https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Asmalı Konak TV / Nevşehir için konum ve seyahat bilgileri - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Asmalı Konak TV / Nevşehir için konum ve seyahat bilgileri

Asmalı Konak TV / Nevşehir için konum ve seyahat bilgileri

İzlemeyen görmedik desek yerinde olur. Merhaba gidi Asmalı Konak 🙂 2000’li yılların efsane dizilerinden biri olan ve izleyiciyi ekrana kilitleyen Asmalı Konak dizisinin çekildiği konağı gezdik.

Nevşehir’in her tarafının tarih koktuğunu bilmeyen yoktur. Elbette bu dizinin Nevşehir turizmine katkısını, bilmeyenlere mutlaka görmelerini söylettirip, şehrin hem mekanı hem de atmosferiyle izleyiciyi ekrana kilitlemesini de göz ardı edemeyiz. Zincir şehre o kadar çok şey kattı ki sarayın girişine bir anıt dikildi.

Varlığı eski uygarlıklara dayanan Nevşehir, Sfeir Ana uygarlığı ile kaynaştıktan sonra yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerin de ilgisini çekmeyi başaramadı. Ürgüp yolunda düşüp yüzünü safir ananın tülbentine koymadan dönen bizden değil 🙂

Şimdi tarih kokan bu saraya bizim penceremizden bir bakın.

Asmalı Konak TV dizisi hakkında web sitesi ve genel bilgiler

Asmalı Konak 062. bin yılın başında Özkan Deniz, Nurgül Yeşilçay ve Selda Alkor’un yer aldığı Asmalı Konak dizisini 7’den 70’e herkes büyük bir heyecanla izledi. Dizinin çekildiği sarayla ilgilenmeyen yok. Asmalı Konak dizisi ekranlardan emekli olsa da günümüzde hala popülerliğini koruyan saray, ziyaretçilerini bekliyor.

Nevşehir’e 20 km uzaklıktaki Ürgüp kasabasındaki sarayı günün her saatinde ziyaret edebilir ve bol bol fotoğraf çekerek bu mükemmel anları ölümsüzleştirebilirsiniz. Zaten Kapadokya gezisine çıkmaya karar verdiyseniz, güzel ve tarihi yerlere hayran olmaya hazır olduğunuzu şimdiden söyleyelim.

Asmalı Konak zinciri sayesinde sarayın popülaritesi artan saray, yurt içinden ve yurt dışından birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Burada hemen bilgi verelim, dizi iki farklı sarayda çekildi. Saraylardan biri Ürgüp merkezinde yer alırken, diğer saray Ürgüp’e 5 km uzaklıktaki Mustafapaşa kasabasında bulunuyor. Size her iki saraydan da bahsetmek istiyoruz.

İsim Konak Tarihçe

Yukarıda belirtildiği gibi, dizi farklı sunucularda çekildi. Bu saraylardan biri olan ve Mustafa Paşa’nın il sınırları içerisinde bulunan saray, günümüzde otel ve restoran olarak hizmet vermektedir. Sarayın asıl adı “Antik Rum Evi” olsa da birçok kişi tarafından Asmalı Konak olarak biliniyor.

1887 yılında inşa edilen saray, zamanla farklı aileler tarafından kullanılmış, 1992 yılından sonra ise otel olarak restore edilerek ticari amaçla kullanılmaya başlanmıştır.

Sarayda yöresel lezzetler

Klasik Türk mutfağının lezzetlerini Asmalı Konak’ta bulabilirsiniz. Gelmişken patatesli gözleme, rulo, mantı ve baklavanın tadına bakmanızı tavsiye ederiz. Güleryüzlü insanların samimi tavırları, kendinizi köşkün sahibi gibi hissetmeniz için yeterli olacaktır. (Bahsettiğimiz saray, Mustafa Paşa kasabasında bulunan saraydır).

Konak Asmalı resimleri

Benim adım Konak nerede ve nasıl gidilir?

Tebük: Ürgüp / Nevşehir

telefon: 0384341 89 30

Nasıl gidilir?: Dizi iki farklı sarayda çekildiğinde biraz kafası karışabiliyor. Karışıklığı azaltmak için açıklamayı mümkün olduğunca basit hale getirmeye çalışacağız. Şimdiki adı Asmalı Konak olan sarayı gezmek isterseniz Ürgüp şehir merkezindeki sarayı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Buraya ulaşım çok kolay.

Nevşehir üzerinden şahsi araçları ile gelecek ziyaretçiler; Nevşehir-Ürgüp karayolunu kullanarak şehir merkezine girdikten sonra sırasıyla Tevfik Fikret Caddesi – Ahmed Rafik Caddesi – Süleyman Efendi Caddesi yönünü kullanarak şehir merkezine ulaşabilirler. Ürgüp’e toplu taşıma araçlarını kullanarak da ulaşabilirsiniz.

Ürgüp’e geldiğinizde Asmalı Konak dizisinin bazı bölümlerinin çekildiği Mustafapaşa kasabasındaki eski Rum evinde durmanız gerektiğini söylüyorsanız Ürgüp’ten 5 km daha ilerlemeniz gerekecek.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın