https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Antalya çevresinde neler yapılır? - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Antalya çevresinde neler yapılır?

Antalya çevresinde neler yapılır?

02/25/2023 11:00:00

Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Antalya, tarihi ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Antalya ve çevresinde birçok antik kent, müze ve Akdeniz kıyısı boyunca uzanan doğal güzellikler bulunmaktadır.

nefes kesen manzaralara, antik dönemin en güzel yapılarının, yemyeşil ormanların ve Akdeniz’in serin sularının görülebildiği ören yerlerinin görüldüğü Antalya’da; Birbirinden güzel konaklama tesislerinde keyifli bir seyahat deneyimi yaşamak mümkün. Antalya Havalimanı araç kiralama seçenekleri bu şekilde değerlendirilerek zamandan ve bütçeden tasarruf sağlanır. Antalya, yeni bir seyahat planı için en iyi başlangıçlardan biridir.

1. Antalya Müzeleri

Antalya Müzesi

Köklü bir tarihi geçmişe sahip olan şehir, bu köklü geçmişin izlerini her yerde ziyaretçilerine sunuyor. Şehir merkezi başta olmak üzere çevre bölgelerde yer alan müzeler de bölgeye gelenlerin ziyaret ettiği noktalar arasında yer alıyor. Alanya Müzesi, Antalya Arkeoloji Müzesi, Suna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi, Antalya Oyuncak Müzesi ve Antalya Atatürk Evi Müzesi görülmeye değerdir. Kaleiçi’nde kısa bir gezi turunun ardından şehrin en güzel yerlerinden biri olan Akvaryum’u da ziyaret etmeyi unutmayın.

2. Görkemli antik kentler

Kaleiçi, Antalya

Akdeniz kıyılarında yıllara meydan okuyan ve tarihe yön veren pek çok antik kent bulunuyor. aralarında; Perge, Myra, Simena, Xanthos, Liton, Apollonia, Olympus, Arıkanda, Aspendos, Seleucia, Sora, Hadrian Kapısı, Antiphilus ve Side antik kenti sayılabilir. Her biri geniş bir alan üzerine kurulu ve birbirinden güzel sanat eserlerini bünyesinde barındıran antik kentler, tarih ve kültür tutkunları için ideal.

3. Mağaralar ve şelaleler

Düden Şelalesi

Tarihi kentlerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerine farklı alternatifler sunan Antalya’nın çevresinde çok sayıda mağara ve şelale bulunuyor. Maceracı ruha sahip kişiler ve doğa sporları ile ilgilenenler için adeta bir cennet sayılan bu mağaralar arasında; Dim Mağarası, Kogen Mağarası, Sulin Mağarası, Karen Mağarası, Beldibi Mağarası ve Sırtlan Mağarası bulunmaktadır. Manavgat, Alara, Düden ve Kurşunlu şelaleleri mutlaka görülmesi gereken yerler listenizde olmalı.

4. Antalya sahilleri

Kaputaş Plajı

Antalya’yı marka yapan en önemli özelliklerinden biri muhteşem plajlarıdır. Antalya’nın dünyaca ünlü plajları muhteşem bir tatil hissi veriyor. Şehir merkezi ve çevresinde yer alan Konyaaltı ve Lara plajları en popüler plajlar arasında yer alıyor. Antalya dışındaki keyifli plajlar arasında Phaselis Plajı, Kaputaş Plajı, Damlataş Plajı, Uş Plajı ve Kleopatra Plajı’nı saymak mümkündür.

5. Vadiler ve yaylalar

Kanyon Köprüsü

Doğa ile iç içe olmak isteyenler için birçok seçenek sunan Antalya, muhteşem doğası ile harika bir tatil beldesidir. Her biri birer doğa harikası olan yaylalar ve vadiler yaz aylarında dinlenmek isteyenlerin ilk tercihi oluyor. Gökbük Kanyonu, Kıbrıs Kanyonu, Göynük Kanyonu, Güver Kayalığı, Köprülü Kanyon ve Sapadere Kanyonu Antalya’nın en çok ziyaret edilen kanyonları arasındadır. Doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenlerin yolu üzerinde yer alan Üçoluk, Gömbe ve Bezirgan yaylaları mutlaka görülmesi gereken yerler listesine eklenmelidir.

Yılın herhangi bir döneminde Türkiye’de seyahat etmenin en güzel yollarından biri olan Antalya ve çevresini keşfetmek için araç kiralama en iyi alternatiflerden biridir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın