https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Ankara’da gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Ankara’da gezilecek yerler

Ankara’da gezilecek yerler

21.10.2022 22:40:00

Türkiye’nin başkenti Ankara, 5 milyon 747 bin nüfusuyla ülkenin en kalabalık ikinci şehri. 13 Ekim 1923’te Türkiye’nin başkenti ilan edilen Ankara eşsiz bir şehirdir. Devlet Memurları Şehri olarak bilinen kentte tarihi öneme sahip malzemeler, çeşitli park ve bahçeler, göller…

İşte Ankara’da gezilecek yerler…

1 – Anıtkabir

Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir, Ankara denilince akla gelen ilk yerlerden biridir. Çankaya’nın Tandoğan semtinde bulunan Anıtkabir, zarif yapısıyla 3 bin metrekarelik geniş bir alan üzerine kurulu. Anıtkabir’in içinde Atatürk Müzesi ve Kurtuluş Savaşı Müzesi de bulunmaktadır.

Emin Onat ve Orhan Arda tarafından tasarlanan Anıtkabir’in inşaatına 1944 yılında başlanmış ve 1953 yılında tamamlanmıştır.

2- Ankara Kalesi

(M.Ö.) 2. yüzyılda Galatlar tarafından yaptırıldığı tahmin edilen Ankara Kalesi, Ankara’nın Altındağ semtinde bulunuyor. Yüksek bir tepe üzerine kurulmuş olan Ankara Kalesi, şehrin harika bir manzarasını sunmaktadır. Ankara Kalesi daha önce Bizanslılar, Romalılar ve farklı uygarlıkların kontrolü altında kalmış ve çeşitli değişikliklere uğramıştır.

Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde yapısal olarak değişen Ankara Kalesi, günümüze kadar ulaşan önemli bir mirastır. Ankara Kalesi günümüzde çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Burası Ankara için önemli bir sembolik yapı olarak turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

3-Tuz Gölü

Türkiye’nin tuz ihtiyacının yaklaşık yüzde 40’ını karşılayan Tuz Gölü; Ankara, Aksaray ve Konya il sınırları içerisinde yer almaktadır. Tuz Gölü, Ankara şehir merkezine arabayla iki saatlik bir mesafede olmasına rağmen birçok gezgin tarafından Ankara gezilecek yerler listesinde yer alıyor. Bu gölgeye özgü birçok kuş türü, böcek türü vardır. Muhteşem Tuz Gölü manzarası eşliğinde göl çevresinde yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin…

4-Hamam

19. yüzyıl sivil mimarisinin önemli yapılarından biri olan Hamamunu, rengarenk sokaklarıyla Ankara’nın ünlü mekanıdır. Altındağ bölgesinde yer alan bu tarihi semt, gizemli atmosferi ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Mehmet Akif Ersoy Parkı, Mehmet Akif Ersoy Evi Müzesi, evler, camiler ve saraylar bu tarihi yapının içinde yer almaktadır.

5- Anadolu Medeniyetleri Müzesi

1997 yılında İsviçre’de yapılan geçit töreninde Yılın Müzesi seçilen Anadolu Medeniyetleri Müzesi; Paleolitik dönemden günümüze kadar uzanan önemli eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Yaşayan ve yaşayan bir müze olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi mutlaka görülmeli. Aynı zamanda burası Ankara’da gezilecek tarihi yerler denilince akla gelen ilk noktalar arasında yer alıyor.

6 – Büyürlerse

Ankara ile birlikte ünlü yapılardan biri haline gelen Atakule, Çankaya semtinde yer almaktadır. Çardağı ve döner restoranı ile ilginç bir deneyim sunan bu yapı, yerli ve yabancı turistler tarafından ilgiyle ziyaret edilmektedir.

7- Sigminler Parkı

Seğmenler Parkı, Ankara halkının en çok ziyaret ettiği parklardan biridir. Çankaya ilçesine bağlı olan Seğmenler Parkı 1983 yılında hizmete açılmış ve 67 bin metrekarelik geniş bir alan üzerinde yer almaktadır.

Seğmenler Parkı geniş yapısı, bahçeleri, yüzme havuzları ve konserlerin düzenlendiği amfi tiyatrosu ile her mevsim cazibe merkezi olarak öne çıkıyor.

Hem gençler hem de çocuklu aileler aynı anda gezmeyi sevdikleri için bu parkı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

8-Kuğulu Parkı

Kuğulu Park, Ankara’nın Çankaya ilçesine bağlı Kavaklıdere semtinde yer almaktadır. Şehrin ortasında bulunan ve akşam yürüyüşleri için sıkça ziyaret edilen güzel bir parktır. Kuğular, ördekler ve kazların yaşadığı bir bahçe göleti vardır.

Kuğulu Park, çevresindeki kafe ve restoranlara yakınlığı ile de ünlü. Kuğulu Parkı gezdikten sonra günün yorgunluğunu parkın çevresindeki mekanlardan birinde atabilirsiniz.

9- Dakman Vadisi

Türkiye’nin ender kent parklarından biri olan Dikman Vadisi, 707 bin metrekare alan içerisinde 107 bin metrekare alana sahip. Yeşilliği, ağaçları ve farklı kuş türleri ile Ankaralıların sıklıkla ziyaret ettiği bir yer olan Dikman Vadisi, ulaşım açısından da şehir merkezine oldukça yakın.

10-Kızılay Meydanı

Ankara’nın en büyük kent meydanı olarak bilinen Kızılay Meydanı, her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği bir nokta. Alışveriş merkezleri, restoranlar, kafeler ve şehrin birçok günlük ihtiyacına ev sahipliği yapmaktadır. Kızılay Meydanı, Ankara’ya gelen herkesin mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir.

11- Mogan Gölü

Ankara’da Emir Gölü’nün bir parçası olan Mogan Gölü, şehir merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunuyor. Gölbaşı ilçesi sınırları içerisinde yer alan Mogan Gölü, ekolojik güzelliği ile göz dolduruyor.

Mogan Gölü ve geniş çevresi, Türkiye’de Barselona Sözleşmesi kapsamında ilan edilen 15 özel koruma alanından biri olan “Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi” içinde yer almaktadır.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın