https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Antalya merkezde gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Antalya merkezde gezilecek yerler

Antalya merkezde gezilecek yerler

2.12.2022 14:50:00

Akdeniz’in incisi Antalya’nın merkezi “Turizm Başkenti” olarak biliniyor. Yaz turizmi ve tarihi detayları içinde barındıran şehir, yeşilliği ve masmavi denizi ile güzelliğini gözler önüne seriyor. Bu şehrin denize açılan sokaklarında, deniz kenarında palmiye ağaçlarının sıralandığı caddelerinde yürüyerek şehrin eşsiz lezzetlerini deneyimleyebilir, keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Antalya’da bir turistseniz ve merkezi keşfetmek istiyorsanız, günübirlik Antalya Pass’ınızı alarak merkezdeki Arkeoloji Müzesi’nden kalkan nostaljik trenlere binerek yolculuğunuza başlayabilirsiniz.

Tarihi Antalya Kaleiçi

Sokaklarında dolaşarak bile keyifli dakikalar geçirebileceğiniz bu yer antikacılar, restoranlar, oteller ve eski ahşap evlerle dolu. Özellikle bahar aylarında çiçeklerle bezeli bu sokağa üç kapılı Hadrian Kapısı’ndan girebilirsiniz. Üç Kapı olarak da bilinen bu yapının tarihi Roma İmparatorluğu dönemine kadar uzanıyor. Gündüz olduğu kadar gece de hareketli olan Kaleiçi ve Hadrian Kapısı sokaklarında fotoğraf çekip sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Konyaaltı plajı

Antalya şehir merkezinde yer alan bu plaj, yazın yerli halkın ve turistlerin, kışın ise özellikle turistlerin takıldığı yerlerden biridir. Temiz ve ılık deniziyle keyifli dakikalar geçirebileceğiniz bu plajın adıyla ilgili rivayetler var. Osmanlı döneminde Antalya ve Konya birbirine bağlıyken askerlerin toplandığı bölgeye “Koniosto” adı verilirdi. Konyosto’nun aşağısındaki sahildekiler buraya “Konyaaltı” demeye başladılar. Yaz kış hareketli olan bu plajın kenarında yer alan Antalya Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleşen konserlere katılabilirsiniz.

Karaalioğlu Parkı

Deniz kenarındaki bu bahçede birçok bitki, çiçek ve ağaç türü bulunmaktadır. Bu doğal harika yerde ayrıca 54 farklı kuş türü bulunmaktadır. Çalı Ötleğeni, Yeşil Papağan, Arı Kuşu ve İshak Kuşu gibi birbirinden güzel ve ilginç kuş türlerini görebilirsiniz. Sevdiklerinizle piknik yapabileceğiniz, güneşin doğuşunu ve batışını izleyebileceğiniz, doğada yürüyüş yapabileceğiniz bu park temiz havası ile sağlığınıza da iyi gelecektir.

Doiran Havuzu

Doyran Göleti, Antalya’da kamp yapmak için uygun yerlerden biridir. Yemyeşil doğası, eşsiz rengi, gölü ve etrafını saran dağlarıyla şehir içinde yeni bir şehirle tanışıyorsunuz. Bu yerin çevresinde karavanınız ile gelebileceğiniz herhangi bir tesis bulunmadığından ihtiyaçlarınızı önceden karşılamanız gerekmektedir. Bir zamanlar “Doyuran” olarak anılan bu mekana gelince, insanlar burada yenen her şeyin doyurucu olduğunu düşünüyor. Doğada yürüyüş yapmak ve dinlenmek istiyorsanız tam size göre bir adres olacaktır.

Antalya’da saat kulesi

Şehir merkezinde bulunan bu kale benzeri saat, tarihi yapısıyla turistleri karşılıyor. Osmanlı mimarisi özelliklerini taşıyan yapı, tarihi Kaleiçi Kapısı’nda yer almaktadır. Saat Kulesi’nden sonra tarihi Kaleiçi’ni ziyaret edebilirsiniz. Daha sonra limana inip korsan gemisi gibi dekore edilmiş yolcu gemileri ile merkezin dışındaki deniz mağaralarını ve Antalya Şelalelerini ziyaret edebilirsiniz.

antalya akvaryum

40 adet tematik akvaryumdan sonra 131 metre uzunluğu ile dünyanın en büyük tünel akvaryumudur. Birçok deniz canlısıyla karşılaşabileceğiniz Akvaryum dışında Kar Dünyası ve Buz Müzesi’nde gerçek kartopu yapabilir, ayrıca botlarla buz kızaklarından aşağı kayabilirsiniz. İçinde maceralı bir tropik alan yaratan WildPark’ı ziyaret etmeyi unutmayın.

Antalya Arkeoloji Müzesi

Antik Yunan, Helenistik ve Roma şehir ve kasabalarının merkezi olan Antalya, bu tarihi dönemlerin izlerini barındırmaktadır. Soyu tükenmiş kafadanbacaklıların fosilleri, bu eserlerin birçoğunun sergilendiği Müzenin Doğa Tarihi Salonu’nda sergileniyor. Müzede ayrıca seramikler, mozaikler, lahitler, madeni paralar ve resimler için salonlar bulunmaktadır.

Oyuncak Müzesi

2011 yılında açılışı yapılan müze, Sunay Akın başkanlığında kurulmuştur. 1860 ile 1980 yılları arasındaki döneme ait eski oyuncakların yer aldığı dergide yerli ve yabancı üretilmiş pek çok oyuncak bulmak mümkün. Müzenin girişinde Antalya kültür ve medeniyetinin simgesi olan kağıttan bir gemi karşınıza çıkıyor. Red Kit, Şirinler, Keloğlan ve daha pek çok ince detayın yer aldığı müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Tunktepe teleferik tesisleri

Antalya Körfezi’ni, Toros Dağları’nı ve şehrin geniş çerçevesini havadan izleme fırsatı. Sarısu Mesire Alanı’nın içinden hareket eden teleferik, Tünektepe Dağı’na yöneliyor. Antalya manzarasının tadını çıkarabileceğiniz teleferik turunun ardından sosyal tesiste dünya mutfaklarından lezzetleri de deneyimleyebilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın