https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Balıkesir’de Gezilecek Yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Balıkesir’de Gezilecek Yerler

Balıkesir’de Gezilecek Yerler

21.11.2022 20:20:00

Ayvalık, Kunda gibi sağlık merkezleri ve tatil köyleri ile Türkiye’nin sağlık turizminin en önemli merkezlerinden biri haline gelen Balıkesir, yüzbinlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan yaz tatili ve kültür turları için en önemli illerimizden biridir. yabancılar her yıl misafir Sizler için keyifle okuyacağınız bir Balıkesir gezi listesi hazırladık.

altınolok

Altınoluk merkeze 90 kilometre. Alplerden sonra oksijenin en yüksek olduğu ikinci yer olarak bilinen Altunoluk’un havasının ciğerleri tazelediğini ve nefes alma kalitemizi artırdığını söyleyebiliriz. Adı mitolojik hikayelerde bile anılan şehrin kuzeyinde Kaz Dağları, güneyinde Ege Denizi bulunuyor. Mavi Bayraklı 7 adet plaj ile şehrinizin tatilinin en güzel denizinin tadını çıkarabilirsiniz. Güneş battığında sahildeki eşsiz manzaralı restoranlarda taze deniz ürünlerini tadabilir, gün başlarken açık havada sahilde yürüyüş yapabilirsiniz.

şeytan masası

Hafızalarda yer etmiş, lavlardan yapılmış yüksek bir tepede yer alan ve Şeytanın Ayak İzleri olarak bilinen, bölgeye hakim olan Şeytan Sofrası, Balıkesir’in ismi ve ismiyle en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Öykü. Adını kızıl bir gün batımında taş bir masanın üzerine oturmuş sohbet eden şeytanlar gibi görünen gölge oyunlarından alan tepe, doğa tutkunlarının ve fotoğrafçıların da uğrak noktalarından. Balıkesir’e gelmişken Şeytan Sofrası’nı ziyaret etmeden ve güzel manzara fotoğrafları çekmeden bölgeden ayrılmayın.

Marmara Adası

117,8 km2 yüzölçümü ile Türkiye’nin ikinci büyük adasıdır. Adada Kole Plajı, Şifalı Su Plajı ve Çınarlı Plajı gibi popüler yazlık plajlar bulunmaktadır. Kano, balık tutma, yelken, dağ bisikleti, dalış gibi pek çok aktivitenin de yapıldığı ada, restoran ve çay bahçeleri gibi çeşitli olanaklarla yerli ve yabancı turistlerin adeta vazgeçilmezidir.

Kaz Dağı Milli Parkı

Tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan dağ, antik çağda Kaz Dağı olarak da bilinmektedir. Mitolojiye göre ilk güzellik yarışmasında Afrodit’in bile tanrıça ilan edildiği ve bu yarışmada güzelliği tescillendiği söylenir. Sık ağaçlardan oluşan ormanları, Hassan Bujoldu ve Sotoven şelaleleri ve termal sularıyla ünlü Kaz Dağı’nın mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Cunda Adası

23 Ayvalık Adası’ndan biri olan Cunda; Masmavi denizi ve altın sarısı kumsalları ile Balıkesir denilince akla ilk gelen yerlerden biridir. Şarkılara konu olan çakıl taşları üzerinde yürüyüş yapabilir, adanın restoranlarında her türlü deniz ürününü tadabilirsiniz. Kunda’dan ayrılmak istemiyorsanız, doğal güzelliği ve mimarisi sizi büyüleyecek. Adanın tarihi dokusu sizi geçmişe götürebilir.

Edremit

Balıkesir’in en popüler bölgelerinden biri olan Edremit, Kaz Dağları manzarası, temiz havası, şifalı suları, harika şelaleleri, kamp alanları ve plajıyla her yıl büyük ilgi görmektedir. Kazdağı Milli Parkı’nda yürüyüş yapabilir, muhteşem manzarasında panoramik fotoğraflar çekebilir, unutulmaz bir seyahat deneyimi yaşayabilirsiniz.

Geri çekilmek

150.000 kişilik nüfusuyla şehrin üçüncü büyük ilçesi olan Bandırma, doğal güzellikleri ve tarihi yapısıyla büyük beğeni topluyor. Türkiye’nin en önemli arkeoloji müzelerinden biri olan Bandırma Arkeoloji Müzesi, Marmara’nın en ünlü antik kentlerinden biri olan Kizikos Antik Kenti ve Türkiye’nin en büyük milli parklarından biri olan Manias Gölü Kuş Milli Parkı. Birçok güzel anıya para biriktirebilir ve Bandırma’da turunuzu taçlandırabilirsiniz.

Aşıklar Tepesi

Adından da anlaşılacağı gibi burası çiftlerin en çok ziyaret ettiği yer. Romantik kaçamakların gözdesi olan Aşıklar Tepesi, Ayvalık şehir merkezine sadece 8 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Belli ki yöreye özgü taş mimarili yel değirmeninin etrafındaki kır parkında molaların tadı çok farklı. Burada ada manzarasının keyfini çıkarabilir, günün yorgunluğunu bir çay eşliğinde atabilirsiniz.

Çınarlı köyü

Balıkesir’in Gönen İlçesi’ne 8 kilometre uzaklıktaki Çınarlı Köyü, zeytin ve meyve ağaçlarıyla doğal atmosferini koruyan en ünlü köylerinden biri. Nüfusunun çoğunluğunu Çerkezlerin oluşturduğu köy; Organik ürünleri, temiz havası ve geleneksel Çerkez mutfağı ile gastronomi ve köy gezginlerinin gözde adresidir. Asırlık çınar ağaçlarının altında bu harika atmosferin tadını çıkarmak ve Çerkez yemeklerinin eşsiz lezzetini tatmak için Çınarlı köyüne mutlaka uğrayın.

Zağnos Paşa Camii

Balıkesir Ulu Camii olarak da bilinen, şehir merkezinden yürüyerek ulaşabileceğiniz Kare Sokak üzerinde bulunan Balıkesir’in en önemli tarihi yapılarından biridir. Cami, 1641 yılında Fatih Sultan Mehmet’in vezirlerinden Zağnos Paşa tarafından külliye olarak yaptırılmıştır. Zağnos, taş mimarisi, günümüze ulaşan camileri ve türbeleri ile sadece Balıkesir’in değil Türkiye’nin en etkileyici camilerinden biridir.

Ayışığı Manastırı

17. yüzyılda inşa edilen manastır, Cunda Adası’ndaki en popüler manastırlardan biridir. Adanın en uzak noktasına Atyroz rahipleri tarafından yaptırılan yapı, eşsiz manzarası ve hemen önündeki koy ile görenleri büyülüyor. Adından da anlaşılacağı gibi bu ünlü manastırı gece tekne turu yaparak ay ışığında görmenizi öneririz.

Balıkesir Kuva-yi Milliye Müzesi

Mustafa Kemal Atatürk ve eşi Latife Hanım’ın balmumu heykelleri, Milli Mücadele kahramanlarının kişisel eşyaları, savaşta kullanılan kılıçlar, o dönemin silahları ve üniformaları; Madalyalar ve birçok tarihi belge. Ayrıca kent çevresinde yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılan etnografik eserler de müzede sergileniyor. Yöresel taş ve ahşap mimarisiyle dikkat çeken müzeyi haftanın her günü ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Sevim Kütüphanesi ve Çıplak Kent

İş adamı Rahmi M. tarafından restore edilmiştir. Koç ve mübadele döneminde Agios Yannis Kilisesi olarak bilinen yapı, 2007 yılında ziyarete açılmıştır. Adını emekli Büyükelçi Necdet Kent ve eşi Sevim Hanım’dan almaktadır. 1.300’den fazla kitaplık bir koleksiyona ev sahipliği yapan kütüphane, antik Agios Yannis Kilisesi’nin ilginç mimarisini taşımakta olup, iç dekorasyonu ve dokuları ile oldukça ilgi çekicidir. Pencerelerinden Midilli adasına bakan yapının karşı konulmaz manzarasının keyfini çıkarırken, kilise atmosferinde tarih kitaplarını da inceleyebilirsiniz.

Taksiyarhis Anıt Müzesi

Bölgenin ilk kilisesi olarak da bilinen ve bölgenin en çok ziyaret edilen turistik mekanlarından biri olan Ayvalık’ta bulunan Taksiyarhis Kilisesi, 2012 yılında restore edilerek müze olarak ziyarete açılmıştır. Klasik mimarisi ile oldukça etkileyici görünen kilise, Mareşal Vivzy Çakmak Caddesi üzerinde bulunuyor. Hz. Mermer ikonalar, altın süslemeli heykeller ve Hz. İsa’nın hayatını anlatan kabartmalarla ziyaretçilerinin gözlerini kamaştıran yapı, büyüleyici iç tasarımıyla kesinlikle görülmeye değer.

Balıkesir Saat Kulesi

Balıkesir’in ünlü yapılarından biri olan Saat Kulesi, 1827 yılında Giritli Mehmet Paşa tarafından 20 metre yüksekliğe kadar yaptırılmıştır. Beş katlı olarak tasarlanan yapı, mimari açıdan ünlü Galatasaray Kulesi’ne çok benziyor. Balıkesir Saat Kulesi, klasik Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden ve bölgenin en önemli buluşma noktalarından biri olup, şüphesiz görülmesi gereken yapılardan biridir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın