https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Alanya’nın saklı cenneti Sabadiri Kanyonu - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Alanya’nın saklı cenneti Sabadiri Kanyonu

Alanya’nın saklı cenneti Sabadiri Kanyonu

20.11.2022 21:35:00

Ülkemizde milyonlarca yılda doğanın da yardımıyla Zaman Atlası’nda eşsiz güzellikte kanyonlar oluşmuştur. Sabadiri Vadisi de böyle güzelliklerden biri. Gelin bu doğa harikası Sapadere Kanyonunu birlikte gezelim.

Sapadere Kanyonu nerede ve nasıl gidilir?

Sapadere Kanyonu, Antalya ilinin Alanya ilçesine bağlı Sapadere köyünde bulunan karstik bir kanyondur. Sapadere Kanyonu şehir merkezine 45 km uzaklıkta olup, yolculuk özel araç ile yaklaşık 1 saat sürmektedir. Alanya Havalimanına 175 km uzaklıktadır. Sapadere Kanyonu’na giden yol muhteşem bir manzaraya sahiptir ve kanyonun kendisi kadar güzeldir ve yol boyunca Toros Dağları’nın kalbine yolculuk yapıyormuş hissi verir.

Bölge hakkında kısa bilgi

Sapadere Kanyonu, Alanya Kaymakamlığı ve Sabadere Köyü Muhtarı’nın girişimleri ve Alanya Orman İşletme Müdürlüğü’nün çalışmaları sonucunda 2008 yılında bu harika doğal alan düzenlenerek turizme kazandırılmıştır. Yıllar içinde hızla akan sular, kuvvetli rüzgarlar ve toprak hareketlerinin oluşturduğu vadi birçok doğal oluşumu da beraberinde getirmiştir.

360 metrelik kanyonun girişine ulaştığınızda tesisin önünde aracınızı ücretsiz park edebileceğiniz bir alan, buzlu suda yüzebileceğiniz bir gölet, yiyecek ve içeceklerinizi temin edebileceğiniz bir tesis bulunmaktadır. ihtiyaçları, yemyeşil ağaçların altında piknik alanları ve hediyelik eşya alınacak yerler.

Sabadiri Kanyonu nasıl ziyaret edilir

Dinlenmiş ve enerjimizi toplamış olarak vadiye doğru yolculuğumuza başlayalım çünkü Toros Dağları’nın dik ve yüksek yamaçları arasında ilerleyen 360 metrelik muhteşem doğası bizi bekliyor. Unutmadan söyleyeyim Sapadere Kanyonu’na giriş ücretli. Bir süre yolda kaldıktan sonra fotoğraf makinenizin hakkını verecek doğal güzelliklerle dolu vadiyi gezmeniz için sizler için hazırlanmış ahşap ve çelik yürüyüş platformuna geçiyoruz.

Vadi boyunca birbirinden güzel ağaçlar ve irili ufaklı şelaleler size eşlik ediyor. Serinlemek isterseniz, üzerinde yürüdüğünüz platformdan vadide oluşan doğal havuzlara çıkan merdivenleri kullanarak buzlu suya dalabilirsiniz. Ayrıca doğal göletlerin yanına asılan tabelalardan da derinliğinin kaç metre olduğunu öğrenebilirsiniz. Sizi huzura çağıran su sesleri bir orkestra oluşturuyor ve mavinin dinginliği ruhunuza huzur veriyor. 400 metre yüksekliğindeki vadiden yukarıya baktığınızda ihtişamı başınızı döndürüyor.

Vadide yürürken sona yaklaşıyoruz ve sizi muhteşem bir şelale karşılarken fotoğraf için beklemenizde fayda var. 7-8 metre yükseklikten aşağı akan şelalenin çarptığı kayaların zamanla nasıl doğal bir gölete dönüştüğüne tanık oluyoruz. Hazır gelmişken berrak ve serin suyunda şelalenin altında yüzmeden dönmeyin derim tabi ki suyun çok soğuk olduğunu hatırlatmanızda fayda var..

Uzun bir turdan sonra acıkırsanız vadiden aşağı akan derenin etrafındaki tesiste karnınızı doyurabilir, dilerseniz alabalık da yiyebilirsiniz. Tesiste çocuk oyun alanı bulunmakta olup, tesisin ipek tezgâhında ipeğin dokunuşunu yakından görebilirsiniz.

kısa noter

  • Yaz aylarında hem yerli hem de yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Sabadiri Vadisi’ne giderken kalabalık olabileceğini unutmayın.
  • Alanya’da 2-3 gün kalacaksanız ve sıcaktan bunaldıysanız o zaman doğayla baş başa kalacağınız Sabaderi Vadisi’ni mutlaka denemelisiniz.
  • Gitmeden önce yanınıza mayo, havlu, yedek kıyafet, varsa lastik çizme, fotoğraf ekipmanı, güneş gözlüğü, su geçirmez fotoğraf makinesi, şapka ve taşınabilir şarj aletinizi almayı unutmayın.
  • Bu saklı cennetin her mevsimi farklı güzellikleri var ama temiz kaynak suyunda yüzmek istiyorsanız yazın gidin derim çünkü su çok soğuk.
Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın