağları’nın eteklerine doğru yöneldiğinizde sahilin son noktasıdır. Ölüdeniz’in doğusundaki yolu takip ettiğinizde önce Faralya ile karşılaşıyorsunuz, daha sonra yoldan hiç ayrılmadığınızda yolun sonu Kabak Koyu’nun zirvesine çıkıyor. Bundan sonra ilginç bir iniş uygulaması var. Yol özel olarak yapılmadığı için yolun sonunda arabanızı bırakıp zorunlu minibüslerle ya da yaya olarak oraya inmeniz gerekiyor. Körfezin üzerinde kalmak için sürebileceğiniz işletmeler.

Doğal bir güzellik olan Kabak Koyu, Babadağ’ın güneydoğudaki tepeleri arasında oluşan bir vadide hayat buluyor. Genel olarak turkuaz, yeşile boyanmış kızılçam ve sedir ağaçlarının tepelerinin altında bir mücevher gibi durmaktadır. Temiz havası, sakin ortamı ve her gün ilk kez görüyormuş hissi uyandıran manzarası ile ziyaretçilerini kendine çekiyor.

Kabak Koyu’nda gezilecek yerler

kolay

Kabak Koyu’nda nerede olursanız olun, ortasından yuvarlanan bir kum saati gibi sahile doğru akıyor olacaksınız. Her gün sahil, körfez çevresindeki insanlarla ve günübirlik ziyarete gelenlerle dolup taşıyor. Plajda şezlong gibi imkanlar yok. Plaj çok geniş ve yeterince uzun. Bölgede kalan herkesi aynı anda kaldırabilecek bir gösteri var. Plaj taştan yapılmıştır. 10 adım sonra deniz derinleşmeye başlar. Kabak Koyu’nun denizinde dalmak ve yüzmek oldukça ilgi çekicidir.

Sahil çevresinde bulunan tesisler dışında direk sahilde tesis bulunmamaktadır. Tüm ihtiyaçlarınızı buradan karşılamanız gerekiyor. Restoran ve market fiyatları gerçekten çok pahalı. Ortalama piyasa fiyatının 1,5 ila 2 katı fiyatlar görebilirsiniz. Sahilde gördüğünüz duşlar tam olarak tatlı su değil.

Yaz Şelalesi (Adeer Şelalesi)

Kabak Koyu’nda genel olarak huzur bulmak için gelenler için en doğru yer koy olduğu için çevrede pek çok aktivite yapma imkanınız olmuyor. Bu bölgede yapılacak birkaç şeyden biri de şelaleye yürümek. Şelaleye giden yol Kabak Koyu’nda bulunduğunuz yere göre değişiyor. Yani koyun üst kısımlarında bir yerde konaklıyorsanız Likya Yolu’nun yukarı patikası takip ediliyor ve yaklaşık iki saat sonra şelale tabelasını görüyor ve şelaleye iniyorsunuz. Koyun ortasındaki patika yoldan ormana doğru devam ettiğinizde şelale tabelasında kesişen alt patika karşınıza çıkıyor. Vadiye doğru yöneldiğinizde kırmızı beyaz yol tabelalarını takip etmeniz yeterli.

Şelaleyi gösteren tabelaya kadar devam ettiğinizde yaklaşık 7-8 dakika sonra şelaleye ulaşacaksınız. Yolda yol oldukça açık olsa da bazı noktalarda dikkatinizi kaybetmemenizi öneririz. Kaygan yerlerden veya başınızı çarpabileceğiniz alanlardan geçmeniz gerekebilir. Ardından ulaştığınız şelale sizi küçük havuzuyla karşılayacaktır. Bundan sonra burada istediğiniz gibi vakit geçirebilirsiniz.

Kabak Mağarası

Mağara deyince aklınıza dağda mağara gelebilir ama Kabak Mağarası denizin içindedir. Plajın solundaki ormana çıktıktan sonra (denize baktığınızda) bir süre yürümeniz gerekiyor. Yaklaşık 15 dakika yürüdükten sonra mağaraya geliyorsunuz. Sonra aşağı inip yüzebilirsiniz. Yürüdüğünüz yol çok kolay ancak mağaranın bir kısmına indiğinizde kayaların kaygan olmasına dikkat edin.

Kara kabak tesisleri

Kabak Koyu’nda konaklama alternatifleri için seçenekleriniz oldukça kısıtlı ve benzer. Bölgedeki daha doğal yapılar korunduğu için neredeyse tüm konaklama alanları bungalov olarak kullanılıyor. Kalan binaların çoğu tesis içinde taş ev veya oda olarak tasarlanmıştır. Bölgede kamp yapmak isteyenler için kamp alanları da bulunuyor. Bölgedeki kamp alanı dışında kamp yapmak istediğinizde parayı ödemek için yürüyerek kampa giden kamp görevlileri tarafından jandarmaya şikayette bulunulur.

Kabak Koyu’na hareket etmek için Fethiye Otogarı’ndan minibüsler kalkmaktadır. Bu minibüs ile son durağa kadar gittikten sonra eğer tesisiniz aşağıda ise bir dolmuş daha almanız gerekiyor. Dolmuş fiyatları çok yüksek. Bölgede aktiviteler için çok fazla seçeneğiniz yok. Körfezde en çok tercih edilen aktivite motorbot kiralamadır. Bölgedeki diğer tüm aktiviteleri yapmak için Ölüdeniz Merkez’e gitmeniz gerekmektedir.

Sapanca Bungalov Evleri’nde tatilinizin keyfini çıkarmak için tıklayın.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın