https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Artvin’de gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Artvin’de gezilecek yerler

Artvin’de gezilecek yerler

23.11.2022 12:00:00

Karadeniz’in incisi Artvin; Dağları, ormanları ve en önemlisi misafirperver insanlarıyla kesinlikle pişman olmayacağınız yerlerden biri. Kentin turizm gelişimi doğal turizme odaklansa da tarihini yansıtan pek çok yapı da bulunuyor. Yemyeşil yaylaları, eşsiz şelaleleri ve doğa tutkunları için devasa bir trekking rotasıyla Gürcistan’ın sınırında yer alan şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlere bir göz atalım.

Karagöl Sahra Milli Parkı

Avşat ilçesinin 25 kilometre kuzeyinde yer alan park, Karagöl ve Sahra olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Karagöl bölümünde konaklama hizmeti verilmekte olup, kamping alanları da bulunmaktadır. Bu bölgede daha çok orman, göl ve çayırlık alanlar bulunurken, çölde yayla turizminin önemi daha fazladır.

Mençuna Şelalesi

Artvin merkeze 80 kilometre uzaklıkta bulunan şelale, doğal güzelliği ile şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Çevredeki bitki örtüsü ve cıvıl cıvıl seslerle büyülenen Mençuna, yaklaşık 100 metre yükseklikten akan bir şelalenin sularının oluşturduğu 200 metrekarelik bir gölün varlığını da sunuyor. Bu doğa harikasını özellikle Nisan ve Mayıs aylarında ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Sattle Kalesi

Artvin’de mutlaka görülmesi gereken yapılardan biri de tarihin izlerini taşıyan ve ağır hasar görmesine rağmen ayakta kalan kaledir. Şavşat kentine 2 km uzaklıkta bulunan tarihi yapının ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmemekle birlikte Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde adı geçen yapı, 9. yüzyılda Belgrad Krallığı tarafından yaptırılmıştır. Sarnıç ve şapel kalıntılarının yanı sıra günümüze kadar ayakta kalan surlar görenleri büyülüyor. Kolayca ulaşılabilen kaleyi mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Koroh Vadisi

Sırmalı ve Masat çaylarının birleşmesi ile ortaya çıkan vadi, Kretase, Paleozoik ve Eosen ideolojileri gibi pek çok tarihe uzanan kaya türleri ile ilginç bir yapıya sahiptir. Pek çok yerleşimin beslendiği vadideki bitki örtüsü de oldukça çeşitlidir. Zengin bir floraya sahip olan vadide 83 bitki türü bulunuyor ve bunlardan sadece üçü bu vadiye özgü. Bu doğal ve coğrafi hazineyi görmeden Artvin’den ayrılmayın.

Altıparmak Tabiat Parkı

İl merkezine 26 kilometre uzaklıkta bulunan tabiat parkı, 2013 yılında koruma altına alınarak milli park ilan edildi. Eşsiz akarsuları ve önemli tarihi eserleri bünyesinde barındıran Altınparmak Tabiat Parkı, doğa sporları için de oldukça uygun. Eğer siz de tarih ve doğanın eşsiz karışımına ilgi duyuyorsanız, o zaman kesinlikle burada durmalısınız.

Angkor platosu

Artvin’in en güzel yaylalarından biri olan İntkor, Yusufeli semtinde bulunuyor. Birbirinden güzel gölleriyle dikkat çeken yaylada biri volkanik olmak üzere dokuz göl bulunuyor. İçerisindeki bir diğer doğa harikası ise Cerro Şelalesi. Tertemiz havasıyla içinizi ısıtacak, su sesleriyle kulaklarınızı dolduracak olan İntkor Yaylası’na mutlaka gitmeli, hatta Temmuz ayında yöre halkının düzenli olarak düzenlediği yayla şenliklerini ziyaret etmelisiniz.

Hell Creek Kanyonu

İlçe merkezinin 7 kilometre kuzeybatısında yer alan vadi, dünyadaki sayılı vadi vadilerinden biridir. 500 metre uzunluğunda, 70 metre genişliğinde ve 6 metre derinliğinde olan Hell Creek Kanyonu, Ardanuç sularına açılıyor. Dağların arasında oluşan bu coğrafi oluşumu hareket ettirmek biraz zor olsa da ilginç yapısı ve konumu ile bu gizemli vadiyi kesinlikle gezmeye değer.

McCahill

Borçka ilçesinin coğrafi harikası, onu oluşturan Camili, Efeler, Kayalar, Uğur, Düzenli ve Maral köyleriyle ünlüdür. 2006 yılında UNESCO tarafından Türkiye’de ilk kez “Dünya Biyosfer Rezerv Alanı” unvanını alan bölgede bol sis, serin esinti, temiz hava ve oyuncu dağ keçileri sizi karşılayabilir. Doğal yaşamın egzotik bölgelerinin ve Karadeniz’in sarp kayalıklarının tam adresi burasıdır. Karadeniz gezinizi McCahill’i ziyaret etmeden bitirmeniz mümkün değil mi?

Dört Kilise Manastırı

Ortaçağ manastırının oluşumunu etkileyici bir şekilde yansıtan ve plan olarak Barhal Kilisesi’ni süsleyen Dört Kilise, külliye bir yapı olup dört farklı bölümden oluşmaktadır. Yusufili ilçesine bağlı Tekle köyünde bulunan manastır Tekle Manastırı olarak da bilinmektedir. Mimarisi ve tarihi açısından oldukça ilgi gören manastır, Artvin’in en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir.

cam balkon

Ülkemizdeki en yüksek cam balkon statüsüne sahip balkon, Sikildim Kayasi mevkiinde 1954 yilinda bir köylü tarafindan kayalara oyularak yaptirilmistir. Glass Terrace, şehir merkezine 12 kilometre uzaklıkta, Hatila deresinden 220 metre yükseklikte yer alıyor. Manzarası ve ürkütücü yüksekliği ile dikkat çeken balkon, yılda yaklaşık 25 bin ziyaretçi alan Artvin’in en önemli turistik yerlerinden biri.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın