https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Balıkla Köyü Gezi Bilgileri - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Balıkla Köyü Gezi Bilgileri

Balıkla Köyü Gezi Bilgileri

Balıklı Erzurum Köyü

Ülkemizde pek bilinmese de keşfedilmeyi bekleyen güzellikleri aramaya ve sizlerle buluşturmaya devam ediyoruz. Bugünkü yazımızda sizlere harika doğal güzellikleri ve Tortum Gölü manzarası ile dikkat çeken Erzurum’un Özündere bölgesinde bulunanlar hakkında bilgi vermek istiyoruz. Erzurum’daysanız görmenizi şiddetle tavsiye ettiğimiz Balıklı köyü ile ilgili detaylar yazımızın devamı niteliğindedir.

Ülkemizde pek bilinmese de keşfedilmeyi bekleyen güzellikleri aramaya ve sizlerle buluşturmaya devam ediyoruz. Bugünkü yazıda Erzurum’un Uzundere ilçesinde bulunmakta ve muhteşem doğal güzelliği ve Tortum Gölü manzarası ile dikkat çekmektedir. Balıklı köyü Erzurum’da olup olmadığınız hakkında bilgi vermek isteriz, görmenizi şiddetle tavsiye ettiğimiz Balıklı köyü ile ilgili detaylar yazımızın devamı niteliğindedir.

Balıkla Köyü Gezi Bilgileri

Balıklı Köyü - Tortum ŞelalesiBalıklı Köyü denince pek çok kişinin aklına Şanlıurfa’da bulunan Balıklı Göl gelir. Bu farka dikkat edelim. Bu köy Erzurum’un Uzundere ilçesine bağlıdır. Tortum Gölü kenarında kurulmuş bir yerleşimdir. Erzurum ili ile ilişkilendirilse de Karadeniz ikliminin hakim olduğu bölgede yer alan Balıklı köyünde Karadeniz’in örf ve adetlerine rahatlıkla şahit olabilirsiniz.

Buradaki iskeleden tekneye atlayıp Tortum Gölü’ne yelken açarak muhteşem doğal güzellikler arasında farklı boyutlarda turunuzu yapabilirsiniz. Bu köye geldiğinizde bir taşla üç kuş vuracaksınız. Çünkü Balıklı Köyü, Tortum Gölü ve Tortum Şelalesi’ni gezerek eğlenceli anlar yaşayacaksınız. (Diğer yazılarımızda Tortum Gölü ve Tortum Şelalesi hakkında da bilgi vereceğiz)

Tortum Gölü kadar bilinmese de göl kıyısının ortasına kurulmuş olan Palikli köyü antik çağda balık anlamına gelir. çekip gitmek Adını aldım.

Balıklı köyü ile ilgili diğer bilgiler

Balıklı Köyü’nde ilköğretim okulu, içme suyu şebekesi, kanalizasyon şebekesi, elektrik ve sabit hatlar bulunmakta olup, köy yolu asfalt kaplıdır. Ayrıca Balıklı köyünde cep telefonu hatları da faaliyet göstermektedir.

Balıklı köyüne kışın gitmeyi planlıyorsanız, kar nedeniyle yollarda kapanma veya donma olup olmadığını gitmeden önce sorabilirsiniz. Balıklı Köyü’nü daha önce ziyaret etmiş okurlarımız varsa, düşüncelerini bizimle paylaşabilir ve diğer okuyucularla deneyimlerini paylaşabilirler.

yerel lezzetler

Erzurum denilince akla ilk gelen lezzet kuşkusuz Kaj Kebabı. Merkeze gittiğinizde cağ kebabı yemenizi tavsiye ederiz. Balıklı köyüne gittiğinizde klasik köy sofrasına oturup yöresel yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Balıklı Köyü yerel yemekler eğer; Yufka yufkası, katmer, keleç, hayris dolması, ceron, kavrulmuş terete, kızarmış gözleme, posalı hamur, quimak, ayran çorbası, balık suyu, fındıklı erişte gibi en lezzetli yemeklerin tadına bakmanızı öneririz.

Balıklı Köyü Konaklama Tesisleri

Balıklı Köyü’nde birkaç gün konaklamak isteyen ziyaretçiler Uzundere Mahallesi’ndeki otel ve pansiyonlarda konaklayabilirler. Uzundere’deki başlıca konaklama yerleri ve iletişim bilgileri aşağıdaki gibidir:

  • Reda’nın emekli maaşı (0505801 28 90)
  • Gümüşçü Otel (0442792 21 42)
  • Doğa Pansiyonu (0442791 32 99)
  • İbrahim Doğan Pansiyon (0442243 37 81)
  • İskele Kamp (0532704 57 70) (Balıklı Köyü)

Balıkla Köyü nerede, nasıl gidilir?

  • Erzurum’un Uzundere ilçesine bağlı bu köye gitmek için farklı alternatifler var. Erzurum’a 101 km, Uzundere’ye 17 km uzaklıktadır. Uzaktaki Balıklı köyüne şahsi aracınızla gidebilirsiniz.
  • Yada için D950 karayolundan sırasıyla Erzurum – Tortum – Uzundere – Balıklı köy yolunu kullanabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın