https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Balat’ta gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Balat’ta gezilecek yerler

Balat’ta gezilecek yerler

10.12.2022 18:30:00

İstanbul’da yer alan Balat, farklı güzellikleri ile hafta sonu kaçamakları için çokça tercih edilebilecek yerler arasında yer alıyor. Balat, göletleri, birbirinden güzel kafeleri ve patrikhaneleri ile görenleri kendine hayran bırakan, farklı özelliklere sahip yapılarıyla görenleri kendine hayran bırakan küçük bir şehir. Balat’ta farklı aktiviteler de planlayabilirsiniz ve herkesin hayatında en az bir kez ziyaret etmesi gereken yerler arasındadır. Bu yazımızda sizler için Balat’ta mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerleri derledik. Gelin bu mekanlara detaylı bir şekilde göz atalım.

Balat Kültür Evi

Bu Kültür Evi’nin temel amacı Balat’ın daha da gelişmesini sağlamaktır. Kadınların ekonomik hayata katılımını sağlamaya çalışan Kültür Evi, çeşitli sergileri de bünyesinde topluyor. Crafts ve kişisel gelişim gibi kurslara da ev sahipliği yaptığı söylenebilir. Vodina Café, el yapımı mutfak ürünlerinin satıldığı yerdir. Bu kafe ve kültür evini de ziyaret edebilirsiniz.

Agora Meyhanesi

1890’larda kurulan bu bar, bölgedeki en eski mimari yapılardan biridir. Muhteşem görünümüyle herkesi etkiliyor. Balat’a geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri olan bu meyhane, kelimenin tam anlamıyla ‘meydan’ anlamına geliyor. Şu anda Kalkan ailesi tarafından işletilmektedir.

Tepe Merdivenleri

Bol bol fotoğraf çekmek isteyenlerin uğraması gereken ilk durak bu yokuş. Evlerin canlı renkleri sayesinde çok güzel fotoğraflar çekebileceksiniz. Düzgün bir şekilde sıralanmış bu evleri mutlaka görmeniz gerektiğini düşünüyoruz. Hafta içi ziyaret etmeniz daha faydalı olacaktır. Çünkü hafta sonları evlerin önünde fotoğraf çektirmeyi seven çok sayıda ziyaretçi oluyor. Ayrıca yamaçtaki evler UNESCO projesi ile restore edilmiştir. Bu muhteşem evleri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Rum Ortodoks Patrikhanesi Fener

4. yüzyılda St. Andrea tarafından kurulan bu patrikhane, tarihi açıdan dikkate değer bir örnektir. Mimari açıdan çok büyük özelliklere sahip olmasa da antik çağlardan beri boy göstermesi onu özel kılan şeylerden biridir. Giderseniz Fener Rum Patrikhanesi’ne uğrayıp çevreyi fotoğraflayabilirsiniz. İçini de ziyaret edebilirsiniz.

Küçük Mustafa Paşa Hamamı

1870’li yıllarda yapıldığı kaydedilen bu hamam, hem erkekler hem de kadınlar için ayrı alanlardan oluşuyordu. Hamam olarak kullanılmadan önce üzeri kubbe ile cami olarak kullanıldığı bilinmektedir. 1995 yılına kadar hamam olarak kullanılan bu yapı daha sonra kapanmıştır. Şu anda yeniden hizmete giren hamam, ziyaretçilerini bekliyor.

Gül Camii

Bu caminin heybetli minaresinin II. Selim tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Daha sonra II. Mahmud zamanında cami yenilenmiş ve camiye padişah elçileri eklenmiştir. Artık ibadete açılmıştır.

Faruh Kethuda Camii

Balat’ta mutlaka ziyaret edilmesi gereken cami örneklerinden biri olan Farouh Kethuda Camii, 16. yüzyılda inşa edilmiştir. 1877 yılında çıkan bir yangında caminin büyük zarar görmesi üzerine restorasyon çalışması yapılmıştır. İç yapısıyla hem yerli hem de yabancı turistleri kendine hayran bırakan bu camiyi günün her saati ziyaret edebilirsiniz. Cami ibadete açıktır.

Şaiv Pazarı

Duble kelimesinin anlamına baktığımızda Osmanlı döneminde Yahudiler için kullanılan bir isim olarak karşımıza çıkmaktadır. 1492 yılında Yahudilerin bu bölgeye yerleşip pazar açmaları nedeniyle çarşının adı Hediye olarak kalmıştır. Balat’ın tarihini yakından incelemek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biridir.

ayakapi banyosu

Bu hamamın mimarı Mimar Sinan’dır. Kesme taştan yapılmış olan hamamın 1582 yılında bitirildiği bilinmektedir. Restorasyon çalışmaları tamamlanmadığı için hamamın iyi durumda olduğunu maalesef söyleyemeyiz. Ancak tarih kaynağı olduğu için gezi listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

kahverengi incir ağacı

İçi dışı zevkle döşenmiş bu rengarenk kafe, geziniz sırasında mola vermek için tercih edebileceğiniz yerlerden biri. Özellikle tabelanın renkli olması yoldan geçenleri meraklandırıyor. Ayrıca Yeşilçam oyuncularının film afişleri de yer almaktadır. İçerisinde fotoğraf çekebileceğiniz birçok alan var. Sapanca Bungalov Evleri’nde tatilinizin keyfini çıkarmak için tıklayın.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın