https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Atatürk Orman Çeftlici’ne nasıl gidilir? Gezilecek Yerler / Ankara - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Atatürk Orman Çeftlici’ne nasıl gidilir? Gezilecek Yerler / Ankara

Atatürk Orman Çeftlici’ne nasıl gidilir? Gezilecek Yerler / Ankara

Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği, Atatürk’ün isteği üzerine Mustafa Kemal Atatürk’e hediye olarak verilen Ankara’nın batısındaki karada 1925 yılında kurulmuştur. Türkiye’de tarımda da öncü olan Atatürk Orman Çiftliği, Atatürk’ün talimatları doğrultusunda 1937 yılında hazineye bağışlanmıştır. Bugün halen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı olarak tüzel kişilik olarak varlığını sürdürmektedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te doğduğu eve benzeyen Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi, tarihi Karadeniz Göleti, Devlet Mezarlığı gibi önemli alanlar da bulunuyor.

Çiftlik müdürlüğü binasının girişinde yer alan ve 102 bin hektarlık bir alana dikilen kule şeklindeki saatin, 1926 yılında, M.Ö. işçiler. Çiftlikte çalışın. Bununla ilgili kesin bir bilgi olmasa da saat bugün hala çalışıyor.
Atatürk Orman Çiftliği 1922 yılında I. Derece sit alanı olarak tescil edilmiştir. Çiftlikte Gazi Tesisleri olarak bilinen 46 hektarlık alan 2011 yılında III. Derece sit alanı olarak yeniden düzenlenmiştir.

Atatürk Orman Shivlıcı’da Görülmesi Gereken Yerler

Atatürk Evi: Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumunun 100. yılı münasebetiyle 10 Kasım 1981 tarihinde törenle ziyarete açılmıştır. Atatürk’ün Selanik’teki evinin benzeri olan eve giriş ücretsiz.

Atatürk Orman Çiftliği Müze ve Sergi Salonu: İlk yıllarda şaraphane olarak kullanılan yapı, restorasyon çalışmalarının ardından müze ve sergi salonu olarak ziyarete açılmıştır. Çiftlikte kullanılan eski alet, makine ve ekipmanlar müzede sergileniyor. Müzeye giriş ücretsiz olup, 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Gazi Orman Çiftliği Parkı: 6 dönümlük bir alana kurulan bahçede çocuk oyun alanları, oturma alanları, farklı ağaç türleri, gül bahçesi, yüzme havuzu ve mevsim çiçekleri bulunuyor.

Atatürk Orman Çiftliği’nde neler yapabilirsiniz?

Atatürk Orman Çiftliği’ne gidenlere Kokorek yemelerini kesinlikle tavsiye ederiz. Hayvanat bahçesi bir süredir tadilatta olduğu için orman çiftliği piknik alanlarını kullanarak eğlenceli bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Atatürk Orman Çiftliği Ziyaret Saatleri

Çiftliği kışın 08.30 – 17.00, hafta içi 08.30 – 18.00, hafta sonu 08.30 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Atatürk Orman Çeftlici nerede ve nasıl gidilir?

Tebük: Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü 06560 Gazi / Ankara

telefon: 0312211 01 70

  • Çiftliğe şahsi aracı ile gitmek isteyenler için Ankara’nın Yenimahalle ilçesi Güvenlik Mahallesi’nde yer almaktadır.
  • Çiftliğe belediye otobüslerini kullanarak ulaşmak için EGO B1, EGO B2, EGO 519, 542, 220 ve 221 halk ve belediye otobüslerini kullanabilirsiniz.
  • Çiftliğe banliyö treni ile ulaşmak için Kayaş – Sincan Banliyö trenini kullanın ve Gazi İstasyonu’nda inin, çiftlik 10 dakikalık yürüme mesafesindedir.
  • Çiftliğe minibüs ile girmek için İstanbul yolu – Çiftlik kavşağı istikametinde geçen minibüsleri kullanabilirsiniz.

Atatürk Orman Çiftliği Korkusu

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın