https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Arjantin’de gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Arjantin’de gezilecek yerler

Arjantin’de gezilecek yerler

1.01.2023 09:30:00

Arjantin Cumhuriyeti Güney Amerika’da bir ülkedir. Bolivya, Paraguay, Brezilya, Şili, Uruguay gibi ülkelere komşu olan Arjantin, batıda And Dağları, doğuda ise Atlantik Okyanusu ile çevrilidir.

Yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük ülkelerinden biri olan Arjantin’de iklim, bu durumdan dolayı ülke içinde büyük farklılıklar göstermektedir. Ülkenin kuzeyinde yağmur ormanları bulunurken, güneyinde Patagonya çöl iklimi hakimdir.

Arjantin, Güney Amerika’nın en kalabalık üçüncü ülkesi iken Arjantin’in başkenti Buenos Aires, Güney Amerika’nın en kalabalık ikinci şehridir. Arjantin’in nüfusu yaklaşık 45 milyondur.

Arjantin’e nasıl gidilir?

Türkiye’den Arjantin’e gitmek için hava yolunu seçmek gerekiyor. Arjantin, Türkiye’den uçakla bile en uzun seyahat edilen ülkelerden biridir.

Türk Hava Yolları, İstanbul Havalimanı’ndan Arjantin’in başkenti Buenos Aires’e seferler düzenliyor ve bu uçuşlar yaklaşık 13 saat sürüyor.

Arjantin’e gitmek için vize gerekli mi?

Arjantin ile 1992 yılında yürürlüğe giren vize muafiyeti anlaşması kapsamında, geçerli pasaport sahibi tüm Türk ve Arjantin vatandaşları, iki ülkeye karşılıklı olarak 90 güne kadar kalışlı seyahatler ve turizm amaçlı vizeden muaf seyahat edebilirler.

Arjantin’de gezilecek yerler

Peki, Arjantin’e gittiğinizde mutlaka ziyaret edilmesi ve görülmesi gereken yerler nerelerdir? Cevabını sizler için derledik.

Iguazu Şelaleleri

Iguazu Şelaleleri ve Milli Parkı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Arjantin gezilecek yerler arasında yer alan Iguazu Şelalelerinin bir kısmı halen Brezilya sınırları içinde iken bir kısmı da Arjantin toprakları içerisinde yer almaktadır.

Buenos Aires Dikilitaşı

Arjantin’in 400. yılı anısına dikilen dikilitaş, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te bulunuyor. Bina 1936 yılında yapılmıştır. Uzunluğu 67 metredir.

Sahil Parkı

Sadece Arjantin’in değil, dünyanın da en büyük eğlence merkezlerinden biridir. Aileniz ve çocuklarınızla Arjantin’e seyahat ettiyseniz lunapark olarak da nitelendirilebilecek bu yeri görmeden dönmeyin.

Buenos Aires’teki Latin Amerika Sanat Müzesi

Kültür sanata ilginiz varsa, gittiğiniz yerin kültürel ve sanatsal mekanlarını görmek ilginizi çekiyorsa, Frida Kahlo’nun birçok eserinin bulunduğu MALBA’ya (Museum of Latin American Art in Buenos Aires) gideceksiniz. ünlü aşkı Diego Rivera da dahil, ben Arjantin’deyken. Çökme olmadan olmaz.

Burası dünyanın en ünlü Latin Amerika koleksiyonlarından birine sahip.

La Plata şehri ve ilgi çekici yerleri

La Plata, Arjantin’in ana eyaleti olan Buenos Aires Eyaletinin başkentidir ve gezilecek birçok yeri vardır.

Plata Katedrali

La Plata’da görülecek yapılardan ilki, dünyanın en yüksek 58. katedrali olan La Plata Katedrali. Meryem Ana anlayışına adanmış bu katedral inşa edilmiştir.

Katedralin inşaatına 1885 yılında başlanmış ve katedralin açılışı 1932 yılında yapılmıştır. La Plata Katedrali, neo-Gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olarak gösterilmiştir.

Katedralin içinde bir kafeterya ve hediyelik eşya dükkanı var.

Doğal Tarih Müzesi

La Plata’daki en önemli turistik yerlerden biri de Doğa Tarihi Müzesi’dir.

Şehir merkezinin kuzeyinde yer alan müzede Amerika kıtası keşfedilmeden önce bu topraklarda yaşamış birçok topluluğa ait pek çok dinozor iskeleti ve obje bulunuyor.

1884 yılında kurulan müze, Arjantin’e giden herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

orman yolu

Subtropikal iklime özgü ağaç çeşitliliği ile bu park, La Plata’nın nefes alan ciğerleri gibidir.

Kültürel ve sanatsal etkinliklere de ev sahipliği yapan parkın küçük gölünde paten yapmak da seçenekleriniz arasında.

Benim Plazam

Plaza de Mayo, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’in ünlü meydanıdır. Arjantin’in bağımsızlığının bu meydanda ilan edilmesi nedeniyle de tarihi bir öneme sahiptir.

Buzulları buzulları

Arjantin’in güneyindeki bu buzul bölgesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Bu alanda trekking, dağ bisikleti, buzul çevresinde tekne gezintisi gibi aktiviteler yapabilirsiniz.

La Boca Evleri

La Boca, rengarenk evleriyle ünlü bir Arjantin mahallesidir.

Bu evleri diğerlerinden ayıran özellik, eski batık gemilerin saçlarından yapılmış ve tekne boyaları ile farklı renklere boyanmış olmalarıdır.

Bu mahalle Arjantin’e gidip güzel fotoğraflar çekmek isteyenlerin olmazsa olmazı.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın