https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Antik Havuz – Kleopatra’nın Havuzu Nerede? Giriş ücreti/Denizli - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Antik Havuz – Kleopatra’nın Havuzu Nerede? Giriş ücreti/Denizli

Antik Havuz – Kleopatra’nın Havuzu Nerede? Giriş ücreti/Denizli

MÖ yedinci yüzyıldaki depremden sonra oluşan antik Pamukkale göleti nerededir? Giriş ücretleri nedir? Bu yerin tarihi hakkında konuşacağız. Kleopatra’nın Havuzunda yüzerken tarihle de iç içe olacaksınız. Buraya kadar geldiyseniz bu eşsiz deneyim fırsatını kaçırmamanızı öneririz.

Pamukkale Antik Havuzuna Giriş

Pamukkale su arıtıcıları ile ünlü olsa da şifalı suları ile de ünlüdür. Pamukkale Antik Havuzu da şifalı suları ile dünyanın sayılı havuzlarından biri olarak görülüyor. Yapılan araştırmalar sonucunda gölet suyunun birçok hastalığı tedavi ettiği bulundu. Bu hastalıkların başında kalp hastalıkları, damar sertliği, tansiyon, romatizma, deri ve göz hastalıkları, raşitizm, felç, sinir ve damar hastalıkları gelmektedir. Ayrıca havuz suyunun içilmesinin mide spazmını önlediği de kaydedildi. Efsaneye göre Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın buraya geldiği iddia ediliyor. Bu yüzden Kleopatra’nın havuzu diyenler var.

Antik havuzun en önemli özelliği yaz kış 36 derece vücut sıcaklığına sahip olmasıdır. Böylece yaz kış yüzme havuzuna girmek mümkündür.

Antik Pamukkale göletinin oluşumu

MÖ 7. yy’da meydana gelen deprem sonucunda şehir merkezinde bir çökme meydana geldi. Kentin sütunları bu eğimde uzanırken, termal su ile doluyor ve antik göleti oluşturuyor.

Pamukkale Antik Havuz Giriş Ücreti

Geçici olarak kapatıldı.

Pamukkale antik göletini ziyaret etmek için saatler ve günler

Havuz her gün açıktır.

15 Nisan / 2 Ekim

Yaz açılış saati: 08:00 – Yaz kapanış saati: 21:00

3 Ekim / 14 Nisan

Kış açılış saati: 09:00 – Kış kapanış saati: 20:00

Pamukkale antik yüzme havuzu fotoğrafları

Pamukkale Antik Havuz Nerede? Oraya nasıl gideriz?

Tebük: Pamukkale Harabeleri, Kocakukur Mahallesi, Pamukkale Şehri / Denizli

Nasıl Gidilir: toplu taşıma ile. Denizli garajından 20 dakikada bir kalkan Karahayıt-Pamukkale minibüsleri ile tesise 15 dakikada ulaşabilirsiniz.

Özel araçla Şehir merkezinden Ankara Bulvarı Yolu’nu kullanmak zorunda kalacaklar. Gideceğiniz yerden Develi Bulvarına gireceksiniz. Burayı takip ettiğinizde yaklaşık 18-20 kilometre sonra travertenlere ulaşacaksınız. Yolda travertenlerle ilgili tabelaları da görebilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın